İsmini Fethiye’deki Antik Kentten alan Sidyma, bildiğiniz zeytinyağlarına benzemiyor. İçinde bulundurduğu yüksek polifenol oranı ile birçok hastalığa karşı destek oluyor, cildi ve saçı besliyor. Peki nedir polifenol, neden bu kadar değerli diyerek Sidyma’nın Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Sergül Yücekök’e sorduk.
Ne varsa doğada var!


Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Faaliyetlerine dört yıl önce başladığımız Sidyma’nın Genel Müdürü ve kurucu ortaklarından biriyim. Kara Harp Okulu ve ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Finans sektöründe çözümler üreten İstanbul merkezli bir yazılım şirketimiz vardı. 2014 yılına kadar İstanbul’da yaşadım. 2014 yılında şirketi ortağıma bırakıp Fethiye’ye yerleştim. 2015 yılında ortaklarımla beraber Fethiye’nin yaylasında 24 dönüm Goji Berry bahçesi kurduk. Sidyma dışında Goji Berry üretimimiz devam ediyor.
Sidyma markası nasıl ortaya çıktı?
Aslında her şey 2016 yılında Goji Berry ve antioksidan değerleri ile ilgili bir araştırma yaparken ortaya çıktı. Orada “Polifenol” kelimesiyle karşılaştım ve araştırdıkça polifenolün bulunduğu besinler arasında zeytinyağının diğerlerinden ayrıştığını öğrendim. Normalde polifenol birçok besinde var. Fakat insan vücudu tarafından, zeytinyağının içinde bulundurduğu polifenolün yüzde 92’si emilebiliyor. Bu yüksek bir orandır. Bunun üzerine, o zamanki arkadaşlarım şimdiki ortaklarımla bir araya geldik ve araştırmalarımızı sürdürdük. 3 yıllık derin akademik ve klinik araştırmalarımız sonucu yüksek polifenollü zeytin ekstresi üretimi yapmaya karar verdik. Bunu gerçekleştirebilmemiz için İtalya’dan çok özel sıkım makinelerimizi sipariş ettik. 1 Eylül’de ise üretimimize başladık. Sonucunda Türkiye’nin en yüksek polifenol oranına sahip zeytinyağını ve ekstresini ürettik. Böylece polifenolü, hem besin takviyesi olarak hem de çiğ öğünlerde kullanılabilen bir ürüne dönüştürmüş olduk.
Yüksek polifenolü elde etmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?
Zeytinleri Fethiye bölgemizde yetişen bahçelerden topluyoruz. Ağırlıklı olarak bölgede “Eski Ağaç” ya da “Koca Ağaç” olarak bilinen 150’den başlayarak 1.000 yaşının üzerine kadar olan ağaçlardan topladığımız zeytinleri kullanıyoruz. Polifenol, vitamin ve minerallere ve özel toplanma ve sıkım yöntemleriyle, yüksek polifenol içeriğinin kaybolmasına izin verilmeden zeytinlere 4 ila 6 saat içerisinde 17 derece veya altında soğuk sıkım işlemi uyguluyoruz. Bunun dışında, polifenolleri en verimli şekilde zeytin ekstresinin içine hapsetmek ve barındırmak adına yaptığımız hem üretim hem de zeytinler üzerinde yaptığımız ARGE çalışmalarımız devam ediyor. Diğer üreticilerin üretim aşamasındaki, yemek ve salatalık zeytinyağı 4-8 kg zeytinden 1 litre oranında elde edilirken, Sidyma yağlarında 35-40 kg zeytinden 1 litre yüksek polifenol içeren zeytin ekstresi ve yağı elde ediliyoruz. Sıkım sırasında kullanılan özel yöntemler sayesinde fenoller yağın içine hapsediliyor.
Polifenol nedir? Neden bu kadar değerli?
Polifenol, sebze ve meyvelerde bulunan ve birden fazla fenolik grup bulunduran bir biyoaktif besin bileşeni. Araştırmalar, polifenolün anti bakteriyel, antiviral ve anti inflamatuar özellikleri olduğunu gösteriyor. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmek, Kalp ve Damar sisteminin düzgün çalışmasının sağlanması, yüksek tansiyon ve kolesterolün düzenlenmesi, alzheimer ve demans gibi rahatsızlıkların önlenmesi, cildi beslemesi, saçları güçlendirmesi, bebek ve çocuklarda beyin ve zekâ gelişiminin artırılması gibi birçok konuda fayda sağlıyor. Polifenollerin insan sağlığı üzerinde olan etkilerini sitemizin doktor görüşleri sayfasından da incelemenizi tavsiye ederim. Her türlü gıdanın sentetik olarak üretildiği günümüzde %100 saf ve doğal bir gıda maddesi olan antioksidan deposu Yüksek Polifenol içeren zeytin ekstresi üreterek bu tür problemleri olan, ya da bu tür problemlerle karşılaşmak istemeyen kişilere çare olmayı hedefledik.
Cilt ve saç bakımı özelinde Sidyma nasıl kullanılabilir?
Yüksek polifenollü zeytin ekstresi, içerisinde bulundurduğu A, D, E ve K vitaminleri ile cildi besliyor ve sağlıklı bir görünüm veriyor. Saça sürüldüğünde ise saç diplerini ve saçı güçlendirildiği de biliniyor. Dev kozmetik markaları da polifenolü anti-aging ve nemlendirici yüz kremlerinde yüksek polifenollü yağ kullanıyorlar. Aynı zamanda, cilt hasarının tedavisi ile ilgili alınmış bir patente göre ise zeytinyağı polifenolleri, kontak dermatit, özellikle çocuk bezi bölgesi dermatiti, atopik dermatit, kseroz, şiddetli el ve ayak egzaması dahil egzama, rozasea gibi cilt hasarlarını tedavi etmek için topikal olarak uygulanabiliyor. Sebore, sedef hastalığı, termal ve radyasyon yanıkları, diğer cilt iltihabı türleri ve yaşlanma içinde kullanıldığı da biliniyor.
Sidyma sağlıklı bir diyetin parçası olabilir mi?
Sızma zeytinyağı kg’da 100-200 mg oranında polifenol içerir. Zeytin ekstresi ise 700-1400 mg/kg polifenol içeriyor. Zeytinyağı çok yüksek kaloriye sahip olduğu için bu miktarda tüketilmesi kilo alımına sebebiyet verir. Bu yüzden önerilmemektedir. Zeytin ekstresini az tüketerek çok daha fazla faydasını görebilirsiniz. Böylelikle sağlıklı diyetlerinizde de yer verebilirsiniz.
Kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Zeytin ekstresini önerilen dozda, kullandığınız ürünün polifenol seviyesine göre günde bir çay kaşığı ile bir tatlı kaşığı dozunda kullanmanız gerekirken, yüksek polifenollü ultra premium zeytinyağlarımızı salata ve benzeri çiğ öğünlerde veya soslarda kullanılması tavsiye ediyoruz. Isıtarak çok az bile olsa polifenol oranının düşmesine yol açmak söz konusu olduğu için tavsiyemiz bu değerli ve sağlık içeren ürünü soğuk öğünlerde kullanmanız yönünde.
Sidyma’ya nerden ulaşabiliriz?
Tüketiciler ürünlerimizi kendi sitemiz olan Sidyma.com.tr’den temin edilebilirler. Yakın zamanda bazı özel eczaneler ve sağlık kuruluşlarında da müşterilerimizi ürünlerimiz ile buluşturmaya başlayacağız.
Sidyma olarak sırada neler yapmayı hedefliyorsunuz?
Öncelikli hedefimiz, ürettiğimiz bu çok özel ve yüksek polifenollü zeytin ekstrelerini sağlık ve kozmetik alanında Türkiye’deki bilinirliğini arttırarak insanlara hem daha sağlıklı hem de daha güzel bir yaşam sunabilmek. Bu bilinçlenme sonrasında üretime yetişemeyeceğimizin farkındayız. Ardından da üretimi arttırıp Sidyma markamızı dünyaya açmayı planlıyoruz.