‘Miş Miş’ isimli şarkısının klibi milyonlarca kez izlendi. Ardından çıkardığı teklilerle başarısını arttırdı. Şimdi 14 şarkıdan oluşan ilk albümü ‘Ben Bazen’i çıkardı. Simge’yle buluştuk hayat hikayesinden müziğine kadar her şeyi masaya yatırdık.

Devir single devri ama siz 14 şarkıdan oluşan ‘Ben Bazen’ isimli albümünü çıkardınız…
-Uzun zamandır benden bir albüm bekliyorlardı yeterince tekli çalışmalarım oldu, konserlerimde dinleyicilerime kendi şarkılarımı söylemek istediğim için 14 şarkılık bir albüm yaptım.


Albümdeki şarkılar ilk dinlediğinizde bir ‘pes etmeme’ hikayesini anımsatıyor… Senin gözünüzden bu albümün hikayesi ne?
-Albümün adını “Ben Bazen” koydum. Sebebi hem benim pes etmeyişimi görmelerini istedim, hem de pes etmek üzere olanlara çok iyi geleceğini hissettim. Albüm de zaten genel olarak pes etmeyen bir kadının öyküsünü anlatıyor. Ama en önemlisi bu albüm içinde tüm duyguları barındırıyor. İçinde yeni ayrılan, aşık olan, aldatılan, yakınını kaybeden herkese uygun bir şarkı var. Bunun yanında eğlendirip coşturan şarkılar da var tabii.
Son günlerde herkesin dilinde bir kaçmak gitmek var. Sende şarkında “Gitmek istiyorum uzaklara, kaçmak istiyorum bu iklimden” diyorsun… Hayatta nelerden kaçıyorsun?
-Hayatta kaçtığım tek şey var o da samimiyetsizlik. Samimiyetsiz ortamlarda duramıyorum, yalan söyleyen insanları gözlerinden tanıyorum, onları anlıyorum. Çünkü çok iyi bir göz okuyucusuyum. Ayrıca huzursuzluktan kaçıyorum, trafikten kaçıyorum, yalandan kaçıyorum…
Klipleri 100 milyonun üzerinde tıklanan bir isim olarak kendini müzik dünyasında nasıl bir yerde konumlandırıyorsun?
-Ben insanları eğlendirdiğimi de, hüzünlendirdiğimi de gördüm. Kliplerin 100 milyon olması bir başarı olabilir ama radyoların çalması her şeyden önce beni daha mutlu eden bir durumdu. Kendimi halka yakın, gerçek hikayeler anlatan bir şarkıcı olarak konumlandırıyorum ve tıklara da çok fazla takılmıyorum.
Müziğini daha önce hiç dinlememiş birine nasıl anlatırsın?
-Dinlemeden anlayamazlar, dinleyip kendilerini bende bulmalarını dilerim.

Ozan’la gerçekten çok güzel bir yolculuk yaptık

Baban gitarist… Evde müzikle mi büyüdün?
– Tabii aileden gelen bir müzisyenlik var ve müzik benim genlerimde. Anne karnına düştüğüm andan beri hayatımda müzik olmuş. Eski fotoğraflara baktığımda anımsıyorum, babam gitar çalıyordu, ben çocukluk dönemim boyunca babamla şarkı söylüyor, eşlik ediyordum.
İstanbul Teknik Üniversitesi’nde klasik Türk müziği okudun. Bu pop müzik kariyerini nasıl etkiledi?
-Müzik kariyerimde konservatuarın çok önemli bir yeri var, okulun gözde öğrencilerinden biriydim. Almış olduğum konservatuar eğitimimin bugün ki beste yapma şeklim ve şarkıcılığımda ki etkisi çok büyük. Bir çok makam öğrendim, çok değerli hocaların öğrencisi oldum. Alaaddin Yavaşça, Selahattin İçli gibi usta hocalarımın hayatıma çok büyük bir katkısı olduğunu şimdi daha iyi görüyorum. Bugün bir Karadeniz şarkısı besteleyebiliyorsam ve böyle güzel şarkılar yapabiliyorsam bunun en önemli sebebi eğitimdir.
Aranjör Ozan Bayraşa ile dört yıldır hem özel hayatında birlikteydin, hem müzikal olarak bir yolculuğunuz vardı. Bir süre önce ayrıldınız. Bu müziğine nasıl yansır?
-Ozan’la gerçekten çok güzel bir yolculuk yaptık. Bundan sonra da müziğimizi devam ettireceğimizi söyleyebilirim, ikimizde olgun insanlar olduğumuz için çalışmaya ve müzik yapmaya devam edebileceğimizi düşünüyoruz. Birlikte yapacağımız çok güzel projeler var ve bu yolculuk devam edecek.

Heyecanlı olmam bana zaman zaman zarar veriyor

Gelen tanınırlık ve şöhret hayatı nasıl etkiledi?
-Hayatımda çok büyük değişim olmadı, yine kamp yapan, resim yapan, arkadaşlarıyla görüşen, sakin ve dingin hayatını yaşamaya devam eden bir Simge olarak hayatıma devam ediyorum. Sadece çok yoğun çalıştığım için zaman problemi yaşıyorum, sevdiğim insalara zaman ayıramıyorum.
Bundan sonrası için hayallerin neler?
-Yine çok güzel albümler ve single’lar yapmaya devam edeceğim. İlerleyen zamanlarda prodüktör olmayı düşünüyorum. Tüm bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmayı hedefliyorum. Elektronik ve caz bir albüm yapma projem de var bunuda yapabilirsem benden mutlusu olmaz.
Sağ belinde respect (saygı) yazan bir dövme var. Saygı sana ne ifade ediyor?
-Saygı insanların bir arada sükunet içerisinde yaşayabilmesi için en önemli noktalardan. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı görmeyi ve saygı göstermeyi hayat felsefem olarak benimsediğim için bu dövmeyi küçük yaşlarda yaptırmıştım.
Kendini üç kelimeyle nasıl anlatırsın?
-Komik, deli ve yardımsever.
Enerjik, güzel, yeteneklisin… Peki defoların var mı?
-Tabii ki var. Heyecanlı olmam. Bu bana zaman zaman zarar veriyor. Her şeye “tamam” demek ve insanlara “hayır” diyememek gibi bir defom da var.

Artık sahnede uçmak, dans etmek istiyorum

Albümle birlikte imajında değişti. Stilinin vazgeçilmezleri neler?
-Kendimi keşfettikçe o geçmişteki Simge’den eser kalmadığını düşünüyorum. Artık rahatıma daha düşkünüm, daha konforlu şeyler giymeyi tercih ediyorum. Klasik bir elbiseyle sahnede olduğum zaman hareket alanım kısıtlanıyor. Artık sahnede uçmak, dans etmek istiyorum o yüzden rahat kıyafetleri tercih ediyorum. Günlük parçaların klasik parçalarla birleşen hallerini çok seviyorum ve böyle kendimi daha yenilikçi ve iyi hissediyorum.
Modanın peşinden gidenlerden mi yoksa zamansız parçaları takip edenlerden misin?
-Ben asla modayı takip etmedim. Moda olan bir çok şeyin ben de duruşunu sevmedim, o yüzden retro parçaları seviyorum.
Dolabında ne olmazsa sen eksik olurdun?
-Beyaz tişört.
Bu sonbahar mutlaka sahip olacağın parça?
-Tatlı ve güzel bir bere.

Maskülen bir yapım olduğunu görenler şaşırıyor

Dinlemekten hiç sıkılmadığın şarkı?
-Evrencan Gündüz – Yeni Bir Şarkı
İçinde ukde kalan bir şey?
-Artık yok.
Ayıp olmasın diye yaptığın bir şey?
-Bir kere bir toplantıda ayıp olmasın diye beş saat oturduğum yerden kalkamadım, sonra da kendime kızdım.
Görünmez olsan ilk ne yapar, nereye giderdin?
-Evden çıktıktıksan sonra geri dönüp Cino’ya (köpeği) bakardım çünkü ben evde yokken ne yaptığını çok merak ediyorum.
En son ne öğrendin?
-Kafama bir şeyleri gereksiz yere taktığımı öğrendim.
Ezberlediğin en saçma şey?
-Bir kamptaki animasyoncunun kuzenlerime öğrettiği bir şarkının bir kısmı; “Façi façi fiya fiya…”
Hayat felsefen?
-Mutlu ol.
Hangi özelliğiniz hayatınıza yeni girenleri şaşırtır?
-Maskülen bir yapım olduğunu görenler şaşırıyor.

Röportaj : Hakan GENCE