Doğal bir pırıltıya ve karakteristik bir yüze sahip olan Şilan Makal, Yeni Gelin dizisi ile ekranlarda yıldız gibi parlıyor. Tüm bunlara başarılı oyunculuğunu da ekleyen güzel oyuncuyu yakın markaja aldık.

Oyunculuk merakın nereden geliyor?
Oyunculuk içimde hep vardı. Küçük yaşlarımda bile dizileri dikkatle takip ederdim. Hatta yalnızken kendi kendime ağlar, rol yapardım (Gülüyor). Konservatuarda okumak istedim ama babam karşı çıktı. Tarih bölümü mezunuyum, açıkçası pişman da değilim.
Oyuncu olmaya nasıl karar verdin?
Oyunculuğa dair hayal kurmayı bıraktığım dönemde menajerimle tanıştım. Beni ikna etti ve oyunculuk eğitimi almaya o dönemden sonra başladım.
Projelerde yer almak için çok çaba sarf ettin mi?
Hayır, bazı şeyler bana da sürpriz oldu (Gülüyor). Eğitim aldığım süreç boyunca görüşmelere gitmedim. Kendimi hazır hissettiğimde, kendime güvendiğimde “zamanı geldi” dedim ve Yeni Gelin için görüşmeye gittim. İlk görüşmemde kabul edildim. Eğitim sürecimde de illaki oyuncu olacağım demedim, her şeyi akışında yaşadım.
Yeni Gelin’de Dilan karakterini canlandırıyorsun. Onunla benzer yönleriniz var mı?
İkimiz de ailemize bağlıyız o kadar. Başka ortak bir yönümüz yok (Gülüyor). Dilan, bana çok zıt ve sınırları olmayan bir karakter. Gerçi bu sınırsızlığı dizimizle de ilgili olabilir. Yönetmenimiz aynı zamanda Yeni Gelin’in senaryosunu yazıyor. Onun bana sağladığı özgürlük sayesinde Dilan’ı değiştirme fırsatı yakalanabiliyor, farklı özellikler katabiliyorum.

İzleyici tarafından sevilmemek de bir sevgi çeşidi.
Sana tam anlamıyla zıt olan bir karakteri canlandırdığın için mutlu musun?
Mutluyum çünkü bu bana özgürlük veriyor. Dilan’ı utanmadan, sıkılmadan canlandırabiliyorum. Mesela günlük hayatında şive yapan biri değilim ama dizide istediğim kadar şive yapabiliyorum. Bu özgürlük de beni mutlu ediyor tabii, eğleniyorum.
Şive yaparken zorlanıyor musun?
Şive yapmak için hiç çalışmadım. Her şey kendiliğinden çıktı. Nasıl çıktığını da anlamadım (Gülüyor).
Kendinle benzer özellikleri olan bir karakteri canlandırırken utanır mısın?
Olabilir, bu kadar rahat olamam.
Ailen ile aran nasıl?
Çok düzgün ve huzurlu bir ailede büyüdüm. Kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum. Ailemle yaşamaya da devam ediyorum. İki kardeşim var. Erkek kardeşim 8 yaşında, kız kardeşim ise 21 yaşında. Erkek kardeşim elimde büyüyor diyebilirim (Gülüyor).
Oynamayı hayal ettiğin bir karakter var mı?
Daha yolun başındayım. Yeni Gelin benim ilk tecrübem. Oynamak istediğim çok karakter var ama özellikle psikopat bir karakteri oynamak isterim.
Genç oyuncular kötü karakterleri oynamak istemiyor gibi bir algı var. Sen ne dersin?
İnsanlar artık çok bilinçliler. Rolün rol olduğunu biliyorlar. Dizinin başında benim karakterim de kötüydü. Sokakta insanlar bana ‘yılan’ diyorlardı. Önceleri bu duruma üzülüyordum ama düşününce izleyici tarafından sevilmemenin de bir sevgi çeşidi olduğunu anladım. İnsanların benden nefret ettiğini gördüğümde kendi kendime “başardın” dedim. Hem bence kötü karakteri oynamak çok daha zevkli (Gülüyor).
Oyuncu olmak için yetenek kadar güzellik de önemli mi?
Güzelsen biraz daha fazla şansın olabilir ama yetenek de önemli tabii… Hem güzel hem de yetenekliysen tadından yenmez.
Hayatta en çok nelere dayanamazsın?
Samimiyetsiz, sahte insanlara tahammül edemiyorum ve kim olursa olsun hayatımdan uzak tutuyorum. Bir de haksızlığa karşı tahammülüm yok.
Peki, haksızlığa karşı mutlaka başkaldırır mısın?
Bu karşımdaki kişiye veya kişilere bağlı… Tartışabileceğim kişilere başkaldırırım ama umutsuz vakaysa, hemen hayatımdan çıkarırım.

Aşk gelip geçici bir virüs gibi…
Hisleri kuvvetli biri misin?
Çok hem de… Zaten onlara göre hareket ediyorum.
Duygusal biriyim de diyebilir misin?
Duygusallığım konuya göre değişiyor. Mesela çocuklara karşı çok hassasım. Onların başına bir şey gelmesini kaldıramam. Konu aşk olduğunda ise hiç duygusal değilim (Gülüyor).
Hiç aşık olmadım demişsin…
Eğer aşk benim bildiğim şeyse hiç aşık olmadım. İnsanları beğeniyorum, etkileniyorum ama aşık olmak bence süreç istiyor. Karşımdaki kişiyi tanıdıktan sonra aşık olabilirim.
Aşkın sana göre anlamı nedir?
Aşk bir hastalık gibi. Gelip geçici bir virüs. Aşık olunca göze perde iner derler ya belki de bu durumdan korkuyorum. Çünkü sadece kariyerime odaklanmak istiyorum. Hayatımda şu an biri olsa büyük ihtimalle onunla görüşemem. İlerleyen yaşlarımda aşık olmak isterim belki ama böyle bir şey şimdilik söz konusu değil.
Nasıl erkekler seni etkiler?
Bir erkeğin duruşu ve tarzı benim için çok önemli. Çalışkan, zeki ve akıllı olması da gerekiyor tabii. Bunların hepsini bir arada bulmak da biraz zor oluyor (Gülüyor).

Kadının kıskançlığı erkeğin kıskançlığından daha tehlikeli…
Kendinle ilgili en büyük derdin ne?
Çok iyi niyetli olduğumu düşünüyorum. Bunu bozmak istiyorum ama yapamıyorum. Başıma ne geliyorsa iyi niyetimden geliyor. İyi niyetimi ve saf tarafımı sevmiyorum.
Bu durumun çok mu dezavantajlarını yaşadın?
Hayatım boyunca hem de… İnsanlarla her şeyimi hemen paylaşabiliyorum. Bu da insanların beni üzmesine neden oluyor. Akıllanmadan yoluma devam ediyorum (Gülüyor).
Kadınlar tarafından kıskanıldığını düşünüyor musun?
Yer yer, zaman zaman kıskanılıyorum.
Sence kadının kıskançlığı mı, erkeğin kıskançlığı mı daha tehlikeli?
Kesinlikle kadının kıskançlığı daha tehlikeli. Erkeğinki sadece duygusal boyutta olabilir. Senin üzerine titrer, korumaya çalışır ama kadın ciddi zararlar verebilir.
Yaz geliyor. Tatil planın belli mi?
Spontan bir işim var. Ne zaman, ne olacağı belli olmuyor. Durum böyle olunca tatil planı da yapmadım. Bodrum’a ya da Çeşme’ye zaman bulduğumda gidebilirim. Yurt dışına çıkmayı istiyordum ama bu yaz benim için biraz zor gibi.

Kendimi beğenmiyorum. Kumral olmak isterdim.
İşin gibi sen de spontan biri misin?
Evet, kontrollü yaşamayı sevmiyorum. En fazla yarının planını yaparım, belki onu bile yapmam (Gülüyor). İnsan ne kadar çok plan kurarsa beklentisi o kadar yükseliyor ve mutsuzlaşıyor. Spontan yaşayınca her şeyden mutlu olabiliyorsun.
Bir röportajında güzel olduğumu iddia etmiyorum demişsin. Aynaya baktığında nasıl bir kadın görüyorsun?


Kendimi zaman zaman beğeniyorum. Bu, ruh durumuma göre değişiyor. Kaşımı, gözümü beğeniyorum ama bunların dışında kendimi beğenmiyorum. Ayrıca esmer olduğum için kendimi kadınsı buluyorum ve bundan da rahatsızım. Kumral olmak isterdim (Gülüyor).
Her şey bitip başını yastığa koyduğunda neler düşünüyorsun?
Gamsız biriyim, yastıkla buluşur buluşmaz uyuyorum (Gülüyor).
Kendine kurduğun motivasyon cümlelerin var mı?
Sahnelerden önce kendime “aklım sus, ruhum konuş” diyorum.
Bugüne kadar hiç aşık olmamışsın ama bol bol evlenme teklifi almışsın. Bu durum hala devam ediyor mu?
Instagram’dan bol bol esprili evlilik teklifleri alıyorum ama henüz ciddi bir evlilik teklifi almadım.
Modayla aran nasıl?
Elimden geldiğince trendleri takip etmeye çalışıyorum. Modaya ve trendlere göre alışveriş yapıyorum.
Gün içinde ne tarz giyinmeyi seviyorsun?
Spor ve rahat giyinmeyi seviyorum. Dar, vücuduma yapışan şeyleri giyinmeyi tercih etmiyorum.
Makyajda olmazsa olmazların var mı?
Gün içinde makyaj yapmıyorum. Ama makyaj konusunda çok hassasım, herkese makyaj yaptıramıyorum (Gülüyor).
Makyaj çantanda her zaman hangi ürünler vardır?
Lancome Grandiose maskaram, bir de allığım mutklaka olur.
Kirpiklerinin de bir hayran kitlesi var. Onlara nasıl bakıyorsun?
Maskara kirpikleri kuruttuğu için kirpik serumu ve yağlarıyla kirpiklerimi nemlendiriyorum.
Yeni Gelin’in 3. sezonu olacak mı?
Şu an belli değil ama büyük bir ihtimalle olacak.

Röportaj: Didem Yeniay