Yardımlarını esirgemeyen bir yatırımcı… Yatırım danışmanı, İstanbul aşığı bir İş adamı kendisi; Emrah Doğruyol ile röportaj gerçekleştirdik.

Women’s Style Tr: İstanbul’a aşık birisi olarak, bizim için nasıl anlatırsınız?
Emrah Doğruyol: Dünya tek bir ülke olsaydı İstanbul başkent olurdu iki katı üzerine yayılmış kozmopolit ve büyüleyici bir şehir. İstanbul Fethi en zor olan şehir her bir köşesinde bir tarih var. Destansı bir şehir İstanbul milyonlarca kişi için ekmek kapısı bu şehirde olmak başlı başına güzel.

W.S. : Yurtdışında finans eğitimi almış birisi olarak Türkiye’de ki finans alanını nasıl değerlendirirsiniz?
E.D. : Bu soruya şu şekilde bir cevap vermek isterim Türkiye’deki finans sektörü çok yönlü çok yetenekli kişilerin çalıştığı ve rekabetin yüksek olduğu bir sektördür. Yapısal olarak kırılgan olarak gözükse de kuvvetli bir yapısı vardır. Dalgalanması olsa da istikrarlı bir büyüme yapısı vardır.

W.S. : 2020 – 2021 Projelerinizden bize biraz bahseder misiniz?
E.D. : Malum içinde bulunduğumuz Covid19 süreci içinde kısa orta uzun vadede planlarımızı değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. İlk önce bir eğitim daha almayı planlıyorum. Sosyoloji bölümü üstüne sebebi ise bu süreçte aslında görmediğimiz atladığımız birçok insana yardım etmeyle başladı. Eğer onları daha iyi anlarsam onlara daha fazla yardımcı olabilirim diye düşünüyorum. Bir danışmanlık şirketim var yakında Yurt dışında bir yatırım alacağım o zaman insanlara finans üzerine eğitimler vermek istiyorum. 2021 Ortasına doğru da bir okulumuzda teknoloji odası yaptırmayı planlıyorum.

W.S. : Geçmişte yanlış danışmanlık alan kişi size geldiğinde nasıl çözüm olanakları yaratıyorsunuz?
E.D. : Öncelikle sorunu ve verilen yanlış danışmanlığınız ediyoruz akabinde zararın ne kadarından dönebiliriz. Onu hesaplıyoruz alternatif önerilerle de danışanlarımıza azami destek veriyoruz.

W.S. : Koronovirüsden dolayı birçok iş yerleri ekonomi bakımından zarar gördü. Covid salgınından sonra ülkemizin finans kalkınması sizce nasıl ilerleme kaydeder?
E.D. : : Milletimiz zor zamanlarda Birbirlerine olan bağlılığıyla ve desteğiyle bilinir. Bu pandemi kapsamında devletimizin açıkladığı birçok destek paketi oldu ve bundan firmalar yararlanmaya başladı bu destek paketleri ekonomik kaybı minimuma indirecektir. Elbette bir daralma görülecektir fakat ülkemizdeki daralma dünyaya oranla en az kayıp yaşanan yerlerden biri olacaktır. Özellikle Avrupa ve ABD’den ekonomik olarak çok büyük kayıplar var.

W.S. : Gönüllü çalıştığınız projeleriniz de var. Bize biraz bahseder misiniz?
E.D. : Bir Lösev gönüllüsü olarak her zaman yanlarındayım. Birde birçok dostum ile başlatmış olduğumuz “Bazı Rüyalar Gerçek” olacak isimli dayanışma grubumuz var. Burada kişilere gerek gıda gerek giyim yakıt gibi yardımları bizzat yaparak onları da görmek ve tanımak istiyorum.

W.S. : Birçok gencimiz iş bulma sıkıntısı yaşıyorken, sizin tavsiyeleriniz neler olur? Nasıl bir yol izlemelerini önerirsiniz?
E.D. : İlk önce iş bulma konusu Dünya gelinde bir sıkıntı. Düşünsenize okullar bittiğinde 24 yaşında ortada kalıyorsunuz. Aldığınız eğitimden ötürü bir beklentiniz var. Doğal olarak, bence işsizlik sorunu tamamen çözebilmek için Ülkedeki eğitim verenlerin başarılı iş insanları ile birlikte ortak dersler vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde, çalışanın nasıl olduğunu çalışma ortamında olacakları için sağlıklı seçimler yapabilirler.

W.S. : Kendi sitenizde yazılarınızı yayımlıyorsunuz. Finans dergilerinde yazı yazmayı düşündünüz mü?
E.D. : : Hayır, düşünmedim fakat olumsuz bakmıyorum. Sonuçta paylaşmalıyız kendi sitemin üzerinden ya da sosyal medya hesaplarından da binlerce insana ulaşan yazılarım daha geniş bir kitleye neden ulaşmasın?

W.S. : Yoğun çalışmanızın ardından kendinize nasıl vakit ayırıyorsunuz?
E.D. : Bu aralar maalesef! Kendime çok vakit ayıramıyorum. Uykumdan fedakarlık ediyorum. Boş zamanlarımda yürüyüş yapıp ve kitap okuyarak günlük stresten uzaklaşıyorum.

W.S. : Ülkemizde ki kadınların çalışma alanı çok düşük bunu arttırmak için neler yapabiliriz? Kadınlar finans desteği bulmakta daha mı çok zorlanıyor sizce?
E.D. : Bu konuda, kadın girişimler çok fazla bence. Ülkede bu konuda destekler var. Sadece Kadın girişimleri iyi yönlendirmek gerekiyor. Yoksa inanılmaz fikirler var. Bu gün ülkedeki en başarılı işlerde mutlaka kadınlar var. Sadece ticareti duygusal olarak yapmamaları lazım ki ticaret gereği yerine getirsinler.

W.S. : Gelecek dönemde yıldızı parlayacaklar meslekler nelerdir?
E.D. : Son yıllarda hep teknoloji tabanlı meslekler parlayan meslekler olmuştur. Fakat bu şu günlerde içinde bulunduğumuz Pandemi tıp ve araştırma alanında bir çok yükselen mesleğe konu olacaktır. Diye düşünüyorum. Genetik mühendisliği ilerleyen yıllarda çok daha önemli bir yer alacaktır.

W.S. : Kısa ve orta uzun vadede yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeniz var mı?
E.D. : İlk önce kısa vadeli yatırımlar için döviz gelir getirebilir. Fakat pek tavsiye etmiyorum. Çünkü çok dalgalanan bir alan olduğu için kısa süreli değil ama uzun soluklu yatırımları zorlamaları taraftarı olabilirim. Bu konuda en basit olarak tutuğunuz takımın hisse senetlerini alabilirsiniz. Gayrimenkul değişmeyen en iyi yatırım cinsidir. Yatırım yapmadan önce birikim yapması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Kişinin en iyi yatırım ise fikirlerine yapılandır. Bir eğitim almaktan bir kursa gitmekten yeni şeyler öğrenmekten kaçınmayı. Aldığınız bütün eğitimleri, sonra paraya dönüştürebilirsiniz Danışmanlık vereceğiniz birçok konunuz olacaktır.

Röportaj: Ecem Saral Duran