“Sahnede hatalarınızla, yanlışlarınızla kabul görüyorsunuz.”

Röportaj : Banu Aygün Fotoğraf: Gülçin Hatıhan

Women’s Style Türkiye : Genç yaşta oyunculuğa atıldınız. Oyunculuk serüveninizden bahseder misiniz biraz? Nasıl karar verdiniz?
Aslı Samat: Fazlasıyla genç bir yaştı. 7 yaşımdayken bir üniversite kulübünün tiyatro oyununu izlemeye gitmiştim. Oyunda yaşlı bir karakter vardı fakat 22-23 yaşlarında bir genç kadın oynuyordu. Saçlarının ön taraflarını beyaza boyayıp devamına eşarp takmıştı. Oyun sırasında eşarp düştü ve saçının koyu renkli kısmı gözüktü. Ben o yaşta herkes dalga geçecek diye beklerken seyirciler onu alkışladı kadın da eşarbı yerden alıp kafasına taktı ve oyuna devam etti. Ben o an karar verdim oyuncu olacağım dedim. Çünkü sahnede hatalarınızla, yanlışlarınızla kabul görüyorsunuz. Fazlalıklarınızla veya eksiklerinizle seviyor insanlar sizi. Ben o zamanlar ilkokul birinci sınıfta bedenim diğerlerinden birazcık farklı diye dalga geçilen çocuktum ve kabul görmeye çok ihtiyacım vardı. Duygusal zaafım sayesinde oyuncu olmayı seçtim. İyi ki bu yönde bir seçim yapmışım.
W.S: Aslı için aşkın tarifi nedir?
A.S: Aşk bencillik kaldırmayan bir alışveriş hali. Bu alış ve veriş esnasında kendinizi yeniden tanıdığınız ve yeniden tanımladığınız bir durum. Uyumlanmayı, aldığınız gibi vermeyi, ilgiyi/sevgiyi almayı beceremiyorsanız almayı öğrendiğiniz bir okul gibi. Benim tanımım aşktan ziyade sevgi üzerine oldu. Ama aşk olmadan zaten o uzun süreçli ve emek zaman isteyen sevgiyi oluşturabileceğimizi sanmıyorum.
W.S: Farklı bir havanız var. Normalde de nasılsın? Çocuklu görünümün altında sinirlenir misindir?
A.S: Hiçbir zaman çocuksu görünmek gibi bir kaygım olmadı veya bilinçli davranış yolunu seçmedim… Büyüme sürecimde kendiliğinden öğrendiğim şey ” Severlerse kabul ederler” bakış açısı oldu. Kabul görme ihtiyacı taşımayalı uzun yıllar oluyor zira kabul görmek için değil sadece içimden geldiği için sevimli davrandığım insanlar var hayatımda… Sinirli biri değilim. Veya aşırı uç noktalarda yaşamıyorum. Sadece sabah uyandığımda kendime özel bir kahve zamanım var. Ben gerçekçi bir insanım. İnsanlar kendilerine acıdıkları zaman onlarla beraber ağlamam. Olabilecekleri tartar düşünür söylerim. Seçim yapmalarını öneririm. Hayat bizim yaptığımız seçimlerle ilerliyor. Bir yandan buna bir yandan kadere inanırım. Birçok farklı bakış açısına sahip çok yönlü biriyim.
W.S: Bir dönem kilolarınız ile gündeme geldiniz. Çok ciddi zayıfladınız. Bu zorlu süreci nasıl atlattınız? Kadınlara tavsiye vermek isteseniz ilk 3 maddede neler yer alır?
A.S: Zorlu süreci atlatıyorum hâla sırada bekleyen estetik operasyonlarım var. Sabır, psikolojik destek, düzenli beslenme, zamana inanma ve spor yapmak beni kurtardı. İnsanlara da bunları tavsiye ediyorum. Bir ay düzenli beslendiniz diye veya bir ay spor yaptınız diye fazla kilonun tamamını vereceğinizi sanmayın. Zamana inanın ve uyguladığınız bu başarılı çizgiyi sakın bozmayın.
W.S: Boş zamanlarınızda nelerle uğraşırsınız mesela? Karantina zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?
A.S: İnternetten dizi, film izlemeye bayılıyorum. Olabildiğince yeni çıkmış her şeye göz atmaya çalışıyorum. Türk dizilerinin çoğunun ilk bölümlerini izliyorum. Biraz tabii mesleğimin de getirisi bu. Bu hobim dışında yürüyüş yapmayı çok seviyorum. Karantina da köpeklerimden dolayı sabah akşam kısıtlı süreyle dışarı çıkmak durumunda kaldım. Onlarla vakit geçirmek en büyük keyfimdir. Evde oyunlar oynuyoruz. Ayrıca internet sitelerinden spor kanalları buluyorum onları uyguluyorum. Bir de karantina dönemi bir Youtube kanalım vardı. Özellikle zayıflama ve estetik süreçlerini anlattığım. Kendim çektim kendim montajladım. Çok keyifliydi. Montaj yapmak fazlasıyla zamanımı aldı. Hem de özellikle kadınlara çok faydam dokundu diye düşünüyorum anlattıklarımla. Ve bir de fotoğraf çektirmek. En büyük hobimdir. Yeni tarzlar denemek ve onları fotoğraflamak. Karantina da telefonun zamanlayıcıyla kendimi çektim. Gerçekten tek başıma dev Prodüksiyon gibi hissettim kendimi.
W.S: Hayatında yeni bir dönem açıldı diyebilir miyiz?
A.S: Kesinlikle. Şimdi bu saatten sonra bu dönemi başarılı değerlendirip devam etmeyi seçiyorum. Bizler ‘fenomen’ olmadığımız için doğru projelerle bir araya gelip mesleğimizi hakkıyla yapmamız gerekiyor. Bunun için de doğru okumalar ve seçimlere ihtiyaç var. Oyunculuğun ön planda olduğu kıymetli işlerle devam etmektir.
W.S: Geriye dönüp baktığınızda pişmanlıklarınız, hatalarınız olduğunu düşünüyor musunuz? Değiştirmek isteyeceğiniz ne olurdu?
A.S: Kilo almamış olsaydım çok güzel olurdu. Ama artık oldu ne yapalım… Bunun dışında pişmanlığım yok. Her ne oluyorsa hayırlıdır cümlesine çok inanırım. Bazen evet isteklerim gerçekleşmiyor ama mutlaka ardında bir hayır olduğuna inanıyorum.

W.S: Tarzını nasıl tanımlarsın?
A.S: Belli bir tarzım yok galiba benim. Casual giyinmeyi fazlasıyla seviyorum. Bence tavrımda öyledir. Ama denemekten korkmuyorum. Absürt denilebilecek her şeyi deneyebilirim. Kilolu kadınlara yakışmaz dedikleri her şeyi özellikle denerim! Bir de benim gözüm görsün bakalım oluyor mu olmuyor mu? Giyinmeyi, alışverişi kendime çok yakıştırıyorum. Örneğin parka giderken başka Aslı, sahile giderken başka Aslı, galaya giderken başka Aslı olmayı seviyorum. İnsanları şaşırtmak ve kendine baktırmak harika!
W.S: Şu anda oynadığın projenin yanında farklı projeler ile görüşüyor musunuz?
A.S: Haberlerini aldığım veya teklifi gelen proje oldu ancak devam eden bir işim var ve bir de Corona süreci var. Normalde aynı anda üç dört iş yapan biriyim. Asla yorulmam. Çalışmayı çok seviyorum. Hercai’nin ilk senesinde dizi, tiyatro ve sinema filmini aynı anda yürüttüm hâla daha da ne yapabilirim diye araştırıyordum  Ancak şu anda Corona’ya rağmen şehir değiştirmek isteyeceğim bir teklifle karşılaşmadım. O başka bir heyecan. Olursa kesinlikle değerlendiririm.
W.S: 2021 yılı içinde yapmak istediğin hedeflerinden bahseder misiniz?
A.S: Hedef çok. Dilerim bu sağlık sürecini ülke olarak atlatabilirsek birkaç fark edilemeyecek ama kendimi bedenen daha iyi hissedeceğim estetik niyetim var. Duruşuma katkı sağlayacak bir giyim markasıyla reklam anlaşması yapmak istiyorum. Dediğim gibi giyinmek ve poz! Bunlar benim işimin yanı sıra hobim. Ve tabii kendimi yeni, oynamaktan keyif alacağım bir karakterle 2021 de görmeye istekliyim.