Röportaj: Ecem Saral

Women’s Style Türkiye: Kısaca markanızı tanıyabilir miyiz?
Bengisu Velioğlu: İstanbul Moda Akademisi’nde ki eğitim sürecinde kendi çizgimi ve mesajımı belirleyerek ilk koleksiyonumu oluşturmaya başladım. 2018 yılında arkadaşımla beraber zihinde markanın temellerini atmaya başladık. Özel tasarım ve hikayesi olan bir fikirle yola çıkarak Mozu’nun sembolü olan göz temasını insanın karakterlerine bir bakış açısı olarak ele alıp 2020’de markayı kurduk.
W.S.: Ürünlerinizi tasarlarken sizin ilham kaynağınızdan bahseder misiniz?
B.V.: Ben modada her zaman renklerin gücüne inanmışımdır. Renkleri daha ön plana çıkarıp, modellerin vücudu en güzel formunda gösterebileceği kalıplarla ortaya koymak istedim. Bunun için hem asil, hem eşsiz bir çizgi çizmek amacıyla japon modasından ilham aldım. Japon ekollerinden parçalı formlar ve desenli parçalar Mozu’nun oluşum aşamasında önemli roller oynadılar.


W.S.: Ürünleriniz nerede satılıyor?
Selen Seçer: Ürünlerimize web sitemizden ulaşabilirsiniz. Kısa bir zaman sonra segmentimize uygun çoklu marka satışı yapan konsept mağazalarda da yer alacağız.
W.S.: 2021 plajlarında podyumlarında bizi neler bekliyor?
B.V.: Bu yaz plajlarda bikini ve mayolarda daha spor bir ruh hakim olacak. Vücudu saran ve kaplayan mayo çeşitleri bu yaz daha çok parlayacak. Mayolarda derin V yaka detaylar gençler arasında ön plana çıkarak dekolteli ve seksi bir görünüm sergileyecek. Parçalı modeller de görmek mümkün olacak. Özellikle yarı yarıya bölünmüş mayo formları, sezon parçalarını birbiriyle karıştırma ve eşleştirme olanağı sunarak, bu yaz plajlarda kendine yer bulacak.


W.S.: Mayo seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
B.V.: Mayo ve bikini seçerken de en az günlük kıyafetlerimizde gösterdiğimiz özeni göstermemiz gerekiyor. Plaj giyim ürünleri vücudu çok güzel gösterebilmesinin yanında çok yanlış da gösterebilecek kritik seçimlerden biridir. Ölçüler ve kalıplar diğer tekstil alanlarına göre daha çok önem taşır çünkü vücudu direkt taşıyan ve kusursuz oturması gereken parçalardır. Mozu’da özellikle kalıp aşamasında çok titiz çalışmalar yaptık. Bunlar dikkate alındığında öncelikle ürünün ruhunun müşteriye hitap etmesi daha sonra da kusursuz bir kalıp en önemli unsurlardır.
W.S.: Kadın girişimciler olarak kadınların ticari hayatta yaşadığı zorluklardan bahseder misiniz?
S.S.: Bu sorunun en temel cevabı elbette basmakalıp yargılar. İş hayatında cinsiyete dayalı basmakalıp yargılar bizim önümüzdeki en büyük engel. Bir işe başlandığında üretiminden tutunda ulaştırmaya kadar birçok iş koluyla birlikte koordine bir süreç başlıyor. Buradaki insanların kadınlara olan güvensizliklerini, varsaydıkları tecrübe eksikliğini ve başarısızlık beklentisini net bir şekilde görebiliyorum. Liste bunun gibi uzayıp giderken kadın girişimcilerin son yıllarda çoğalmasını mutlulukla izliyorum.
W.S.: Ülkemizdeki bikini tercihleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
B.V: Bikini veya mayo alanlarında maalesef yaratıcı ve özgün parçalar görmek diğer tekstil alanlarına göre daha kısıtlı. Bu alanda Türkiye’de plaj giyim sektörünün pek gelişemediği ve belli kalıplar içinde kaldığı söylenebilir. Bu açıdan bakıldığında yenilikçi bir çizgi oluşturmak tekstilin diğer kollarına göre daha zorlayıcı ve güç bir profil çizse de, bu açıklığı kapatmak anlamında markamızın önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.
W.S.: Son zamanlarda odaklandığınız işler neler, gelecek planlarınız arasında neler var?
S.S.: Şu sıralar ulaşabildiğimiz kadar insana ulaşıp marka bilinirliğini sağlamaya çalışıyorum, gelecek planımızda markamızı karakterini ön planda tutarak, doğru stratejilerle Türkiye’de ve dünyada mayo sektöründe farklılık yaratan, özel tasarım ve kalitesiyle öne çıkan ve global pazarda ülkemizi temsil eden markalardan biri olmaktır.