Evrensel bir şarkıcı olmak istiyorum, bu yüzden İngilizce şarkılar yapıyorum.

12 yaşında ilk İngilizce parçasını çıkartan genç ve yetenekli şarkıcı Alper Erozer’in müziğe başlama hikayesini dinledik.

Girl’s Style Genel Yayın Yönetmeni Elif Kavran

1– Müzik kariyerin nasıl başladı? Hayallerin arasında şarkıcı olmak var mıydı?
Her zaman hayalimin bir parçasıydı, çok istiyordum müzik adına bir şeyler yapmak, albüm çıkartmak. Bu isteğimi ailemle paylaştım: “ benim müzik yapmak hayalim, bu yolda bana destek olur musunuz?” diye onlarla konuştum. Onlarda benim hayalimi desteklediler. Çok sevdiğim bir arkadaşım sayesinde de Suat Aydoğan ile tanıştım. Aramızda güzel bir iletişim oldu, birlikte çalışmaya başladık.

2- Küçük yaşta müzik kariyerin başladı. Senin için bu durumun avantajları ve dezavantajları var mı?
Profesyonel olarak müzik yapmaya 12 yaşında başladım. Tabii avantajları ve dezavantajları var. Hayal ettiğim bir şeyi yaptığım için mutluyum, erken yaşta başlamayı avantaj olarak görüyorum çünkü kendimi daha çok geliştirebileceğim. Dezavantajı ise yaşımdan dolayı konser temposu beni biraz yorabiliyor. Ama ben avantajlarını görmeye çalışıyorum çünkü gerçekten istediğim ve sevdiğim işi yaptığım için mutluyum.

3- İngilizce bir single ile kariyerine başladın bunun nedeni nedir?
Yurtdışındaki şarkıcıları daha çok takip ediyorum, daha çok yabancı müzik dinliyorum. Bu yüzden de ilk singlemı yabancı şarkıyla çıkarttım. Çünkü tüm dünyanın beni anlamasını istiyorum, evrensel bir şarkıcı olup herkese hitap etmek istiyorum.

4- Birkaç reklam filminde ve bir dizide yer aldın. Peki, neden oyunculuğa devam etmedin?
Ülker, Sur Yapı, Maret PratikSosis, Mc Donald’s markalarının reklamlarında oynadım. Fox’ta yayınlanan Komşular dizisinde oynadım. Oyunculuğa aslında devam ediyorum. Müzik ve oyunculuk ikisi bir arada zor oluyor çalışmak ve zaman ayırmak gerekiyor. Müziği daha çok sevdiğim için bir tarafa yönelmek istedim. Belli olmaz güzel bir teklif gelirse oyunculuğu da değerlendirebilirim.

5- Okul ile müziği bir arada yürütürken zorlandığın oluyor mu, derslerini ihmal ediyor musun?
Okulu ihmal etme gibi bir durum olmuyor çünkü planlı programlı yapıyoruz her şeyi. Konserlerim hafta sonu oluyor, kitlemde zaten okula gidiyor bu yüzden her şeyi kitleme göre ayarlıyorum. Kitlemde benle aynı yaşta olduğu için bir problem olmuyor.

6- En başarılı olduğun ders hangisi?
Türkçe dersinde oldukça başarılıyım.

7- Üniversite için hedeflerin neler, konservatuar mı okuyacaksın yoksa bambaşka planların mı var?
Şuan aklımda her hangi bir şey yok. Zaten önümde daha çok zaman var. Zamanla aklımda bir şeyler şekillenecektir.

8- İlk albümün Hey World World’den bahseder misin biraz? Süreç nasıl başladı, şarkıları hazırlamak ne kadar sürdü.
Şarkıları hazırlamak toplanda 8 ay sürdü. Haftanın bir günü stüdyodaydık, her şarkı için 1 ay çalıştık diyebilirim. Kliplerle birlikte 9-10 ayda güzel albüm ortaya çıkarttık.

9- İdol olarak gördüğün örnek aldığın birileri var mı?
Örnek aldığım birileri yok. Bunun gibi olmaya çalışmalıyım demiyorum hiçbir zaman, kendim gibi olmaya çalışıyorum başkasını taklit etmek istemiyorum. Sevdiğim çok sanatçı var elbette onların güzel hareketlerini iyi mesaj verecekse uygulamaya çalışıyorum.

10- Yerli, yabancı isimlerden kiminle düet yapmak istersin?
Yurtdışından Justin Bieber ve Drake ile yapmak isterim. Daha çok sevdiğim şarkıcı var hepsiyle yapmak isterim elbette. Yerli isimleri düşünmem gerekiyor genellikle yabancı şarkılar dinlediğim için yerli şarkıcılardan çok fazla isim bilmiyorum.

11- İleri ki hedeflerin neler?
Yapabildiğim her şeyin en iyisini yapmak istiyorum. Mesela verdiğim konserin en iyisini vermek, yaptığım şarkının en iyisini yapmak istiyorum. Yaptığım her şeyi en üst kademesini yapmaya çalışacağım.

 12- Sahne almayı çok istediğin bir yer var mı, neresi?
Türkiye içerisinde Bostancı Gösteri merkezi ama yaşımdan dolayı çıkamıyorum çünkü 18 yaş üstü şarkıcılar sahne alabiliyor.

13- Sahneye çıkmadan önce mutlaka yaptığın bir şey var mı?
Sürekli yaptığım bir şey yok ama çıkmadan önce ekipçe hep birlikle konuşuyoruz, taktik veriyoruz, rahatlamak için birbirimizi motive ediyoruz.

14- Alper’in bir günü nasıl geçiyor, neler yapıyorsun?
Okulum varsa önce okula gidiyorum sonrasında stüdyoya gidiyorum, dansımı çalışmam gerekiyorsa onu çalışıyorum. O gün hangi programım varsa değişiyor.

15- Hayranlarına neler söylemek istersin?
Onları çok seviyorum, 2 yıldır Instagram’dayım şarkıdan önce bir kitlem vardı zaten sonrasında şarkıyla bu kitleyi çok büyüttüm. İlk günden beri beni seven ve sonradan tanıyanları da hepsini çok seviyorum.

16- Sende yabancı şarkıcılar gibi hayranlarına bir isim verdin mi, verecek olsaydın bu ne olurdu?
Aslında var. Çok eskiden sosyal medyadan kalma, fanlarımın kendi aralarında çıkarttığı bir isim var “Erözerist” diye. Fanlarım kendi aralarında çıkartmışlardı bu ismi bende devam ettirdim. Daha önce hiç bahsetmemiştim bundan hala bu ismi kullanan fanlarım var.

17- Türkiye’de küçük yaştaki şarkıcı sayısı çok az bunun hakkında ne düşünüyorsun, sence neden Avrupa yada Amerika’daki gibi Türkiye’de de genç sanatçılar yetişmiyor. Bu duruma ne engel oluyor?
Aileler çocuklarına önce okumalısın diyorlar, tabii okumak çok önemli ama istedikleri şeylere de yönlendirmeleri gerekiyor. Mutlu olması için çocuğun hayal ettiği şeyleri yapması çok önemli. Medyadaki insanlar çocuklara şarkı yönünde bakmıyorlar sadece okumalılar gözüyle bakıyorlar çocukların hayal güçleri daha yüksek genç yeteneklerin önlerinin açılmasını bekliyorum.

18- Senin gibi yetenekli pek çok genç var ama kendilerini göstermek için cesaretleri yok onları cesaretlendirmek için neler söylemek istersin?
Korkmamalılar! Çoğu insan utandığı için bir şeyler yapmaktan kaçınıyor acaba ne söylerler diye vazgeçiyorlar. Onları yaparken ki durumu değil yaptıktan sonra gelecekleri yerleri düşünsünler.

19- Şarkıların sözlerini kendin mi yazıyorsun, yazarken nelerden ilham alıyorsun?
Kendi hayal gücümden ilham alıyorum. Ritmi dinliyorum bende nasıl bir duygu uyandırırsa ona göre yazıyorum. İlk şarkım “I Thing You Love Me Now” sözlerini ben yazdım “The World World” albümündeki şarkıları babamla birlikte ortaklaşa yazdık.

20- Önümüzdeki aylarda hangi projelerin var?
Ağustos’ta yeni single çıkartacağım Türkçe bir parça olacak henüz yapım aşamasında. En iyisini yapmaya çalışıyoruz.

21- Aldığın kötü yorumlara karşı nasıl tepki veriyorsun?
Kötü yorumları okumuyorum, küfredenler de oluyor onları ciddiye almıyorum. Şunu kötü yapmışsın geliştirmen lazım diyenleri dikkate alıyorum, düzeltmeye çalışıyorum yaptığım yanlışları. Kısacası eleştirileri dikkate alıyorum ama hakaret türünde yorum yapanları ciddiye almıyorum.

Cenk Erozer Alper’in babasından Alper’i dinledik

Alper’in çok küçük yaştan beri yeteneğinin farkındaydık, aynanın karşısında yabancı isimlerin şarkılarını ezberleyip dans ediyordu daha o zamanlar anlamıştık oyunculuk ve müzisyen yeteneğini. Kimseye bir şeyleri zorlayamazsınız içinde olması lazım o yüzden bu tamamen Alper’in başarısı. Bizim ona bu anlamda sadece desteğimiz oldu. Her zaman seçilmemesine rağmen oyunculuk seçmelerine hiç pes etmeden gidiyordu. Kısacası uzun zaman önce atılan tohumların meyvesi büyüyor şuan, başarı biranda olmuyor zamanla gelişiyor her şey. Her şey Alper’in içinde olan istek ve sevgi sayesinde başarıya ulaştı ve ulaşmaya devam ediyor.

Alper’in en’leri

En sevdiğin renk: Beyaz
En sevdiğin film: Labirent
En sevdiğin şarkı: Enerji
En sevdiğin yemek: Pizza
En sevdiğin spor: Futbol
En sevdiğin hayvan: Köpek