ADI KADAR KEYİFLİ VE ŞIK OLAN HOOOP THE BAG MARKA ÇANTALARIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ KASNAKTAN YAPILIYOR OLMALARI. BU FİKRİN YARATICI İSE, İŞİN PATENTİNE DE SAHİP OLAN TASARIMCI GİZEM YÜCELEN. YARATMA, DEĞİŞTİRME VE VAR OLANI DÖNÜŞTÜRME ODAKLI ÇALIŞAN YÜCELEN, YENİ KOLEKSİYONLARINI ANLATTI

 

Öncelikle marka adınızın çok hoş olduğunu söylemek isterim. Nedir bu ismin hikayesi ve ne ifade ediyor?
Kasnak kelimesinin İngilizcesi olan ‘Embroidery Hoop’taki hoop’un abartılıp daha eğlenceli durması adına bir o daha eklenmiş hali aslında. Fakat kendi kendime sorun yaratmışım sanki, şimdi her seferinde 3 adet o harfi olduğunu belirtmem gerekiyor.

Tasarımlarınıza Milano’daki eğitiminiz sırasında başladınız. Aklınızda hep çanta tasarlamak mı vardı, farklı deneyimleriniz oldu mu?
Kullanım anlamında çantalara çok küçük yaşımdan beri bir ilgim vardı. Farklı çantalara sahip olmak, her kıyafetle çantamı değiştirmek, her türlü çantayı dikkatle incelemek gibi… Ama tasarım anlamında çantaya ilgim eğitimim sırasında gelişti. Aklımda hiç çanta tasarımı olmadığı yıllarda hayalim kıyafet tasarımıydı ve bununla başladım. Ama çanta ve aksesuar tasarımının daha sınırsız bir fırsat olduğunu keşfetmemle çantaya yoğunlaştım.

Bu karar sürecinde neler etkili oldu?
Çanta ve aksesuar tasarımının daha sınırsız, yaratıcı ve 3 boyutlu düşünmeye imkan sağladığını düşünüyorum. Kıyafetlerde hâlâ giyilebilir olma durumu sorgulanıp, aşina olmayan modellerin kabul görmesi için zamana ihtiyaç varken çanta ve aksesuarlarda daha cesur ve yenilikçi olunabiliyor. Bu da tasarım anlamında bize daha sınırsız bir alan yaratıyor.

Ve tabii ki “kasnak”… Gerçekten çok yaratıcı bir fikir olmuş. Nasıl geldi aklınıza, size neler ilham verdi?
Hikayenin başından beri ana karakter hep kasnaktı aslında. İlk çantamı da kasnaktan yaptım. Bütün gelişim sürecinde ve hâlâ da yanımda olan kasnaktı. Zaten çocukluğumdan beri aşina olduğum bir materyalin sadece hacim kazanmasıyla neler olabileceği merakıyla başladım işe. Bunun arasını kapatsam nasıl olur, kasnaklardan gövdeyi oluşturabilir miyim, gibi sorular ve denemeler beni bu çantaları tasarlamaya yöneltti.

Hayatınızda her zaman böyle yaratıcı ve sınırları zorlayan biri mi oldunuz?
Kendi çapımda, evet, diyebilirim. Sınırlarla ve alışmak kavramıyla bir sıkıntım var sanırım. Bu yüzden sürekli bir yaratma, değiştirme ve var olanı dönüştürme çabası içindeyim.

Kasnak, çalışması zor bir malzeme mi? ilk denemelerinizde neler yaşadınız mesela, sonrasında bunu nasıl geliştirdiniz?
Kasnağın kendisini koruyarak çantaya dönüştürme süreci beni uzun zaman zorladı. İlk gününden bugüne katettiğim yol hâlâ beni ve yakın arkadaşlarımı şaşırtıyor. İlk zamanlarda hem malzemeyi hem formu çözme aşamasında yaptıklarım kullanılabilirlikten çok görsellik ağırlıklıydı. Ve şu an bakınca bunlar çanta değilmiş, bunlar sadece süsmüş diyebiliyorum. Sonrasında hem kendi denemelerim hem de kullanıcı yorumları sayesinde çantalarımda görselliğin yanına işlevselliği de ekleyebildim.

Çantaların modelleri dışında üzerindeki desen tasarımları da size mi ait? Bu desenler ve renkler için size neler ilham veriyor?
Çok uzun zaman çiçek, hayvan figürü ya da Mario, Pac-Man gibi bilgisayar oyunu karakterleri gibi
bilindik figürlerden ilerledim. İlk defa Golden Blossoms koleksiyonunda kendimi zorlayıp desen tasarımında da kendi tasarımlarımı yaptım. Ve yine Garden Tales’de olduğu gibi ilhamımı doğadan ve çiçeklerden aldım.

Hooop The Bag kasnak çantalarınızın hangi renk ve tarzdaki kıyafetlerle kombinlenmesini tavsiye ediyorsunuz? Özellikle 2017 sezonunun trendlerini düşünürseniz, önerileriniz nasıl olur?
Trendleri çok belirleyici olarak kullanmamaya çalışıyorum ama ilk aklıma gelen, renk olarak pastel renklerdeki Golden Blossoms modelleri için mesela yine çantalar gibi pastel renklerde hafif ışıltılı kıyafetlerle gündüz düşü tadında bir sahne aklımdan geçiyor.

Hooop The Bag çantası kullanan biri nasıl bir kadındır? Ya da çantalarınızın karakteristik özelliklerini nasıl tanımlarsınız?
Cesur, eğlenceli, çocuksu ama kendi kurallarıyla kadınsı… Sanırım kullanıcıları da Hooop the Bag ile aynı özelliklere sahip.

2017 yazı için hazırladığınız Enchanted Forest ve Golden Blossoms koleksiyonlarınızdan bahsedebilir misiniz?
Enchanted Forest peri masallarından yola çıktığım masal sözleri, yıldızlar ve gökyüzü renkleriyle dolu daha çok gece kullanımına uygun bir koleksiyon oldu. İkinci koleksiyonum Golden Blossoms’ın ise, pastel renklerin altın rengi detaylar ve çizgisel çiçek desenleriyle birleştiği daha sakin gündelik bir tarzı oldu.

2017 tasarımlarınızda kaç model yer alıyor ve tarzlarını nasıl tanımlarsınız?
Hooop The Bag markamın bu iki koleksiyonunda toplam 14 model bulunuyor. Her iki koleksiyonda da hem gece şıklığı hem de günlük şıklık yakalayabileceğiniz modellerin yanında sadeliğinize önem veriyorsanız tercih edebileceğiniz modeller de bulunuyor. Golden Blossoms’da bu senenin de dikkat çeken detayı olan çanta askılarının tasarımlarını geliştirdim. Yine bu koleksiyonda form olarak daha önce hiç denemediğim tamamen hacmini kasnağın kendisinden alan hem sırt çantası hem el çantası olarak kullanılabilen bir model denedim.

Çanta tasarımı dışında farklı tasarımlar da yapıyor musunuz?
Çanta tasarımına yoğunlaşmadan önce başlangıç noktam olan kıyafet tasarımlarıma da kendim için ve siparişler üzerinden hâlâ devam ediyorum. Bir taraftan da Okan Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak daha çok moda sektörünün işleyişini ve sorunlarını sorgulayan araştırmalar ve bu bağlamda tasarımlar yapmaya çalışıyorum.