Türk modasına yeni bir soluk getiren Cihan Nacar ile markası Cihan Nacar Beach Wear’i ve modayı konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyalım Cihan Nacar kimdir?

Çocukluğumdan bu yana tasarım ve sanata ilgim vardı. Lise yıllarında başladığım sanat eğitimimi üniversitede moda eğitimi ile pekiştirdim, daha sonra da İspanya’da moda eğitimine devam ettim. Türkiye’ye döner dönmez moda sektörünün önde gelen mayo markalarıyla çalıştım. 5 yıl önce kendi ismimi taşıyan Cihan Nacar Beachwear adlı mayo markasını kurdum.

Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Benim her sezon temel esin kaynağım KADIN. Şehirli kadının değişen ruh hali, şehir içindeki dinamiği, beklentileri ve beğenileri genel olarak koleksiyonlarımın çıkış noktası oluyor. Bu sezon gücünün ve başarısının altındaki naifliği ve romantizmi ortaya çıkaran daha özgür, daha olgun fakat daha kırılgan bir kadını anlatmak istedim.

Markanız ile ilgili gelecek planlarınız var mı?

Dünyada mayo tasarımına olan bakış açısı olumlu anlamda çok değişti. Dünya çapında isim yapmış çok başarılı Türk tasarımcılarımız var. Benim hedefim ise ilk defa bir Türk mayo markasını, Cihan Nacar Beachwear’i dünyaya duyurmak…

Mesleğinizde bu başarıyı elde etmenizi sağlayan en önemli etken nedir?

‘İşini severek yap’ benim hayattaki mottom. Aşk ile yapılan her işin başarılı sonuçlanacağına inanıyorum. Çok araştırıyorum, çok geziyorum, çok okuyorum. Bunun yanı sıra kadınların kafasındaki; mayo denizde giyilir algısını değiştirme çabam sanırım bu yoldaki en belirgin özelliğim oldu. Couture mayo kavramını insanların hayatlarına biraz bile dahil etmiş olmam markamın bu anlamdaki gücünü gösteriyor.

Mayo ve bikini dışında tasarımını yaptığınız ürünler mevcut mu?

Mayo, bikini ve plaj giyimi dışında kış ürünü olarak Couture Body ve sahne kostümü tasarımları yapıyorum.

Bu sezonki koleksiyonunuz için neler hazırladınız?

Bu sezon daha genç, daha dinamik bir koleksiyon hazırladım. Daha önce sıkça kullandığım soft ve cansız renklerin yerini canlı ve parlak renkler aldı. Neon sarı, yeşilin her tonu, parlak maviler bu yaz koleksiyonumun ana renkleri oldu. Bu sezonun en dikkat çekici materyali file. File garnili modeller koleksiyonumun yarısını oluşturuyor. Enerjik, sosyalleşmeyi seven, dinamik şehirli kadına hitap eden bir koleksiyon göreceksiniz.

Sizi diğer tasarımcılardan farklı kılan nedir?

Baştada bahsettiğim gibi dünyada mayo algısı değişti. Eskiden sadece kullanışlı ve rahat olması beklenen mayo ve bikiniler artık daha şık bir alana taşındı. Ben markamı oluştururken müşterilerime rahatlık ve şıklığı bir arada sunmayı hedefledim. İyi kalıplı, kaliteli malzemeli şık bir mayoyu gündüzden geceye taşıma fikri benim markamı diğerlerinden ayıran en önemli unsur oldu.