Modacı Barış Avcı, 2018 İlkbahar-Yaz sezonuna ait “Bir Zamanlar” adını verdiği özel koleksiyonunu ses getiren bir defileyle tanıttı. Defilede özel konuk olarak podyuma çıkan Deniz Akkaya ve modacı Barış Avcı ile defileyi ve moda dünya dünyasını konuştuk.
Deniz Akkaya 12 yıl sonra podyuma çıktı.

Güzel top model Deniz Akkaya, yıllar sonra Barış Avcı’nın defilesinde podyumda yürüdü.

Yıllar sonra podyuma çıkmak sizi heyecanlandırdı mı?
Çok severek yaptığım, farklı kültürlerle, farklı insanlarla iletişim kurmamı ve bugünkü Deniz olmamı sağlayan mesleğimle buluşmak tabii ki heyecan vericiydi.
Podyuma çıkmak için sizi ikna eden ne oldu?
Barış Avcı’nın samimiyeti ve işine olan hassasiyeti beni ikna etti. O da bana ve tecrübelerime güvenerek yıllarca çalıştığım ekip arkadaşlarımla bu defileyi gerçekleştirmemizi sağladı. Doğru tasarımcı, doğru kareograf ve doğru mekan olunca ikna olmam kolaylaştı ve daha güvende hissederek podyumda yürüdüm.
Başarılı olmak isteyen genç modellere önerileriniz var mı?
Başarılı bir model olmak istiyorlarsa zorlu bir hayatın onları beklediğini bilmemeliler. Hayatlarını askeri bir disiplinle yaşamaları gerektiğinin farkında olmalılar. Fakat hayatın keyfini çıkarmayı unutmamaları da gerekiyor ki dengeyi koruyabilsinler. Modellik erken yaşlardan itibaren gerçekleştirilen bir meslek ve o dönemlerde bu özellikler gelişmemiş oluyor. Hiç kimseyken herkesin tanıdığı biri olmak ve bunu hazmetmeyi öğrenmek bir hayli zor. Bunların yanı sıra size yıllarca mesleki kariyerinizde sağlam durabilmenizi sağlayacak, bedeninize iyi bakmalı ve iyi beslenmelisiniz. Doğru yaş alabilmeyi bilmelisiniz. Bizim işimiz aynı zamanda iyi iletişim kurmaktan geçiyor. İnsanlarla iletişimde kalmak, bunun için çalışmak bu işin olmazsa olmazlarından… Genç modellere sabırlı olmalarını ve doğru insanlarla, doğru adımlar atmalarını da önerebilirim.
Güçlü ve tarzını belli eden kadınlar ilham kaynağım (barış avcı’nın cevapları)

Ünlü modacı Barış Avcı, “Bir Zamanlar”ı anlatıyor.

Deniz Akkaya’nın yıllar sonra tekrar podyuma çıkması çok konuşuldu. Peki, neden Deniz Akkaya?
Bir tasarımcı olarak Türkiye’nin efsane top modellerinden Deniz Akkaya’nın defilemde yürümesi hayallerim arasındaydı. Beni tanıyan herkes Deniz Akkaya’nın defilemde yürümesini istediğimi bilir. Podyumları kariyerinin en top noktasında bırakmış birine böyle bir teklifle gidemezdim. Sunduğu programlarda ve davetlerde benim tasarımlarımı giymesi bile beni mutlu ediyordu. Bir gün başka bir iş için konuşurken defile yapacağımı söyledim, o da bana defilende severek yürürüm dedi. O an nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Deniz Akkaya’nın egolarından arınmış ve insani duygularını en üste çıkarmış bir top model. Neden Deniz Akkaya diye sordunuz, cevabı çok basit. Deniz Akkaya çünkü o hala Türkiye’nin en iyi top modellerinden biri, hala çok güzel, hala işine aşık bir kadın… Yıllarca her defilemde olsun isterim.
Yeni koleksiyonunuz “Bir Zamanlar” hakkında bilgi verir misiniz?
Bir Zamanlar’ı geçmişten gelen esintilerle hazırladım. Geçmiş yüzyılın en hit parçalarını günümüze uyarlayıp, dantel elbiseler, korseler, payet ve işlemeli kumaşlarla, tulumlarla, dönem kesimlerini pekiştirdim. Her zaman olduğu gibi son koleksiyonumda da güçlü ve tarzını belli eden kadınlar ilham kaynağım oldu. Vücudu saran, transparan detayların olduğu elbiselerle, kadınların yıllarca dolaplarında kalacak elbiseler yaptım. Siyah ve kırmızının ağırlıklı olduğu koleksiyonumu birçok kadının dolabında olması gereken parçalardan oluşturdum.
Türkiye’de ve dünyada hangi tasarımcıları beğeniyorsunuz?
Ülkemizde efsane olmuş, yıldızları yıllarca giydirmiş ve işçiliğiyle bizlere ilham kaynağı olmuş Yıldırım Mayruk, Zeynep Kartal, genç isimlerden Züleyha Kuru’yu; dünyadaysa Donatella Versace, Jean Paul Gaultier ve Olivier Rousteing’I beğeniyorum.