22 yaşında, Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, kendini müziğe adamış, renkli mi renkli yeni jenerasyon isimlerden Rabia Tunçbilek ile tatlı bir röportaj gerçekleştirdik.

1- Kendinizden biraz bahseder misin?

Tabii ki.. 22 yaşındayım İstanbul doğumluyum aslan burcuyum ve aynı zamanda daha yeni mezun olmuş bir endüstri mühendisiyim.

2- Müzik kariyerin nasıl başladı, müzik eğitimi aldın mı?

Müziği profesyonel olarak yapmaya karar verdiğimde 15 yaşımdaydım. Hemen şan, solfej, nota eğitimlerine başladım ve hala eğitimimi devam ettiriyorum.

3- İkinci şarkın Kimle Acaba’nın bir hikayesi var mı, nasıl tepkiler aldın, şarkıdan biraz bahseder misin?

Kimle acabayı ilk dinlediğimde tabii ki hem söz hemde müzik olarak şuan ki halinden bambaşkaydı ama bende uyandırdığı his aynıydı diyebilirim. İlk duyduğum anda bu şarkının olacağını biliyordum çünkü içinde bir çok duygu var çok eğlenceli ve beni yansıtan tarafları çok var.

4- Şarkıda bir aşk acısı var peki Rabia gerçek hayatında böyle bir durumla karşılaştı mı?

Klipte senaryo gereği canlandırdığım durum ile hiç karşılaşmadım karşılaşmakta istemem.

5- İlk klibin kime ne arkadaş ile şimdi ki klibin kimle acaba’nın tarzları çok farklı bu değişikliğe gitmenin nedeni ne oldu?

İki klibimin de senaryosu bana ait. Kliplerimin hikayesi şarkıyı ilk dinlediğimde direk hayal gücümde canlanıyor aslında ama aranje aşamasında yapılan yeniliklerle tam olarak oluşuyor diyebilirim. İki şarkımda da kliplerimi parçalara en iyi uyacak şekilde tasarlamaya çalıştım onun için ikisi arasında büyük fark varmış gibi gözükebilir. Yeni şarkımda biraz daha elektronik müzik ağırlıklı bir şeyler yapmak istedim. Söz, müzik ve aranje gereği de aklımda direkt böyle bir klip canlandı. Bunu hayata geçirebildiğimiz için çok mutluyum.

6- Piyasada genç sanatçı çok az sence bu durum olumlu mu olumsuz mu, neden?

Bende yeni neslin en yeni yüzlerinden biriyim bunun için kendim gibi genç isimlerin aramızda daha da fazla olması gerektiğini düşünüyorum.

7- Sabancı üniversitesinden okumak nasıl bir duygu, hem okul hem müzik kariyeri ikisinin bir arada olmasının zorlukları var mı, derslerini ihmal ediyor musun?

Sabancı Üniversitesi’nde okumak gerçekten zor olduğu kadar güzeldi de, beş senem orada geçti dile kolay. Ulusal bir radyounun şarkı yarışmasında 1. olduğum zaman üniversite 3.sınıfa geçmiştim. Yarışma ile birlikte ilk şarkımın hazırlıkları başladı ve yoğun bir şekilde ilk o zaman ikisini bir arada yürütmekte zorlanmaya başlamıştım ama geçtiğimiz dönem mezun oldum artık tüm konsantrasyonum müziğe ait.

8- Yakın zamanda yeni bir şarkı çıkartacak mısın?

3.şarkı hazırlığı içindeyim her an sürpriz bir şeyler ortaya çıkabilir.

9- Gelecek hedeflerin neler, okuduğun meslekte mi ilerleyeceksin yoksa müzik kariyerine mi yöneleceksin?

Evet şuan için Sabancı Üniversitesinden mezun bir endüstri mühendisiyim ama ruhum müziğe ait onun için okul defterini de kapattığımdan tüm benliğimle müziğim ile ilgileneceğim.

10- İlham ve örnek aldığın birileri var mı?

Tabii ki var çok çeşitli insanlardan ilham almayı severim bu beni besler. Kendime örnek aldığım isimlerin arasında ise Sertab Erener ve Şebnem Ferah var.

11- Yerli yabancı düet yapmak istediğin kimler var?

Yerli olarak kendime örnek aldığım sanatçılardan Sertab Erener, Şebnem Ferah. Yeni nesil seslerden ise Edis ve İlyas Yalçıntaş’ın ses renklerini çok beğeniyorum bir gün bir projede birlikte yer almak isterim doğrusu.

12- Bu sıralar hangi şarkıları dinliyorsun?

The carters’ın albümünü dinliyorum.

13- Müzik dışında neler yapmaktan hoşlanırsın?

Bol bol spor yapmayı seviyorum yüzme ve koşu favorim. Ailemle, arkadaşlarımla, bazen kendim ile vakit geçirmeyi seviyorum.

14- Son olarak neler eklemek istersin…

Tüm Women’s Style ve Girl’s Style okuyucularına kocaman öpücükler gönderiyorum umarım yeni şarkım “Kimle acaba” ile hayatlarından en az bir köşeye dokunabilmişimdir.

Röportaj: Elif Kavran