FARKLI VE YENİLİKÇİ İŞLERE İMZA ATMAYI SEVEN TASARIMCI MELTEM ÖZBEK, YENİ SEZON KOLEKSİYONU İÇİN URANÜS GEZEGENİNDEN İLHAM ALDI. YALIN AMA ŞIK VE İDDİALI OLMAYI SEVEN KADINLARA HİTAP EDEN KOLEKSİYONDA ELBİSE VE DERİ CEKETLER ÖN PLANDA.

2017/2018 sonbahar-kış sezonunda genel anlamda bizleri neler bekliyor. Yeni dönemi değerlendirebilir misiniz, hoşunuza giden ya da gitmeyen neler var?
Yeni sezonda bizi yine kumaş olarak kadifeler, oversize ceketler ve paltolar, uzay çağını anımsatan tasarımlar, gold ve gümüş renginin hakimiyeti, takım ceket ve pantolonlar öne çıkacak.

Siz yeni sezon koleksiyonunuzu oluştururken bu trendlerden ne kadar etkilendiniz? İlhamınız ne oldu?
Yeni sezonda koleksiyonumun teması Uranüs gezegeni oldu. Uranüs gezegeni, köklü bir değişim anlamına geliyor. Biz de Uranüs gezegeninin sembolünü kullanarak desen oluşturduk. 2017/2018 sonbahar-kış sezonunun parçalarını yeni desen işlemelerle geliştirdim. Koleksiyonumu oluştururken kullandığım renkler ve materyaller hep bu tema üzerinden ilerlenerek oluştu. Tabii ki uygun bazı parçalarda yeni trendlerden de etkilenildi.

Desenler dışında renk seçimleri de bu temadan mı etkilendi o zaman?
2017/2018 sonbahar-kış koleksiyonumda kullandığım renkler kırık beyaz, gece mavisinin tonları, gold ve metalik renkler oldu. Evet, yine Uranüs gezegeninin temasından yola çıkarak bu renkler tercih edildi. Uranüs gezegeninin yeni ve köklü değişim anlamına geldiğinden bahsetmiştim. Bunu renklere uyarlarsak beyaz, yenilik ve başlangıcı ifade ediyor. Gece mavisi tonları gökyüzünü çağrıştırıyor. Metalik ve gold renkler ise uzay ve atmosferdeki renk yansımalarını temsil ediyor.

Kıyafetleriniz dışında çanta tasarımlarınız da çok ilgi görüyor. Yeni sezonda çantalarınızla da ilgili yenilikler var mı?
Çanta tasarımı yapmak benim için büyük bir mutluluk. Onlar ilk göz ağrılarım… Henüz hazır değil ama bu sezonun yeni koleksiyonuna ve temasına göre çantalarımı da uyarlamayı düşünüyorum.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken dünya trendleri sizi ne kadar ilgilendiriyor?
Trendleri takip etmeyi seven bir tasarımcıyım. Bu yüzden tabii ki markamın çizgisine uyum gösterdiğini düşündüğüm sürece trendlerden etkilenerek de koleksiyonumu şekillendiriyorum.

Koleksiyonlarınızın vazgeçilmez parçası nedir?
Elbiselerim ve deri ceketlerim…

Peki, sizce yeni sezon tasarımlarınız hangi kadınlara hitap ediyor?
Yalın ama şık ve iddialı olmayı seven kadınlara hitap ediyor.

Yeni sezon trendlerini düşününce bir kadının dolabında mutlaka olması gereken renk ve ürünler hangileri sizce?
Ben insanın rahat ettiği kıyafetleri tercih etmesinden yanayım. Her zaman bir jean ile basic tişört ve deri ceketin gardıropta olması gerektiğini düşünüyorum.

Siz nasıl giyinmeyi seviyorsunuz? Nasıl kombinlerden hoşlanıyorsunuz? Yaşam tarzınızla uyumlu mudur?
Rahat giyinmeyi seviyorum. Haraket ederken özgür olmayı seviyorum. Mesela geçen sezonda trikolarım ve valonlu bluzlarımla tüm yazı geçirdim diyebilirim. Eğlenmeyi ve yeni yerler görmeyi seven, titiz biraz işkoliğim.

Sizce tasarım hayatınızın hangi dönemindesiniz? Henüz gerçekleşmemiş hayalleriniz var mı?
Tabii ki çok fazla hayalim var. Ama öncelikle markamı çok daha güzel yerlere getirmeyi ve daha çok insana ulaşabilmeyi diliyorum.

Kendinizi eleştirdiğiniz, geliştirmeyi planladığınız yanlarınız var mı, bunlar nelerdir?
Evet, bunlar da tabii ki var. İnsan her gün gelişiyor ve yenileniyor. En azından ben bunun için çabalıyorum. Spesifik bir şey söyleyemesem de kendimle ilgili sürekli gelişimime katkıda bulunacak aktivitelerde bulunuyorum. Ve beni engelleyecek davranışlardan uzaklaşmaya çalışıyorum.

Röportaj: Deniz Metin