Sinoz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Çörekci Women’s Style Türkiye Dergisi’nin sorularını yanıtladı.

WS: Kozmetik sektöründe aktif şekilde yer alıyorsunuz. Ürünlerinizi birçok ünlü isimler kullanıyor. “Sinoz” markasını kurmaya nasıl karar verdiniz? Bizimle bu süreci paylaşır mısınız?
YÇ: Sinoz cilt bakım ürünlerimizi; doğanın zengin özleri ve teknoloji ile birleştirerek, farklı cilt tiplerinin ihtiyaçlarına uygun olarak üretip, 2008 yılından beri kullanıcılarımıza sunmaktayız. İlk ürünlerimiz yaşlanma karşıtı Mavi Anemon Çiçeği Kremi ve ciltte sonradan oluşan ton eşitsizliklerini gidermeye yönelik Leke Kremi’ydi. Her iki ürün de gördüğü yoğun ilgiyle kalitemizi kanıtlayan imza ürünlerimiz haline geldi. İlerleyen süreçlerde müşteri hizmetlerimizin kullanıcılarımızla yakaladığı doğrudan ve yakın iletişim sonucunda markamızdan beklentinin daha çok sayıda ve farklı işlevlere sahip ürünler olduğunu gözlemledik. 12 yıllık marka serüvenimizde bugün geldiğimiz nokta 9 farklı üründen oluşan Profesyonel Bakım, Günlük Bakım ve Ev/Yaşam kategorilerinde 60 farklı ürün ile birlikte mumlar, organik bez çantalar, kupalar ve ev kokuları gibi yaşam tarzına hitap eden aksesuarlar oldu. 2021 hedefimiz ise kullanıcılarımızın da taleplerini dikkate alarak Sinoz çatısı altında Sinoz Baby ve Sinoz Man serileriyle beraber 150 adet ürün sayısına ulaşabilmek ve bir çekirdek ailenin tüm fertlerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek. Hayalimiz her evde, her kullanıcıya hitap eden bir Sinoz ürünü olması yönünde ve bunun için bebek ve erkek kategorilerinde de üretime adım atacağız. Bununla birlikte, 2018 yılında kurduğumuz kozmobox.com sitemizle de çeşitli markalar ile farklı segmentlerden hedef kitleye uygun ürün satışı gerçekleştiriyoruz.

WS: Kozmetik sektörünü nasıl buluyorsunuz? Türkiye pazarında yeteri kadar istek var mı?
YÇ: Türkiye, kozmetik alanında güçlü üreticilere sahip ülkelerden birisi ancak mevcut kullanıcıların belli başlı global markalar ile yüksek kaliteyi ilişkilendirmesi sonucu yerli üreticilerin markalaşma süreçleri uzun zamanlara yayılabiliyor. Fakat kullanıcılar dünya standartlarını yakalayan, kaliteli ve güvenilir ürünlerimizi deneyimledikçe bu algı yavaş yavaş kırılıyor. 2018 yılında yüzde 30 büyüme gösteren ve 2011 yılından bu yana ortalama her yıl yüzde 10 büyüyen bir sektörden bahsediyoruz. Türkiye, bundan 20-30 yıl öncesi ile kıyaslandığında daha talepkar, daha ne istediğini bilen müşteri kitlesine sahip. 20 yıl önce kalıp sabun tek tercih edilebilecek ürün iken bugün kişiler kendi saç tiplerine özel şampuan ve saç kremi tercih ediyorlar. 20 yıl önce saç bakımı evdeki doğal mutfak ürünleri ile yapılıyorken bugün ise saç tipine özel bakım maskeleri, bakım yağları ve serumları bulmak mümkün. Bu noktada müşteri taleplerini dinleyen ve buna uygun adımlar atan markaların öne çıkması kaçınılmaz oluyor. Sinoz markası olarak biz de büyüme hacmine sahip kozmetik sektöründe yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyor ve global arenada başarılı işlere imza atıyoruz.

WS: Her yaş grubuna hitap eden ürünleriniz var. Kullanıcı deneyimlerinden ve yaşa göre değişkenlik var mıdır biraz bahsedebilir misiniz?
YÇ: Her yaş grubuna hitap eden ürünlerimiz bulunuyor. Kullanıcı deneyimleri baz alındığında 18-24 yaş arası kadınlar renkli kozmetik ürünlerini aktif kullandıkları için temizleme, arındırma ve siyah nokta oluşumunu önleyici ürünlerimizi tercih ediyor. Sinoz Micellar Temizleme Suyu, Sinoz Salatalık ve Aloe Vera Özlü Yüz Yıkama Jeli, Sinoz Arındırıcı Yüz Peelingi ve Sinoz Bakım Maskesi gibi ürünlerimiz bu yaş grubuna hitap ediyor.
25-35 yaş arası kullanıcıların yavaş yavaş nemlendirme, kırışıklık önleme gibi ürünlere yöneldiğini görüyoruz. Sinoz Gündüz Bakım Kremi, Sinoz Gece Bakım Kremi, Sinoz Mavi Anemon Çiçeği Kremi, Sinoz Leke Kremi ürün gruplarımız bu kesime hitap ediyor.
35+ dediğimiz grubumuz ise özellikle kırışıklık gidermeye veya önlemeye yönelik ürünleri tercih ediyor. Sinoz Yaşlanma Karşıtı Bakım Kremi, göz çevresi kremi gibi ürünlerimiz bu gruba hitap ediyor.
Bununla beraber özellikle coğrafi özellikler de kullanıcı deneyimini etkiliyor. Örneğin, Ortadoğu pazarında beyazlatıcı ve leke giderici ürünlerimiz tercih edilirken, Avrupa’da daha çok nemlendirmeye ve korumaya yönelik Gündüz ve Gece kremlerimiz ağırlıkta gidiyor.

WS: Yeni ürün gamını genişletmeyi düşünüyor musunuz? Hangi alanda ürün çıkaracaksınız? Ürün gruplarınıza yenilebilir – içilebilir ile yer almakta hazırlanıyorsunuz. Böyle bir çalışma yapmaya nasıl karar verdiniz?
YÇ: 2020 yılı ile birlikte ev keyfini ikiye katlayacak ve her evde bir Sinoz ürünü olmasını sağlayacak mum, ev kokuları ve kupalarımızla müşterilerimizi buluşturacağız. Bu sayede kozmetik ürün gamımıza ek olarak hayatın diğer alanlarında da kullanıcılarımıza rahatlama ve keyif vaat etmeyi amaçlıyoruz. Takip eden süreçte içilebilir kolajen için Ar-Ge’miz devam ediyor. Yeni yılda bu özel ürünümüzü de kullanıcılarımızın beğenisine sunacağız.

WS: Yurtdışı çalışmalarınız nasıl ilerliyor?
YÇ: Sinoz Kozmetik olarak, Hollanda’nın başkentindeki merkez ofisimizle tüm Avrupa ve Amerika’ya ürün gönderimi gerçekleştiriyoruz. Burada da asıl hedefimiz özellikle Avrupa çalışmalarımızın ardından yakaladığımız başarıyı Ortadoğu pazarında da etkili ve aktif şekilde kullanmak, çünkü hali hazırda Ortadoğu kullanıcısı Sinoz ürünlerine yoğun ilgi göstermekte ve biz bu durumu orada da bir merkez ofis açarak değerlendirmek istiyoruz. Özetlemek gerekirse dünyanın her yerinden kullanıcıların Sinoz ürünlerine kolaylıkla ulaşabilmesi için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.

WS: 2019 yılını “Sinoz” için değerlendirecek olursanız, nasıl bahsedersiniz?
YÇ: 2019 yılı Sinoz markasının ışıldadığı ve sevgiyle parladığı bir yıl oldu. Marka serüvenimizde cildine değer veren kadınlar ile birlikte büyüme sürecini yaşamaktan ve paylaşmaktan mutluyuz. Sinoz kullanıcılarının taleplerine kulak vermek de bizim her daim aktif kalmamıza yardımcı oluyor. Onlarla kurduğumuz açık ve samimi iletişim bizi çok motive ediyor ve besliyor. Kullanıcılarımızı ekibimizin en önemli parçası olarak görüyoruz. İyi ki varlar.

Röportaj: Ecem Saral Duran