Aralık ayında; İstanbul geceleri, podyumlar, ekranlar yeni yıldızlarla parlıyor. ‘İsimsizler’ dizisinin yıldızı Mert Öcal dizideki performansı kadar fiziğiyle de dikkatleri çekiyor.   Buyurun keşfetmeye…

Mert Öcal

2004’de dünyanın en iyi modeli seçildiniz. Nasıldır dünyanın en yakışıklı erkeği olmak?
-O zamanlar saçma sapan bir ego fırtınasının içindeydim, biraz da gençtik tabii. Gereksiz bir özgüvenle dolanıyorsun ortalıkta, sanki bütün dünya peşindeymiş gibi. Bütün dünya değil tabi ama kalabalık bir kitlenin ilgi odağı olabiliyorsunuz bir anda. Ama yıllar geçtikçe, olgunlaştıkça ne tipte biri olduğunun değil, ne dolulukta biri olduğunun ve nasıl bir insan olman gerektiğinin önemli olduğunu anlıyorsun.
Hep yakışıklı bir adam mıydın? Yoksa senin de çirkin ördek yavrusu hikayen var mı?
-Olmaz mı? Lise yıllarıma kadar aşırı kilolu bir çocuktum. Okul takımlarında oynayamazdım. Okul hayatımda pek flörtüm de olmadı. Bu durum o yıllarda biraz özgüvenimi zedelemişti ama neyse ki 15-16 yaşlarımdan sonra zayıflamaya başladım.
Peki ‘Best Model Of Turkey’ ve ‘Best Model Of The World’ derecelerinden öncesine gidelim…
-Beş kuşak İstanbullu bir ailenin iki erkek evladından biriyim. 29 Eylül 1982 doğumluyum. Hep İstanbul’da yaşadık. Bu şehirde büyüdüm. Mutlu bir çocukluk geçirdim. Uslu, sakin bir çocuktum. Söz dinlerdim. 12 yaşımdayken annemle babam evliliklerini noktaladı. Biz annemizle büyüdük fakat babamla da her zaman görüştük, bu durum bize çok yansımadı. Babam ticaretle uğraşırdı, annem yıllarca tekstil sektöründe çalıştı. Orta halli bir aileydik, ne çok zengin ne de çok fakirdik. Annem ve babam her zaman her konuda bizi destekledi, özgüven aşıladı. Çocukluğumda da şimdi de her zaman hep en doğru olanı yapmaya çalıştım.
Oyunculuk nasıl kadrajına girdi?
-Asıl niyetim oyuncu olabilmekti fakat konservatuar sınavlarını kaçırdığım için modellik yarışmasına katılarak oyunculuğa geçiş yaptım. Modellik yaparken keyif alıyordum ama içimde asıl istediğim şey oyunculuk yapmaktı. Daha sonra tabii özel derslerle ve çalışarak bu açığımı kapatmaya çalıştım ve çalışmaya kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Farkedilmek istiyorsan önce kendini seveceksin

Spor yapma sebebin seksi görünmek mi?
-Kesinlikle sağlıklı olmak. Çünkü spor yapmak bedenden ziyade zihinsel ve ruhsal olarak inanılmaz bir motivasyon sağlıyor ama tabii giydiğiniz kıyafetinde üzerinizde güzel durmasını da istersiniz. Göz önünde bir iş yaptığımız için fiziğimize dikkat etmek zorundayız.
Kaslı ve spor yapan erkekler ilişkilere 1-0 önde mi başlıyor?
-Alakası yok. Artık herkes spor yapıp kendine bakıyor. Farkedilmek istiyorsan önce kendini seveceksin. Egona sahip çıkacaksın, özgüvenli, enerjisi yüksek ve mütevazi olmak yeterli bence 1-0 yapmak için.
Vücudunu korumak için neler yapıyorsun?
-Normalde haftanın beş günü spor yaparım, fakat yoğun çalıştığım dönemlerde en az üç gün yapmaya çalışıyorum. En önemlisi yediğimiz şeyler, bir deyim vardır; “Ne yersen o’sun” diye. Temel besinlerle besleniyorum. Et, balık, yumurta, yulaflı gıdalar, meyve, sebze, süt ürünleri. Şekerden uzak durmak lazım, vücudumuza hiçbir faydası yok.

Sevgilimin odasında ayna olmak isterdim

Bir kadında neye tahammül edemezsin?
-Olduğundan farklı davranmasına, kendini olmadığı biri gibi göstermesine, saçma egolara, marka takıntısına ve kürk giymesine.
İlk karşılaştığında bir kadında neye bakarsın?
-Enerjisine…
Aşk tarifini alayım…
-Shakespeare in bir lafı var, ’’Beğendiğiniz bedenlere hayalinizdeki ruhları koyuyorsunuz, adına da aşk diyorsunuz’’ Kendisiyle aynı fikirdeyim.
Peki aşk olmadan seks olur mu olmaz mı?
-Buna şimdilik cevap vermeyeyim.
Fizik mi yoksa uyum mu?
-Uyum. Eğer uyumlu bir çiftsen zaten karşındaki insan senin yaptığın şeylerden keyif alır. Sen sağlıklı ve kendini sürekli geliştiren biriyken, karşındaki yan gelip yatmaz herhalde (Gülüyor)
Sevgilinin odasında bir obje olsan ne olmak isterdin?
-Ayna. Sürekli yüzünü görürdüm ne güzel (Gülüyor).

Beni ben yapan şu ana kadar yaşadığım tecrübelerim

Kendini üç kelimeyle anlat?
-Doğru, adaletli, mütevazi…
Dev bir silgin olsa hayatından neyi silerdin?
-Hiçbir şeye dokunmazdım. Beni ben yapan şu ana kadar yaşadığım tecrübelerim neden silip farklı biri olayım? Hayatımdan memnunum şu anda.
En gizli tutkun?
-Etrafımda olan biten her şeyi hissedebilmek.
Kredi kartı ekstren de seni en pişman eden harcama?
-Bir hevesle satın alıp kullanmadığım şeyler.
En son kime ne aldın?
-Bir yaşına basan yeğenime oyuncak aldım.
Hayatta bir anını ‘tbt’ yapmak isteseydin hangi anın olurdu?
-Bir iddia sonucu 25 metre yüksekliğinde bir kayadan denize atlamıştım. Anlatsam kimse inanmaz, inanmadılar da zaten. Olayla ilgili hiçbir somut veri yok. Aşağıdan çekilmiş bir fotoğrafım olsaydı olayı tüm ayrıntılarıyla anlatıp paylaşırdım.
Geçmişe dönme şansın olsa. Hangi yaştaki Mert’le karşılaşmak, ona ne öğütlemek isterdin?
-Dört yıl önce otobanda motor kazası yapmıştım. Oraya dönüp “Yavaş git” derdim. Hayatımda başıma gelen en tehlikeli olaydı, az kalsın ölüyordum.

Silah ve dövüş dersleri aldım

’İsimsizler’deki karakterin Yüzbaşı Tufan’ı anlatsana?
-Nam-ı değer deli Tufan. Yıllarca silahlı kuvvetlerde subay olarak Kuzey Irak’ta savaşmış ve daha sonra çatışmada vurulup gizli bir ekip tarafından kurtarılıp bu ekibin bir parçası olarak ülkesi ve vatanı adına savaşmaya devam ediyor. Günlük hayatında esprili rahat bir adam fakat iş operasyona geldiğinde vatanı için gözünü kırpmadan canını verebilecek profesyonel bir askere dönüşüyor.
Savaşçı karakter için nasıl çalıştın?
-Zaten askerlik yaptığım için bu işlerin nasıl yürüdüğünü biliyordum. Onun dışında silah ve dövüş dersleri aldım. Yönetmenimizle uzun uzun oturup karaktere bir şekil verdik ve ortaya Tufan Aslan Kalender çıktı.

İnsanın sonunda nereye varacağımızı sorgulatıyor

İzlemekten sıkılmadığın film, yönetmen?
-‘Interstellar’ filmini izlemekten hiç sıkılmam, izlemeyen arkadaşlarımla oturur tekrar izlerim. Bana her defasında insanın düşünmesini, varoluşunu ve sonunda nereye varacağımızı sorgulatır. Aynı zamanda filmin yönetmeni olan Christopher Nolan en sevdiğim yönetmen. Bana göre yönetmenliğin bir kademe üstüne sıçramış bir deha.
Kiminle karşılıklı oynamak isterdin?
-Tom Hardy ile iki sıkı dostu ya da kardeşi oynamak isterdim. Kadınlardan Scarlett Johansson…

Röportaj: Hakan Gence