Büşra Yılmaz’ın kitabı 4N1K’dan uyarlama olan ve aynı adı taşıyan ilk film herkes tarafından çok sevildi, hatta gişe de büyük başarı sağladı. 4N1K’nın oyuncularından Cemrehan Karakaş ve Cihan Şimşek ile hem vizyona giren yeni filmleri 4N1K 2 hakkında konuştuk hem de çok eğlendik.

Girl’s Style Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Elif Kavran

Oyunculuk maceranız nasıl başladı, oyuncu olmak hep istediğiniz bir şey miydi?

Cihan: Benim aklımda oyunculuk yoktu açıkçası. Bundan 10 sene önce bir ajansa kayıt oldum. Ondan sonra bir teklif geldi ‘Bez Bebek’ dizisinde bir karakter için görüşmek istediler, benden önce başka birini seçmişlerdi fakat kolunu incitmiş o yüzden bana kısmet oldu ve 16 yaşımda sektöre adımımı atmış oldum.

Cemrehan: 12 yaşında ufak deneyimlerim olmuştu. Oyunculuk yoktu aklımda, karikatürist olmak istiyordum. Görsel sanatlarla ilgili kariyer planlıyordum. ‘Canım Babam’ dizisinde ufak bir rol aldım, sonra ‘Umutsuz Ev Kadınları’ dizisi başladı. Benim için de spontan gelişti aslında, sonradan sevmeye başladım. Oyunculuk için eğitim aldım, devam da ediyorum ve çok severek yapıyorum.

Çocukken kurduğunuz meslek hayaliyle şu anki mesleğiniz arasında fark var mı? Çocukken “ben oyuncu olacağım”diyenlerden miydiniz, yoksa bambaşka hayalleriniz mi vardı?

Cihan: Küçük yaşlarda birbirinden fazla mesleği hayal eder onu yaşamaya çalışırsın. Aklımın herhangi bir köşesinde oyunculuk hayali yoktu, zamanla gelişti. Polis ve futbolcu olma hayalim daha ağır basıyordu.

Cemrehan: İkizler burcu olduğum için maceraya ve öğrenmeye bir açlığım var. Kronolojik sıraya göre olmak istediğim meslekler; astronot, kaşif, timsah avcısı, karikatürist, ressam, heykel tıraş bu şekilde devam etti. Şimdi oyunculuk yapıyorum ileride ne olur bilmiyorum.

Gelecekteki projelerde nasıl bir karakteri oynamak isterdiniz?

Cihan: Uzun zamandır sektörün içindeyim ve bu süreçte de kalıplaşmış karakterleri canlandırdım. Önemli olanın o karaktere ne kattığım olduğunu düşünüyorum, isteğim ise bu kalıbın dışına çıkmak. Zamanla oluşacak bir durum, minyon bir yapıya sahip olduğum için bu biraz zaman alacakmış gibi duruyor

Cemrehan: Oynadığımız her karakter bize farklı dünyaların kapısını açıyor, farklı rollere bürünmek gerçekten öğretici ve eğlenceli oluyor o yüzden de her rolü oynayabileceğimi düşünüyorum.

İkinizinde dizi ve film deneyimi oldu. Peki dizide oynamak mı, filmde oynamak mı?

Cihan:  4N1K’nın seti benim için daha eğlenceli geçiyor. Gençlik dizilerinde de yer aldım ve çok da keyifliydi fakat 4N1K çok farklı bir iş, güçlü bir aile. Ancak şu an film ya da dizi diye ayırt edemiyorum çünkü dizi çekimlerine de başlayacağız. Ben ikisi de demek istiyorum 🙂

Cemrahan: Özetle ikisinin de farklı güzellikleri var. Çok klişe olacak ama çalışma saatlerinden bahsetmek gerekirse Türkiye’de uzun çalışma saatleri diye devam edebilirim ama ikisi de ayrı güzel, ikisi bir arada neden olmasın.

İdol olarak gördüğünüz birileri var mı?

Cihan: Cemrehan Karakaş.

Cemrehan: Cihan Şimşek (Gülüyorlar).

Cihan: Şaka bir yana tabii ki herkesin olduğu gibi benimde var ama benim idol olarak gördüğüm oyuncuların çoğu şu an mesleklerini icra edemiyorlar. Keşke o jenerasyonu bende ucundan kıyısından yakalayabilseydim.

Cemrehan: Aklıma direkt gelen özel bir isim yok. Birçok insanın farklı özelliklerine imreniyorum, takip ediyorum.

Bir ilişkinin olmazsa olmazı nedir?

Cihan: İki insanın birbirine olan saygısı.

Cemrehan: Romantizm.

Gelelim filme ilk filmde güzel bir başarı yakaladınız, ikincisi yolda. Peki nasıl başladı 4N1K macerası?

Cihan: En başa dönersek. Ben Muğla’da çekimleri süren ‘Hanım köylü’ dizisinde yer alıyordum. Dizinin 13. bölümde final yapacağını öğrenmiştik. Menajerimden telefon geldi ve projeden bahsetti, yakında film çekimlerine başlanacağından ve bir kitaptan uyarlama olduğundan. Biraz araştırdım, kitleyi gördüm Büşra Yılmaz’ı araştırdım. İstanbul’a görüşmeye gittiğimde de çok olumlu geçmişti..Sinan olacağımı düşünüyordum, dediğim gibi de oldu. İki hafta sonra da sonuç kesinleşti. Güzel bir süreçti şimdi ikincisi vizyona girecek, ardından da dizisi başlayacak, yazın FOX’tayız.

Cemrehan: Oğuz karakteri için görüşmeye gittim ve herkes çok beğendi. Çok hızlı oldu, bu kadar güzel ve büyük çaplı bir projenin olacağını o an anlamamıştım.

4N1K’da oynadığınız karakterle benzer yanlarınız var mı?

Cemrehan: Ben de Oğuz gibi etrafımdaki insanları eğlendirmeyi seviyorum, pizza yemeği seviyorum, rahatıma düşkünüm, eşek şakaları yapmayı seviyorum. Benzer yanlarımız çok var.

Cihan: Sinan Yorulmaz eğlenceli içi dolu bir karakter, arkadaşlarına bağlılığı, kendine gösterdiği önem, insanlara bakış açısı gibi özelliklerimiz ortak. Bana renkli çorap hastalığı da bulaştırdığı kesin. Sete her gittiğimde farklı renkte çoraplar giyiyorum ve bu zamanla hoşuma da gitmeye başladı. Şimdi ise her paydos denildiğinde çoraplarla eve gidiyorum. 🙂 Kendisiyle anlaşamadığımız tek nokta aramızda ezeli rekabet var, o Galatasaraylı ben ise Fenerbahçeli 🙂

Röportaj: Elif Kavran

Fotoğraf: Çağrı Kılıççı