‘Eva haydi Danla Bilic ile moda çekimi yapalım’ dendiği zaman herhalde Sırp bir modelimiz daha oldu diye düşündüm önce… Sonra bilgisizliğimi çaktırmadan, ‘olur bakarız’ diyerek geçiştirdim. Hemen asistanımı çağırıp, ‘kim bu Danla Bilic?’ diye sordum. Yaşının verdiği delilikle ‘effsaaaneeee ooo nasıl tanımazsın?’ diye çığlık attı. Sonrası malum… Danla’nın videolarına bir göz attım, deli deliyi görünce sopasını saklar düşüncesiyle röportaja gittim. Tam da düşündüğüm gibi oldu. The Sofa Otel’in kapısından tatlı bıcır bıcır bir kız girdi. Ne makyaj, ne süs püs. Bir tayt bir t-shirt. 7 saat boyunca kahkahalar havada. Ne bir kapris ne bir of daraldım havaları. 23 yaşında milyonlarca beğeniye kendisini teslim etmemiş anlayacağınız. Her şeyin farkında, ayakları gayet sağlam yere basıyor. Son derece kibar, ne konuştuğunu iyi biliyor. Youtube onun kanalı, orada şovunu yapıyor, ister oturur izler eğlenirsiniz, istemezseniz haberiniz bile olmaz. Bence gayet başarılı da bir iş yapıyor, çalışıyor, üretiyor, uğraşıyor. Womensstyletr ve şahsi instagram hesaplarımdan Danla fotoğrafları paylaştığımızdan itibaren onun ne kadar zor bir iş yaptığını daha iyi anlıyor ve bir kez daha kutluyorum. Bundan sonra en büyük fanınım Danla tüm alkışlar sana!!!

Kimsin sen?
Youtuberım.
Peki benim gibi 30 geçmiş insanlar için kimsin?
Youtuberım işte! (her zamanki gibi gülüyor)
Röportaja gelmeden önce hakkında yazılanları okuduktan sonra doğal olarak bir önyargıyla gelmiştim. Ama gördüm ki o yazılanlardaki kız değilsin, bunun sebebi ne?
Konseptim yüzünden olabilir. Kamera karşısına geçince daha farklı biriyim doğal olarak. Çünkü orası benim alanım. Ama insanlarla birebir karşılaştığım zaman nerede ne zaman ne yapmam gerektiğini elbette biliyorum. Normal hayatta tanıştığım insanlar, yolda karşılaştığım, mağazada alışveriş yaptığım, işbirliği içinde olduğum kişiler vs.. beni severler kimseyle sorun yaşamam. Sorun ön yargılarda. Bak sen de ön yargıyla gelmişsin işte.

E bu kadar yorum boşa mı yapılıyor o zaman?
Bunun cevabı da yükselmek. Maalesef ki bir anda bu kadar parlayan bir çıta bazı insanların hoşuna gitmiyor. Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, orası ayrı ben kamera karşısına geçince içimden geleni söylüyorum. Şu an 2,5 milyon takipçim var ama beni tanıyan kişi sayısının bundan çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Takip etmeyip de stalklayanım çok! Kıskanıldığımı düşünüyorum. Herkesi mutlu etmem imkansız, sevenim kadar sevmeyenim de çok, Allahtan bunun bilincinde bir insanım.

İşte tam da bu anlattıkların yüzünden sormuştum ‘kimsin sen’ diye… Biraz anlat da gerçek Danla’yı bilelim.
23 yaşındayım. Kütahyalıyım. Ailenin tek çocuğuyum. Şu anda psikoloji okuyorum. Daha önce bölümümü İngilizce okuyordum, olmadı Türkçe’ye döndüm. İki seneye biter herhalde (tavana boş boş baktı) Ev kuşuyum. Evden çıkmayı hiç sevmiyorum. Alışverişimi bile evden yaparım. İnternet denen bir şey var değil mi? Garip gelecek ama çok arkadaşım yok mesela. Beş taneyi geçmez. Dur bakayım beş bile olmayabilir? Arkadaş ortamımda da kamerada gördüğünüz o rahat, cazgır kızım.

Çok enerjik, güler yüzlü ve pozitifsin. Psikoloji okumanın verdiği rahatlık mı bu?
Yoo genel Danla rahatlığı. Hep böyleydi. Ama dediğim gibi. Yeri zamanı bilirim. Hep pozitifim derken hani ‘ben çok güçlü bi kızım’ da demiyorum ama birinin beni ağlarken görmesi imkansız!
Ne burcusun?
Terazi
Dengesizsin delisin aslında.
Manyağım (kahkaha)

Haydi bir de sosyal medya fenomeni olma öykünü dinleyelim
Açılışı Twitter’la yaptım. Twitter’da bir amacım yoktu. Bir süre sonra ben çok şaçmaladığım için Twitter’da takip edilmeye başladım, ama hiçbir zaman o mecrayı profesyonel olarak görmedim. Twitter’ı herkes kadar kullandım, tek farkı rahat rahat saçmaladığım için takipçi sayım yüksekti.
Ama Youtube ilk günden beri profesyoneldi değil mi?
Evet. Youtube’a girmeyi bile bilmeyen biri olarak profesyonel bir ekiple başladım.Şu anda birlikte çalıştığım arkadaşım Arda, ‘Danla sana bir Youtube kanalı açalım’ dedi. Ben de ‘tabii açabilirsin ama ben gelmiyorum’ dedim. Arda beni iyi tanıdığı için kamera karşısında iyi konuşacağımı biliyordu. Bir hafta sonra bir video çektik. Karşımda kimsenin olmasını istemedim, tek başıma kamera ile sohbet ettim. Çok kötü bir video oldu yayınlatmadım. Ertesi gün Yeditepe videomuzu çektik onu da beğenmedim. Arda’ya lütfen koymayalım, beni bu ateşe atma dedim. Arda ‘çoktan yükledim bile şu an yayındayız’ dedi. ‘Nasıl yani’ dedim. Düşünsenize Twitter’da 60-70 bin takipçim var, insanlar seni neden hiç göremiyoruz diyorlar, ben de görüyorsunuzdur da photosoptan tanıyamıyorsunuzdur diyorum. O derece photoshop yapıyorum kendime adam sokakta nasıl tanısın! Arda gelmiş videoyu lak diye koymuş!

Sen de amma abarttın ama. Ne kadar güzel kızsın, İrlandalılara benziyorsun. Kendini yerden yere vurup durmasan?
Ama o daha da güzel. O sıralarda dereceydim. Sonra kamera karşısına geçmek benim için çok korkunç bir şeydi, insanlar gerçekten ilk kez gerçek yüzümü görecekti. Dedim ki kesin linç yiyeceğim. Sonra Arda yorumları okuttu. Hayatımda hiç bu kadar olumlu dönüş almamıştım. Şoka girdim. Dedi ki, ‘bak sen busun ve bunu sevdiler’ bir daha da susmadım o zamandan beri konuşuyorum.
Makyajla önceden alakan var mıydı?
Ben makyaj yapmayı sevmiyorum, şöyle söyleyeyim makyajlı gezmeyi sevmiyorum makyaj konusunda da iyi değilim diye düşünüyorum ama makyaj malzemesi takıntısı var bende. Zaten hep yaptığım makyaj kahverengi göz makyajı. Ama cilt makyajında çok iyiyim. Çilli biraz izli bir suratım olduğu için cilt makyajı konusunda profesyonelleştim.
Çilli olmak için uğraşanlar var biliyorsun değil mi?
Bende çok seviyorum çillerimi sevmiyorum demiyorum. Sadece göz makyajı yapıp cildimi böyle bırakamam.

Danlanın günlük cilt makyaj rutini
Darphin nemlendirici
Benefit baz
makeupforever stick fondöten
Tart concealar
Mac pudra

Herkesin youtube kanalı var. Sen ne yaptın o videolarda da bir anda yükseldin?
Ne yaptım? Herkes söylüyor, çok klasik olacak ama çok samimisin tamam okey. Mesela laf atmak gibi olmasın ama diğer makyaj bloggerları genel olarak ya makyajlı çıkıyor ya da Mac’in en sulu fondötenlerini sürüyor, çok ışık kullanıyor vs. Çok ışık asla yüz kusurlarını belli etmeyen bir şey. Ben öyle bir ışıkta çektim ki videolarımı, olmayan iz bile çıktı o derinin arkasından! Epidermisim göründü resmen! İşte insanlar insanlar bunu çok sevdi.
Kendimizi gördük. Bizi kandırmadın yani. Bu mu?
Evet hiç birimiz öyle bebek gibi uyanmıyoruz. Kandırmayalım birbirimizi. Makyajsız bebek gibi suratlar ben hiç sokakta görmüyorum. Öyle insanlar yok çünkü. Bazıları şey diyorlar videolarında, ‘şu anda iz var siz görmüyorsunuz ama’ e göster o zaman göster karşıdaki de görsün onu! Koyuyorsun 6 tane ışık karşına sonra pürüsüz fondöten çok iyi! O ışıkta tabii ki iyi. Gel bir de gün ışığında bakalım!

İnsan tiplemeleri nedir yahu?
Bak oradan da çok üstüme gelindi, geliniyor. Aslında herkesin yaptığı bir şey değil mi bu? Herkes kategorize ediyor birilerini. Kuaförler bile o sarısı bu makyajı diye yazıyorlar da ben yapınca suç oluyor. Ben Yeditepe’de okudum, ‘Yeditepe’de okuyan kız makyajı’ diye bir şey yapıyorum, Burning Man festivalini bilirsiniz, ona giden kızların makyajını yapıyorum, eleştiriyorum, yer yer övüyorum, gülüyorum, eğleniyorum, eğlendiriyorum, hepsi bu! En çok fikre sahip olduğum, stalkladığım insanlar hakkında bir şeyler yapıyorum yani.
Demet Akalın görmüştüm galiba?
Evet.. Demet Akalın’a klip bile çektim! Hatta Demet Akalın’ın klibi için yaptırdığı bluzu buldum gittim onu bile aldım. Peruğuna kadar yaptım.
Tatlıcı kim?
Erkek Arkadaşım.
Tatlıcı mı?
Tatlıcı. Tatlıcı kaldı ismi ya ben söylemiyordum ismini daha doğrusu kendisi istemiyordu gözükmemek için.
Ne kadar zamandır birliktesiniz?
10 aydır.

Zor mu seninle birlikte olması?
Benimle mi? Değil ya hiç değil hem de. Bence ilişkide çok anlaşılabilir bir insanım.
Zorlamıyorsun?
Yok
Adamı delirtmiyorsun?
Bazen delirtiyorum aslında, ona sormak lazım, bence harika biriyim, hiç sıkıntı yaşamıyoruz.(yine güldü)
İnanmıyorum buna…
Hayır bak bazen şu yüzden sıkıntı yaşıyor. Ne olursa olsun o bir erkek. Dışarıda otururken erkeklerin gelip benimle fotoğraf çektirmesinden zaman zaman rahatsız olabiliyor elbette. Ama bu da kişisine göre değişiyor. Ben de ona ben bunun için uğraştım diyorum. Gelen insanlara burnum havada ‘hayır’ diyemem. Saygı sınırları aşılmadıkça insanları kıramam. Ben sıcak bir insanım zaten hemen sarılırım bir fotoğraf için kimseyi kırmam. Sadece kötü yorumlardan rahatsız oluyor fazlasıyla. Annem ve Berat durmadan yorum okuyorlar. İkisi de yorumlarımın baş savcısı! (Yine gülüyor) olarak(Gülüyor)
Sen okumuyor musun kötü yorumları?
O işi bırakalı çok oldu. Kötü şeyleri görmezden geliyorum. Başka türlü mutlu olamam.

Bir anda bu kadar yükselişe geçince o şaşkınlığı nasıl atlattın? Ya da atlatabildin mi?
O kadar hızlı oldu ki şaşırmaya hiç vaktim olmadı desem? Ne yaptım da böyle oldu diye de sorgulamıyorum çünkü ne yaptığımı biliyorum. Başlarken ‘en iyisi olacaksam yapayım’ diye başlamıştım. Kimsenin altında kalmak istememiştim Amacıma da ulaştım. O yüzden pek bir şaşkınlığım da yok aslında.
Hep böyle hırslı mısın?
Hırs yaptığım konu varsa hep böyleyim evet. Hep en iyisi olsun. Hep en yüksekte ben olayım isterim.

Bu konuda takdiri hak ediyorsun. İşe hep çok profesyonel bakıp çok çalışmışsın…
İşte bunu anlayan pek yok maalesef. Ben bir ekiple çalışıp çabalayıp en ince ayrıntısına kadar düşünüp güzel bir iş ortaya çıkarıyorum. Ordan biri diyor ki, ‘Sen bu kadar kilolusun neden çok takipçin var? ’Dedim ki, sen zayıfsın sen yap o zaman?

Hazır sen konuyu açmışken sorayım o zaman. Senin modellik gibi bir iddian falan mı oldu?
Ben asla zayıf olduğumu söylemedim. Hatta dördüncü videom falandı sanırım ‘masayı yiyen kız’ makyajı yaptım. Daha ne yapayım! Kilolu olduğum için sürekli kendimle dalga geçtim. Sonra insanlar dedi ki ‘aaa sen kiloluymuşsun!’ E ben bunu aylardır söylüyorum ya!
Peki neden senin kilon bu kadar problem oldu?
Tek cevabı var bunun. İnsanlarda tepeye çıkan birini hazmedememek diye bir şey var. Eğer tepedeysen her şeyinle mükemmel olmak zorundasın. Ama öyle bir şey yok ki. Hem yok, hem de var diyerek kimseyi kandırmadım. Videolarda saçımdaki kaynaklar göründü, dudağımdaki uçuğu bile saklamadım, hiçbir zaman mükemmeli oynamadım.
Biz bilgi yarışması izlerken bile kadının güzelliğini kilosunu eleştiren bir toplumuz maalesef…
Evet bizim ülkemizde gerçekten bir kilo problemi var ve inan bana bu yorumu yazan kişilerin çoğu kilolu! Asıl senin bana destek çıkman lazım değil mi! İkimiz de şişkoyuz! (5 dakika kahkaha arası).

Peki kilo ile ilgili şeylere cevap veriyor musun?
Dalga geçiriyorum, çünkü gerçekten takmıyorum. Bu kilo muhabbeti yaklaşık 7-8 ay önce Twitter’da epey büyük bir linç girişimi ile başladı. Eğer taksaydım o gün gerçekten ya intihar ederdim ya da yemeği çıkarırdım hayatımdan. O kadar abarttılar ki, demedikleri şey kalmadı. Bu bir ay falan sürdü. Ben ‘günaydın’ diye tweet atıyorum, ‘sen sus şişman’ yazıyor. O gün kimse için takmadım bügün de kimse için takmıyorum, takmadığımı da biliyorlar. Ama inatla bana bunun yorumunu yapıyorlar. 10 paragraf niye kendini yordun ki? Ben onu okumuyorum bile! Başına bakıyorum, kilo yazıyor, çat kapatıyorum. Kimse için umrumda değil kilom. Nasıl aldıysam yarın veririm. Bu benim elimde olan bir şey.

Spot: Zayıf Danla geliyor!
Peki verecek misin?
Evet!
Ne zaman?
Yavaş yavaş…
Diyet spor kombini mi, yoksa ameliyatlar vs mi?
Yok yok asla ameliyat vs değil. Spor diyetisyen. Kafama göre. O da Danlaca yani. Hakettiler artık. Kilolu halimle baş edemediler bakalım zayıf halimle ne yapacaklar. Ay şaka tabii. (gülüyor)
E o zaman biz de bikinili bir çekim yaparız artık. Beden hedefin var mı?
Çok zayıflayamam diye düşünüyorum. Ama yine bir tık incelirim.
Hem yorumları takmıyorsun hem de zayıflamak istiyorsun ama?
Biraz tezat oldu değil mi? Ama öyle değil. Ben biraz değişiklik istiyorum sıkıldım.
Saçınla oynamak gibi bir şey mi?
Bu sefer de zayıflamam olay olsun gibi bir şey! O zaman ne bulurlar çok merak ediyorum. Hani takmıyordun kilo vermişsin der dururlar işte…

Beyaz Show’a konuk olduğunda da epey konuşuldu bu. Ekstra kilolu mu göründün ne oldu orada?
Hayır yahu! Kilolu falan çıkmadım, kiloluyum ben şunu bir kabul edin. Ha kilo almışım, evet aldım. Ama Beyaz’a çıktığım gün 15 kilo almadım. Akıl mantık biraz lütfen. 1 yılda kilo aldım evet kabul ediyorum. Ama bu yani. O geceye özel bir durum değil.
Spot: Yeni sezonda gezeceğim
Yeni konsepte geçelim. Neler olacak?
Makyaj yine olacak ama bu sefer oturmayacağım. O çok istenileni yapıp kilo vereceğim. Bir sene boyunca kilo alışımı izlediler bu sefer de verişimi izlesinler!
Sen kilo verirken biz ne göreceğiz? Sağlıklı yaşam koçluğu yapacağım deme düşüp bayılırım!
O biraz sürpriz.
Çok az ipucu?
Gezeceğim diyelim. Olmayan bir şey yapacağım diye bir iddiam yok. Çoğu kişinin yaptığı bir şeyi ben yine Danla tarzında yapacağım.

Önceki videolarının bir kurgusu var mıydı?
Hiç yoktu. Ben kurgu yapabilecek bir oyuncu değilim. Bana diyorlar ki; önüne text veriyorlar, sen onu okuyorsun. Gerçekten bu kadar yetenekli bir oyuncuysam acilen bir film çekeyim yani. Düşünsene ben bağıra bağıra kahkaha atıyorum, kendimi yerlere atıyorum. İmkansız benim öyle olmam. Öyle rol yapmam. Şöyle bir kurgu var; bana şu konu hakkında ne düşünüyorsun diyorlar, atıyorum ‘loca kızı makyajı nasıl bir konu?’ diyor. Kafam yatıyorsa hoop hemen çekiyoruz. Tüm kurgumuz bu.

Kafamdaki soruyu da sormuş oldun böylece. Oyunculuk planın var mı?
Hayalim yok ama teklif aldım evet. Ama kafama yatmadığı için kabul etmedim.
Nasıl bir şey kabul edersin?
Ben şöyle düşünüyorum. İzlediğim dizilerde ya da filmlerde özellikle dramlar için söylüyorum, eğer oyuncunun gerçek hayatı ve kişiliği hakkında bilgi sahibiysem gerçekçiliği kalmıyor benim için. O yüzden oyuncu biraz gizemli olmalı. Benden de bu anlamda drama oyuncusu elbette olmaz. Ama pekala evin bıcır bıcır deli kızı olabilirim. Yani Danla’yı oynayabilirim.

Ünlülerden kimlerle görüşüyorsun?
Ece Seçkin ile aram çok iyi. Merve Özbey komşum zaten. Özge Ulusoy’u severim o da çok tatlıdır. Demet Akalın’la aram çok iyi onunla konuşuyoruz arada bir. İrem Derici’yi severim çok tatlıdır. Muhabbeti güzeldir, o da deli zaten.
Şeyma Subaşı ile ne yapıyorsunuz?
Ne yapıyoruz, bir tanışsak ikimiz de rahatlayacağız diye düşünüyorum. Sağ olsun geçenlerde selam yollamış bana ortak tanıdığımız Billur Güneş ile… Valla Şeyma için ne desem… Büyük ‘stalkerıyım’ kadının ne yaptığını merak ediyorum. Belki algı yüzündendir. İşte Şeyma Subaşı çok geziyor, şöyle yapıyor, böyle yapıyor. Aslında bir çok insan yapıyor ama yaratılan algı yüzünden hepimiz Şeymaya tutulduk!
Sen de aşırı tutulanlardan mısın?
Aşırı aşırı tutulanlardan değilim ama stalkladığım insanlar listesinde ilk birdedir. Tektir.
Hep bu kadar açık mısın?
Ay evet.
Hiç ceremesini çekiyor musun?
Hiç olmadı. Benim de belki belli yerlerde sustuğum oluyordur, bilmiyorum belki tamamen içimdedir.

Spot: Herkes uyurken ben Kylie’den ruj alabilmek için…
Gelelim kendi markana… Onun için de Kylie özentisi demişler?
Hangi kadın istemez ki eline böyle bir fırsat geçmiş, makyaja meraklısın ve adını taşıyan bir marka yaratmayacaksın? Ben Kylie’den ilham aldım özenti dediler. Desinler. Gurur duyarım bununla. Evet özentisiyim! Kylie markasını çıkardığı zaman alışveriş yapmak için alarm kurmuştum, stok anında girsin anında ne var ne yok alayım o siteden diye. O zaman Türkiye’ye gönderim yapıyordu alarm kurup bekliyordum. O zaman hiç aklıma gelmezdi. Ve şimdi böyle bir fırsat geçti elime. Aklıma gelen ilk şey de bir kozmetik markası yaratmak oldu.

Spot: www.danlabilic.co’da her şey olacak
Şu anda hangi ürünler var ve nerede satılıyor?
Makyajda ruj ve göz farı var, highlighter yakında geliyor. Onun dışında telefon için kılıf ve tatlış not defterlerim var. Ürün yelpazemiz genişleyecek. Yavaş yavaş ilerliyoruz. Şu an www.danlabilic.co internet sitesi üzerinden satış yapıyoruz. Amacım herkesi kendisine ya da sevdiği kişiye uygun bir şeyler bulabileceği bir site haline gelmek. İlla makyaj yapanlarla sınırlı kalmak istemiyorum.

Spot: bitişimi hiç düşünmüyorum
Bu fenomenliğin sana ciddi bir maddi dönüşü oldu mu? Tavsiye eder misin? Ben de olayım mı? Kıskanmadım değil yani…
Yani oldu. Hakkıyla yapacaksan ol tabii.(karşılıklı kahkahalar)
Bir yerde bu furya biterse ne yaparım diye hiç düşünmüyor musun?
Hiç düşünmüyorum desem inanır mısın? Ben şu an sıkılsam bırakabilirim. Bunu İzzet Çapa’ya da söylemiştim. O da bana, ‘böyle diyenler hiç bırakamıyor biliyor musun?’ demişti. Ama ben bırakırım. Kendimi kötü hissettiğim an bırakırım. Çok iyi bir yerde olsam da bırakırım. Hayatımı sonuna kadar bununla geçiricem diye yemin etmedim. Mutlu olduğum sürece yaparım, ama baktım artık etkilenmeye başlıyorum, o noktada bırakırım. Bu işe başlarken şu cümleyi kurmuştum; ‘bu işe başlayacağım, en iyisini yapacağım ve bir tık bile düşmeden bırakacağım’ o yüzden bitişimi görmeden bırakırım.
Ne giyiyorsun, nerelerden alışveriş yapmayı seviyorsun?
Alışveriş yapmayı çok seviyorum, ama kıyafet denemekten nefret ediyorum! Mümkün olduğunca internetten yapayım evime kargo poşetleri gelsin.
Hangi siteleri kullanıyorsun?
‘Zara online’ın tek günde teslimi var ya, sabah sipariş veriyorsun, akşam geliyor. Ona bayılıyorum. En çok onu kullanıyorum. Çanta aksesuar ayakkabı bakmayı çok seviyorum. Tarzım genelde gördüğün gibi t-shirt tayt şeklinde. Kaban çok seviyorum. Ona çok dikkat ederim. Ren renk, çeşit çeşit alırım. Beymen’in ürünlerini de çok seviyorum.

Röportaj:Eva Aksu
Fotoğraflar: Emre Yunusoğlu
Styling: Başak İlker Hızlı-mow.agency
Makyaj: Alp Kavasoğlu
Saç: Akın Ünal
Asistan: Hakan Yıldırım