‘Best Model of the Turkey’ yarışmasında tüm jüriden tam puan alarak birinci seçildi. Paris’te düzenlenen yarışmada da Türkiye adına ‘Best Model of the World’ tacını giydi. Aslıhan Karalar’la bulup buluşup hikayesini ve gelecek planlarını dinledim.

Ortaokulda Fransızca eğitimi alıyor, Londra ‘King’s College’a kabul ediliyor, çok iyi İngilizce konuşuyorsun. Bu kadar donanımlıyken ne oldu ‘Best Model’ yarışmasına katılmaya karar verdin?
Medya dünyası hep ilgimi çekmiştir, lisedeyken bile TEDx talk konferanslarının organizasyon komitesinde medya bölümünün başındaydım. Sosyalliği içeren alanlarda başarılı olduğumu lise son sınıfta keşfettim, hatta İngiltere’deki Goldsmiths Üniversitesi Medya bölümüne de kabul almıştım. Evet, annem babam benim de kendileri gibi mühendis olmamı diledi. Bense oyuncu olmak istiyordum. Onlar da sosyal hayatta başarılı insanlar fakat belli kalıplara bağlı kalarak meslek seçimi yapmışlar. Okul birincisisin, başarılısın, mühendis olmalısın gibi, ne istedikleri çok sorulmamış onlara. Ben hayallerimin peşinden koşmak istedim. Genç kızlara hem donanımlı olup, hem de tescilli güzel olunabileceğini konusunda rol model olduğum inancındayım. Otuz yıldan beri yapılan, birçok ünlü ismi bünyesinden çıkarmış ‘Best Model Of Turkey’ yarışması oyunculuk ve televizyon dünyasına adım atmak için prestijli bir basamaktı. Şansımı denemek istedim.

Tam 18 yaşındasın, yarışmaya başvurmak için reşit olmayı mı bekledin?
Evet, 27 Nisan doğum günümdü, 1 Mayıs’ta da başvurular kapanıyordu. Yarışmaya 18 yaşıma bastığım günün ertesi 28 Nisan’da kargoyla formlarımı ve resimlerimi göndererek son dakika başvurdum.

Nasıl hazırlandın?
Bir sınava hazırlanır gibi… Catwalk yürüme eğitimleri, diksiyon, beden dili, moda eğitimleri dahil birçok kurs aldım. Sonuçta bu kurslarda öğrendiklerim bana tüm yaşamım boyunca faydalı olacak konulardı. Üniversiteme tabii devam edeceğim. Sadece bölümümü aynı üniversitede medya olarak değiştirebilirim.

50 ülke arasından ‘Best Model of the World’ seçildin. Neydi seni diğer adaylardan ayırıp birinciliği sağlayan?
Yarışmaya katılanlar zaten fiziksel olarak aynı seviyedeydi. Zannediyorum beni diğer adaylardan ayıran özellik çok isteyerek bu işi yapmam, yabancı dil bilmem, eğitim ve sosyal altyapı olarak donanımlı olmamdı.

Birincilikten sonra hayatında neler değişti?
Gittiğim yerlerde fotoğraf çektirmek isteyenler çoğaldı, televizyon, dizi, reklam projeleri gelmeye başladı.

Bundan sonrası için asıl hedefin ne? Seni podyumda mı, ekranda mı göreceğiz?
Beni bundan sonra ekranlarda oyuncu olarak göreceksiniz. Oyunculuğa sıkı hazırlanmaya çalışıyorum. Kamera önü eğitimi ve diksiyon eğitimleri alıyorum. En son Paris Moda Haftası’nda podyuma çıktım, hedefimin oyunculuk olduğuna orada net karar verdim.

Anne-baban gibi mühendis olmayı istemiyor musun?
Annem güzel ve babam yakışıklı, eminim ki seçme şansları olsa ekranlara çok yakışan bir ikili olurlardı. Onlar teknik alanda ilerlemeyi tercih etmişler, benim seçimime saygı duyuyorlar. Ben televizyon dünyasında olmak istiyorum. Kararım kesin.

Hangi oyuncuları örnek alıyorsun?
Nicole Kidman, Bergüzar Korel, Zeynep Farah Abdullah ve Gülse Birsel’in oyunculuğunu çok beğeniyorum.

18 yaşın tazeliğini ve heyecanını yansıtıyorum

‘Best Model’ sonrası estetik yaptıranlara çok şahit olduk. Senin vücudunda sevmediğin bir yer var mı?
Hayır yok. Vücudumu seviyorum, estetiğin benim yaşlarımda yapılmasını sağlık şartları gerektirmediği takdirde gereksiz buluyorum. Doğallık kaybedilmemeli.

Peki kendinde en beğendiğin yer neresi?
Burnumu ve dudaklarımı beğeniyorum.

Kendini nasıl tanımlarsın?
Masumum. 18 yaşın tazeliğini ve heyecanını yansıtıyorum.

Aşka kalıp koyulmaz

Aşkın sendeki karşılığı ne?
Bana göre aşk tarif edilemez, yaşanır. Zaten tarif edilemediği noktada aşk oluyor. Kimileri aşka kalıp koyuyor ama aşka kalıp koyulmaz. Çünkü bu ruh hali bir nevi dil tutulmasıdır.

Nedir dünyanın en iyi modeli seçilen birinin erkekte aradığı kriterler?
Uzun boy, en fazla 24 yaş, güzel ve orantılı bir fizik ve donanım.

Erkekte kişilik mi, yoksa güç mü?
Bence kişilik güçten daha önemli. Sağlam karakter ve kişiliğe sahip bir erkek başlı başına bir güçtür benim için.

Şimdi hayatında biri var mı?
Hayatımda biri yok. Benim için her birisi birbirinden değerli dostlarım, ailem ve hedeflerim hayatımı dolduruyor şu an. Daha çok gencim. O büyük aşkı karşılıklı yaşayabileceğim, ayaklarımı yerden kesecek kişinin karşıma çıkacağına çok inanıyorum.

Mesleğimde zirveye çıkmadan ölmek istemem

Hayatından bir anı yeniden yaşama şansın olsa?
Paris’teki yarışmada dünya birincisi olduğum anı tekrar yaşamak isterim…

Kiminle tanışmak isterdin?
Brad Pitt ve Nicole Kidman.

Söylediğin bir cümleyi bütün dünya duyacak olsa, ne derdin?
Albert Einstein’ın bir cümlesini söylerdim: “Sakın sana kötüsün diyenlere aldırma… Bana da geri zekalı dediler, atomu parçalayıp ellerine verdim. İnandığın yolda yürü, asla arkana bakma!”

Pişman olduğun halde tekrar yaptığın şeyler neler?
Yoğun saatlerde trafikte araba kullanmaktan pişman oluyorum fakat tekrar yapmak zorunda kalıyorum.

Yapmadan ölmek istemem dediğin şey?
Mesleğimde zirveye çıkmadan, dünyayı gezmeden, aşkı tatmadan, aile kurup çocuğum olmadan ölmek istemem.

Düşünce okuyabiliyor olsan kimin yanına giderdin?
Değer verdiğim kişilerin aynı değeri verip vermediğini öğrenmek için onların yanına gitmek isterdim.

Sevince tam severim

Seni yeni yeni tanıyoruz… Kendini üç cümleyle nasıl tanımlarsın?
Bana değer verdiğini hissettiren, empati kurabilen kişilerle anlaşabilirim. Saygı ve dürüstlük olmazsa olmazım. Sevince tam severim.

Arızaların var mı?
Mükemmeliyetçi olmam. Bazen çok uğraştırıyor beni.

Kendin hakkında şaşırtıcı ama gerçek ne söylersin?
Bazen duygularım mantığımın önünde gider, işte o zaman kendimi dinlerim. Çok da faydasını görürüm. İnsan her zaman mantığıyla hareket edemiyor sonuçta. Gerektiği yerde duygular baskın olmalı.

En büyük fobin?
İguana.

Röportaj: Hakan GENCE