Gelin adayları düğünden önce hangi aşamada gelinlik seçimine başlamalı?
Gelinlerin düğünden en az 3-4 ay önce bize gelmesini öneriyoruz ama yeri geldiğinde bir haftada bile gelinlik yetiştirdiğimiz oldu. Gelinlikte provalardan ziyade tasarıma karar verme aşaması uzun sürüyor. Ancak biz yine de provalarda karar vermeyi tercih ediyoruz. Provalarımız çok eğlenceli ve kolay geçtiğinden bizim için gelinin dikkat etmesi gereken bir durum yok. Sadece düğün mekanı belirlendikten sonra gelinlik seçimine başlanmasını öneriyoruz çünkü gelinliği o atmosferde bir bütün olarak hayal edebilmek önemli.

Gelin adayları sizden ne tür taleplerde bulunuyor, hayallerinde neler oluyor? Siz nasıl önerilerde bulunuyorsunuz?
İşe öncelikle gelinin hayali ile başlarım. Benim için her detay çok önemli. Zaten marifet de o ufak detayı yakalayıp gelinlik ile bir masal anlatabilmek. İlk görüşme çok önemlidir benim için, gelinin yanında en fazla bir kişi olmalı yoksa kafası karışır. Hayalindeki kesim vücut ölçülerine de uygunsa o zaman süreç daha kolay ilerler. Ama bazen hayaller ve gerçekler birbirini tutmadığında gelini en iyi formda gösterecek kesimi belirtiyorum ve bunun üzerinden kumaşı ve işleme detaylarını netleştiriyoruz.

Vücut tiplerinin farklılığını düşünecek olursanız, hangisine göre nasıl tasarımlar öneriyorsunuz?
İnce ve uzun vücutlarda hem balık hem de A kesim modeller tercih edilebilir. Boyunuzu partnerinizle orantılamak için belden kesik bir gelinlik tercih edebilirsiniz. Yuvarlak hatlı ve minyonsanız, daha uzun boylu bir görüntü yakalamak için kalçadan açılan yarı balık dediğimiz modelleri ve A kesim modelleri tercih edebilirsiniz. Saç aksesuarınızı da tepeden hoş bir şekilde kullanabilir, kendinizi daha da uzun gösterebilirsiniz.

Bir gelinliği hazırlarken, gelin adayına aksesuar ya da saçı gibi diğer konularda da yardımcı oluyor musunuz?
Gelinimizin her detayıyla bizzat ilgileniyoruz ve bir paket halinde her şeyi sunuyoruz. Çalıştığımız belli başlı saç stilistleri ve makyözler var, gelinliğin en önemli tamamlayıcısı gelinin saçı ve makyajıdır. Asla abartılı modeller önermiyoruz, çok ihtişamlı bir gelinlik bile giymiş olsa her zaman doğal saç ve makyajdan yanayız. Aksesuar olarak bizim her gelinliğe uygun birçok seçeneği barındıran saç aksesuar koleksiyonumuz showroom’da mevcut.

Gelinliklerinizin tasarımını düşünürken, normal kıyafet tasarımlarından da etkileniyor musunuz? Örneğin, bu sene düşük omuzlar moda ve sizin koleksiyonunuzda da bu tarz modeller yer alıyor.
Elbette, akımlardan ister istemez etkileniyorum ancak sezon trendi diye değil, benim koleksiyonumda farklı bir form bulacak ve zamansız olacak modeller tasarlıyorum. Kendim giymek istemeyeceğim ve ileride fotoğraflarıma baktığımda “Bunu giydiğimde ne düşünüyormuşum?” demeyeceğim tasarımlar yaratmayı seviyorum. Hiçbir zaman var olmayanı tasarlamaya çalışmadım çünkü benim ilgi alanımda zaten her şey yapıldı. Ben hep ‘zamansız’ı döneme uygun ama çizgisini bozmadan daha modern tasarlamaya çalışıyorum.

Bu sezon Türkiye’de ve dünyada hangi tarz gelinlikler revaçta?
Son birkaç sezondur herkesin daha samimi olduğu düğün partisi kutlamaları revaçta olduğundan gelinlikler de daha doğal ve gelinin içinde hem rahat hem cool hem de iyi hissedeceği bohem gelinlikler görüyoruz.

Begüm Salihoğlu gelinliği giyen biri nasıl bir kadındır? Gelinliklerinizin karakteristik özelliklerini nasıl tanımlarsınız?
Begüm Salihoğlu kadını romantik olduğu kadar ele avuca sığmaz ve asidir. Kurallara uymaz, eğlenceli, naif ve bohemdir ancak lüksünden de asla vazgeçmez.

2017 gelinlik koleksiyonunuzun ilham kaynağı ne oldu?
Koleksiyonun ilham kaynağı Toskana. Çok uzun zamandır planımızda olan bu seyahate ancak geçen sene gidebildik ve muhteşem pastoral manzarasına hayran kaldım. San Gimignano’daki doğanın ve Floransa’daki tarihi dokuların etkisi ile bu koleksiyonu hazırladım.

Tarzlarını nasıl tanımlıyorsunuz bu gelinliklerin?
Koleksiyonda 22 parça gelinlik yer alıyor. Tarzları hem romantik ve asi, hem bohem ve lüks. Şık dokunuşların detaylarda gizli olduğu bir koleksiyon yaratmak istedim. Modellerde San Gimignano’dan ilham alarak bolca yaprak teması kullandım. Floransa’nın tarihi dokusuna ithafen desenleri nakışlarla işledik.

Begüm Salihoğlu: “Gelinlikler artık daha doğal. Gelinin içinde hem rahat hem cool hem de iyi hissedeceği bohem gelinlikler öne çıkıyor.”