Ünlü modacı Gamze Saraçoğlu, Kreatif Direktörlüğü’nü üstlendiği İnci 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla adından söz ettiriyor. Başarılı modacıyla hem İnci Deri için hazırladığı 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu hem de günümüz modasını konuştuk.

Kreatif Direktörlüğü’nü üstlendiğiniz İnci 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu hazırlarken nelerden ilham aldınız?


İlham kaynaklarımı adreslendiremiyorum. Her an, her şey ilham veriyor olabilir. Fakat sokaklar ve insanlar benim için her zaman ilham kaynağı.
Koleksiyonun tasarım süreci hakkında bilgi verir misiniz?
Koleksiyonlara hazırlanırken tasarım ekibiyle birlikte çok yakın şekilde çalışıyoruz. Hem dünyadaki en yeni trendleri hem de yaratıcılığımızı ve farkımızı ortaya koyacak parçalar tasarlıyoruz. Koleksiyon oluşturulurken; mutlaka numuneler denenerek kritikler yapılıyor. En önemlisi ise konfor. Bunun için de seçtiğimiz derinin rengi, dokusu, ökçe boyu en dikkat ettiğimiz hususlar. Çok çalışkan- yaratıcı bir ekibimiz var ve prova ile revizeler arasında çok efektif bir sürede yol alıyoruz.

İnci Deri kadınını nasıl bir koleksiyon bekliyor?
Bu sezon İnci kadınını 7 farklı gruptan oluşan bir koleksiyon bekliyor. Sokak modasını genç stil ile buluşturan Boyhood Grubu; modern, dinamik bir ruhu temsil ediyor. Cesur ve özgüveni yüksek hitap ruhlara hitap eden Up&High grubu şık ve yalın tasarımlarla ince zevklerin buluşturuyor. Doğal, kendisiyle barışık ve rahatına düşkün karakterlere hitap eden DayDream modellerinde ise estetik ve günlük tasarımlar bir arada sunuluyor. Celebration özel gün ve gecelere şıklığı ile damgasını vurmak için hazırlanan modellerden oluşuyor. Basics modelleri, klasikten vazgeçmeyenlere hitap ederken Travel; gezginliği ruhunun ötesine taşıyarak sıkça seyahat edenler için hazırlanan bir grup.Bu grupların dışında tamamen kendi tasarımlarımdan oluşan kapsül bir koleksiyon da sunduk.
Türk kadınların bu sezon mutlaka gardıloplarına eklemeleri gereken ayakkabı ve çanta modelleri neler olmalı?
Modayı yakından takip etmeyi sevenlere Fütüristik Sneaker’lardan ve özellikle 80’li yıllarda çok kullanılan bu yıl da her yerde her kıyafetin altında bol bol kullanılacak olan alçak ve kalın topuklu ayakkabılardan almalarını tavsiye edebilirim. Bu sezon çantalar giderek küçülüyor. Son birkaç sezondur trend olan büyük boy çantaların yerini minimal çantalar alıyor. Bu yeni trend XS çantaların şık modellerinden alarak davetlerde de rahatlıkla kullanabilirler.
Türk modasının bulunduğu noktayı nasıl değerlendirirsiniz?
Moda sektörü en başarılı dönemlerini yaşıyor. Tasarımcı markalarının başarıları, marka/tasarımcı işbirlikleri, bize bu başarıyı gösteriyor. Öte yandan Moda Tasarımcıları Derneği’nin başarılı çalışmaları da tasarımcıları her anlamda motive ediyor.
Peki, Gamze Saraçoğlu kadınını nasıl hayal ediyorsunuz?
Özgüveni yüksek, rahat olduğu halde şık görünebilen, hayattan keyif alabilen, hobileri ilgi alanları, fikirleri olan, şehri yaşayabilen kadınlar olarak hayal ediyorum.
Tecrübelerinize dayanarak tasarımcı olmak isteyen gençlere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?
Kesinlikle işin mutfağında zaman geçirmeli, pişmeli ve acele etmemeliler. Dünyayı takip etmeli, tasarım bakışlarını ve ruhlarını sanatla beslemeliler.