Kısa sürede milyonlara ulaşmayı başarabilmiş biri Başak Karahan. Bu sorumluluğu henüz 19 yaşında olmasına rağmen başarıyla taşıyabilen şimdinin YouTuber’ı, geleceğin ise oyuncusu Başak Karahan ile House Cafe’de buluştum ve hakkında merak edilenleri sordum.

Başak Karahan kimdir?

Eğlenceli, samimi, mutlu, hayatı ve üretmeyi seven biri.

YouTube maceran nasıl başladı?

Aslında her şey Enes ile tanıştığımda, yani 2 yıl önce başladı. Enes hayatıma girmeden önce YouTube’ta bu kadar çok içerik üretildiğinden haberim yoktu. Enes ile tanıştıktan sonra ve farklı YouTube kanallarını izledikçe kendi kanalımı kurmaya karar verdim. İnsanların bu işi yaparken eğlenmeleri de beni teşvik etti tabii… Kendime güvendim, ben de yapabilirim dedim ve 1,5 yıl önce kanalımı kurdum.

Peki nasıl tanıştın Enes’le?

Enes ile tanışmadan önce onun YouTuber olduğunu bilmiyordum. Okulda herkes YouTuber Enes’ten bahsediyordu ama ben tanımıyordum. Bir gün Enes ile tesadüfen asansörde kaldık. Asansörden çıktığımda arkadaşlarım “O Enes Batur’du” dediler ve öyle öğrendim. Tanışmamızın böyle garip bir hikayesi var (Gülüyor).

YouTube kanalındaki ilk videon ile son videolarını karşılaştırdığında nasıl bir yol kat ettiğini görüyorsun?
Çok fark var tabii… Her şeyi deneyerek ve görerek tecrübe kazanacağıma, başarılı işler yapacağıma inandım ve yılmadan çalıştım. Ve şimdi geriye bakıp aradaki farkı görmek çok güzel bir his. Çok iyiyim demek yanlış anlaşılabilir ama çok iyi yol kat ettiğimi düşünüyorum.

Bu kadar kısa bir sürede milyonlara ulaşmayı nasıl başardın?
Elbette Enes’in desteği fark edilmemde etkili oldu. Ancak önemli olan fark edildikten sonra kitlenizi sabitlemek, içeride tutmak ve büyüterek devam etmek. Farklı videolar çektikçe ve sanırım izleyici beni kendine yakın hissedince daha çok takipçiye ulaşma fırsatım oldu.

YouTuber olmak kolay mı?
Dışardan bakıldığında her şey çok eğlenceli görünüyor ama her iş alanında olduğu gibi çok fazla zorlukları da var. Örneğin; iyi dileklerde bulunanlar kadar, negatif hatta hakarete varan yorumlar da yapılıyor. Bu sadece benim için değil, tüm dijital medya işi ile ilgilenenlerin ortak sorunu sanırım.

Negatif yorumlardan çok mu etkileniyorsun?
İlk zamanlarda gerçekten çok üzülüyordum. Hiç tanımadığınız bir insanın, size hiç tanımadan negatif yorum yapması gerçekten üzücü hele ki alışık değilseniz. Ama zamanla bunun önünün kesilmeyeceğini gördüm ve tanımadığım insanların enerjimi düşürmemesi gerektiğini öğrendim. Şimdi mümkün olduğunca işime odaklanıyorum.

Neredeyse her gün bir içerik üretmek zorundasın. Bunu nasıl yapıyorsun, zorlanıyor musun?
Herkesin fikir üretme şekli, yeri ve zamanı farklıdır. Benimkiler genelde uykuya dalmadan önce geliyor. Hem yabancı hem de Türk kanalları yakından takip ediyorum. Oradaki videoları kendi kanalıma nasıl uyarlayabilirim diye düşünüyorum. Üretmek beni motive ediyor, zorlanmıyorum. Hatta videolarım için her şeyi kendim yürütüyorum. İçerik üretiyorum, çekiyorum ve montajlıyorum.

Nasıl videolar çekiyorsun?
Her ne kadar spontan gelişen videolar gibi görünsede her birinin altında vermek istediğim en önemli şey pozitif enerji. Daha çok günlük yaşantımdan, kardeşimle ve sevdiklerimle beraber yaptığımız aktivitelerden içerik üretiyorum ve bunun doğal olmasına da özen gösteriyorum. Ama önceliğim beni izleyen herkesin mutlu olması ve iyi hissetmesi.

Sence YouTube bir gün televizyonu koltuğundan eder mi?
Bence şu an bile etkisi görülüyor. İleride nasıl olur bilemiyorum ancak birkaç yıl öncesinde önemsenmeyen Youtuber’ları şu an tüm medya dikkate almaya ve birçok büyük marka Youtuber’larla çalışmaya başladı. Bence bu çok büyük ve sevindirici bir gelişme.

Peki başarılı bir YouTuber olmak için ne yapmak lazım?
YouTuber olmak, kamera karşına geçip konuşmak gibi gelebilir ama o kadarı yeterli olmuyor ne yazık ki. En önemlisi kendiniz olmak ve samimi olduğunuzu izleyiciye göstermek diye düşünüyorum. Aynı zamanda her gün yeni ve farklı içerikler üretmek gerekiyor. Her geçen gün yeni bir YouTube kanalı açılıyor, önemli olan diğerlerinden bir şekilde ayrışmak.

Oyunculukta kendimi geliştirmek istiyorum

“Enes Batur Hayal mi, Gerçek mi?” filmiyle ilk oyunculuk deneyimini yaşadın. Nasıl bir tecrübe oldu senin için?
Oyunculuk aslında hep deneyimlemek istediğim bir şeydi. Film benim için çok büyük bir şans oldu. Enes’in de filmde oynamak gibi bir planı yoktu çünkü. Her şey bir anda gelişti. Set ortamına girdiğimde çok rahattım. Hatta ekip çok şaşırdı kamera önünde bu kadar rahat olmama… Yıllardır oyunculuk yapmışım gibi rahat oynadım. Belki de bundan dolayı oyunculuğum çok beğenildi. Ama elbette bu konuda kendimi daha da geliştirmek istiyorum.

Böyle bir yeteneğin olduğunu biliyor muydun?
Çocukken ayna karşısına geçip farklı rollere bürünüyordum farkında olmadan. Yetenekli olduğumu fark etmesem de ailem ve arkadaşlarım söylüyorlardı. Şimdi ise oyunculuk eğitimi alıp daha büyük işler yapmak çok isterim.

Takipçilerinden nasıl yorumlar aldın?
Onlar bile bu kadar iyi oyunculuk sergileyeceğimi beklemiyorlardı. Çok şaşırdılar. Filmi izledikten sonra seni neden o kadar çok ağlattılar dediler, üzülmüşler (Gülüyor).

Yakında rol alacağın yeni bir proje var mı?
Çocuklar Duymasın’da rol alacağım. YouTuber’ı canlandıracağım için çok zorlanacağımı sanmıyorum. Film benim için çok güzel bir tecrübeydi. Televizyonun da öyle olmasını umuyorum.

Peki YouTube hep hayatında olacak mı?
Kanalım beni bu noktaya getiren ve kendimi tanıtmamı sağlayan en temel şeylerden biri. Oyunculuğa devam etmek elbette istiyorum ama YouTube hayatımda hep olacak.

Yapmak istediğin başka işler de var mı?
Bu ne zaman olur ya da gerçekleşir mi bilmiyorum ama iyi bir ekiple iyi bir film yazmak, yönetmek ve oynamak istiyorum.

Röportaj: Didem Yeniay