KUZEY YILDIZI İLK AŞK İLE TV EKRANLARINA MERHABA DİYEN ECEM ÇALHAN GENÇ YAŞINA VE İLK EKRAN DENEYİMİNE RAĞMEN KISA SÜREDE GENİŞ KİTLELERCE SEVİLDİ.  TİYATRO İLE OYUNCULUĞA ADIM ATAN ÇALHAN’A GÖRE OYUNCULARIN GÜZELLİKLERİNDEN ÖNCE KABİLYETLERİNE BAKILMALI

Women’s Style Türkiye: Sizi daha önce ekranlarda gördük mü?
Ecem Çalhan: Hayır! Daha önce ekranlarda yoktum. Başka şehirde üniversite okuyordum. Güzel Sanatlar fakültesinde Oyunculuk bölümü okuyordum. Hazır olmak için belirli bir zaman geçmesini bekledim. Ekranda iş yapmak için hangi kanal aracılık ne varsa iletişime geçtim. Sonra ekranlara geldim. Ekrandan önce tiyatro yaptığım için pek vaktim yoktu. Kuzey Yıldızı İlk Aşk ilk işim oldu.
W.S: Sosyal medya ile aranız nasıl? Sizin favori uygulamanız hangisi?
E.Ç: Sosyal medya ile aram iyi. Teknoloji çağına geldik. Kimin ne yaptığını ve nasıl bir insan olduğunu anlayacak hale geldik. O kadar çok girip hayatımızı paylaşıyoruz ki orada; Favori uygulamam Twitter ve ekşi sözlük aslında. Ekşi sözlükte daha çok takılıyorum. Çünkü orada bir sürü insanın düşünceleri ve ön yargıları vb. her şey orada çıkıyor. Bir konuda insanlarla farklı düşündüğümü görmek hoşuma gidiyor. Ya da zıt görüşlerin hangi derecede hangi boyutta görmeyi seviyorum. Tabi ki de instagram da kullanıyorum. Sosyal medya ile aram iyi.

W.S: Hayatınızda şu anda birisi var mı? Size göre ideal evlilik yaşı ne olmalı? Çocukta yaparım kariyerde diyenlerden misiniz? Yoksa aynı anda ikisi çok mu zor?
E.Ç: Hayatımda şu anda birisi yok. Aramıyorum daha doğrusu. Olacağı varsa olduğuna inanıyorum. İdeal evlilik yaşı diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Herkesin ideal evlilik yaşı farklı olabilir. Aniden biriyle tanışırsın ve hayatında bu zamana kadar beklediğin ve aradığın kişi bu dersin ve evlenirsin ve yoluna devam edersin. Ve bunun 23 24 ya da 34 yaşında evlenmeliyim diye bir kalıba sokulmasını düşünmüyorum. Şöyle bir şeyde var; Erken yaşta da evlenilmesi gerektiğini de düşünmüyorum. İnsan zaten geç olgunlaşıyor. Kendinin geç farkına varan insanlar olduğunu düşünüyorum. Olgunlaşma sürecinin geçmesi ve bizim ne istediğimiz, nasıl bir hayat ve nasıl bir gelecek istediğimizi planlayıp programlayıp ondan sonra gerçekten biriyle yola çıkılmasını gerektiğini düşünüyorum. Ondan sonra zaten eğer öyle olursa boşanmalarının da azalacağını düşünüyorum.
W.S: Çocukta yaparım kariyerde diyenlerden misiniz?
E.Ç: Çocukta yaparım kariyerde diyenlerden değilim. Çünkü çocuk çok meşaketli bir iş. Yani onun herşeyi ile ilgilenmemiz gerekiyor. Sonuçta kendimizden bir parça dünyaya getiriyoruz. Her açıdan sağlıklı bir birey olmasını isterim. O yüzden belirli bir süre kendini idam ettirebilecek bir yaşa geldikten sonra bir iş yapmak isterim. Belki de çocuk yapmak istemem. Bu bana kalmış. İlla herkesin çocuk yapması gerektiğini düşünmüyorum. Bende insanlar da böyle düşünmeli ki daha sağlıklı insanlarla büyüyelim. Aynı anda ikisini yapabileceğime inanmıyorum. Şu an zaten tek odağım kariyer olduğu için bunun üstüne çok düşünmedim. Ama istedikten sonra biriyle ara verip biriyle ilgilenmeliyiz.

W.S: Dizi çekimlerinde en çok ne(ler)de zorlandınız?
E.Ç: çekimlerinde hava şartlarında zorlandım. Çünkü İzmir’den gittim. Gittiğimizde yazdı çekimlere başladığımızda. İlk çekime başladığımız yer yaylaydı. Yaylanın zaten yaklaşık 2 saat yukarıya çıktık. Belki de daha fazlada olabilir. İnanılmaz soğuktu. Ağustos ayında baya ceketle ve montla gezdik. Soğuk zaten beni çok etkiliyor. Rüzgar soğuk set arasında sahnede, komik bir sahne çekiyoruz. Benim gözümden yaşlar geliyor. Neden? Çünkü etraf çok soğuk beni etkiliyor. Sürekli gözüm akıyor hatta. Hava şartlarından başka beni başka bir şey zorlamadı.

W.S: Genç yaşta, kadrosu deneyimli oyuncularla projeye başladınız. Hayalinizde kiminle aynı projede yer almak var?
E.Ç: Benim için gerçekten çok avantajlı oldu kadrosu deneyimli oyuncularla çalışmak. Çünkü zaten ilk işim olduğu için bazı noktaları yakalayamayabiliyordum. Oyuncuların çoğu zaten bununla ilgili bana fikir veriyordu. Merak ettiğimi ve rahat bir şekilde hem oyunculara hem de yönetmenime sorabildim. Bu benim için çok büyük avantajdı. Başka bir türlüde olabilirdi. Tedirgin olacağım hiçbir şey yokmuş aslında. Doğal olarak ilk işime başladığım için de biraz tedirginlikte vardı. Ama bu yüzden deneyimli oyuncularla çalışmak iyi oldu. Hayalim de; Haluk Bilginer ile oynamak isterim. Çünkü hem çocukluğumdan beri gördüğüm hem de oyunculuğunu da ve kafa yapısını da beğendiğim bir kişi. O yüzden onunla çalışıp bir deneyim elde etmek isterim.

W.S: Tarzınızı nasıl tarif edersin?
E.Ç: Tarzımı rahat diye ifade edebilirim. Çünkü rahat olduğum kıyafetleri giymeyi tercih ediyorum. Kendimi iyi hissettiğim. Kot – tişört olabilir ya da şort – tişört elbise olabilir yeri geldiği zaman pijamada olabilir. Belirli bir kalıba sokulmaktan hoşlanmıyorum. Pijamayla da dışarı çıkabilirim. Rahat olduğum her şekilde dışarıya çıkarım.

W.S: Yazın olmazsa olmazlarınız nelerdir?
E.Ç: gözlüklerim ve güneş kremim diyebilirim. Çünkü hem yaz hem kış gözlüksüz dışarıya çıkmıyorum. Seviyorum gözlük kullanımını.

W.S: Sade ve doğal görünümünüz var. Cilt bakımınızdan ve makyajınızdan bize bahseder misiniz?
E.Ç: Cilt bakımımda temizleme jeli ve nemlendirici kullanıyorum. Annem bana küçüklüğümden beri anneannem de dahil cildime dikkat etmem gerektiğini söylediler. Güneş koruyucu kullanmamdan tutun cildimin bütün mimarı annemdir. Anneannem da kremine ve cilt bakımına çok dikkat eder. Annem küçüklüğümden beri sürekli doğal ürünler kullanmam gerektiğini belirli yaşa kadar ne kullanacağımı söyledi. Çoğu markaya küçüklüğümden beri hakim olmaya başladım. Bütün markaları denedim. Fakat cildime iyi geleni henüz buldum diyemem. Şu sıra cildime iyi gelen şey Ordinary Peeling’ini ve serumunu kullanıyorum. Temizleme jelini sürekli değiştiriyorum. Makyaj ürünlerinde de yıllardır Nars’ın ürünlerini kullanıyorum. Zaten çok hızlı makyaj yaparım. 5 10 dakikada hazırlanıp çıkarım.
W.S: Oyuncu olmak için yetenek kadar güzellik de önemli mi?
E.Ç: Açıkçası bence çok şekilci bir şekilde güzelliğe bakılması gerektiğini düşünmüyorum. Oyunculuğun tamamını yetenekle alakalı olduğunu düşünüyorum. Ama güzellik kavram değişkendir. Tek bir güzellik anlayışının olduğunu düşünmüyorum. 90 60 90 belirli bir forma sokulan oyuncu geniş omuzlar bir erkek çok yakışıklı ya da güzel diye düşünmüyorum. Oyunculukta özellikle istediğiniz kadar güzel ve yakışıklı olun ekranda ki o enerjiniz seyirciye geçmiyor. Ekrana yakışmak ve oyuncunun yeteneğiyle aurası önemli.
W.S: Hayatta en çok nelere dayanamazsınız?
E.Ç: Hayatta değersiz hissettirilmeye dayanamıyorum. Kimse kimseye tabakanın aşağısında ve değersiz hissettirilmemeli. Ayrımların olmaması gerektiğini düşünüyorum.

W.S: Takıntıların var mı?
E.Ç: Takımtılarım yok. Bir ara eskiden çarşaf takıntım vardı. Sürekli çarşaf değiştiriyordum. Temizlik takıntı haline gelmeye başlamıştı. Bununda sebebi evde köpeğimi vardı. Çok inatlaştığımız için evi kirletiyordu. Köpeğimle inatlaşıyordum. Şu sıra takıntım yok.

W.S: Oyunculuk dışında boş zamanlarında neler yapıyorsun?
E.Ç: Kitap okuyorum. Bilgisayar ve Playstation oyunlarına ilgim var. Saatlerimi bilgisayar başında geçirebiliyorum. Araştırma yatığım bazı konular oluyor. Arkadaşlarım benim hayatımda önemli yerleri var. Onlarla vakit geçiriyorum. Online oyunlar oynarım.
W.S: Fiziksel ya da karakter olarak değiştirmek istediğin özelliklerin var mı?
E.Ç: Fiziksel olarak bir şey değiştirmek istemiyorum. Kendimden memnunum açıkçası. Karakter olarak değiştirmek istediğim özelliklerim tabi ki de var. Kendimi eleştiriyorum. İnsanlardan eskiden eleştiri alırdım. Belirli yaştan sonra insan kendini analiz edebilecek haline dönüşüyor. Çok kırılgan insan değilim ama çok sevdiğim insanlara karşı inanılmaz derecede kırılıyorum. Ve bunu söyleyemiyorum. Olmayacak şeylerde pes edip kabullenmeyi isterdim.
W.S: Takip ettiğin dizi ya da filmler var mı?
E.Ç: Tabi var. Fringe başladım. Çok geç başladım zaten. Onun dışında film olarak da güncel çıkan ya da geçmişte izlediğim filmleri izliyorum. Filmde daha çok beni düşündüren ve ortaya duvar koyup yorum yapabileceğim fikrim de başka bir şey açabilecek filmleri tercih ediyorum. Ama dizide de eğlenebileceğim şeyleri seviyorum.
W.S: Gelecek kışa yeni bir projelerin var mı?
E.Ç: Şu an dizinin içerisinde olduğum için dizi açısından yok. Devam ettiğim bir işim var.
W.S: İçinde olmak istediğin proje var mı?
E.Ç: Şu anda bir projede olduğum için, gençlik işinde olmayı isterim.
W.S: Kuzey Yıldızı dizisinde oynamak sana neler kattı?
E.Ç: İlk iş deneyimim olduğu için inanılmaz şeyler kattı. Hem kamera önünde ki oyunculuk hem de tiyatroda ki oyunculuk arasında ki farkları görebilmemi sağladı. İnsan ilişkilerim arttı. Kafamda ki yargıları dağıtmama sebep oldu. Daha olgunlaştırdı aslında bu iş. Tam zamanında tam doğru iş ile başladığımı düşünüyorum. Hem insanların yardımcı olması hem de rahat rahat sorularımı sorabilmem benim bu açıdan çok değiştirdi. Mesleki ve insani açıdan çok şey kattı. Sektöre girişimde ki ilk işimin doğru iş olduğunu düşünüyorum şu an. Belirli şeylerde nasıl davranmam gerektiğini öğrendim. Ve iş ortamıyla okul ortamının ne kadar farklı olduğunu fark ettim. Her açıdan çok güzel şeyler kattı.

Fotoğraf: Tunca Sarışen instagram: @tuncasarisen
Styling: Irmak Özdener instagram: @irmakozdener
Makyaj&Saç: Mesut Özuzun instagram: @mesut.ozuzun
Fotoğraf Asist: Dilara Özeren instagram: @dilaraaozeren
Makyaj & Saç Asist: Fulya Yazgan instagram: @by_fulyamakeup