Günlük hayatta kadınların vazgeçilmez unsurlarından biri makyaj yapmaktır. Uygulama sırasında kullanılan renkler kimi zaman kıyafete, kimi zaman da gidilecek yere göre seçilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta daha vardır, saç rengi. Özellikle makyajın en göz alıcı detaylarından biri olan ruj rengine karar verirken seç rengi de mutlaka önemsenmelidir.

Açık sarı saç için

Bu renk saça sahip olanlar, koyu ve altın tonlarındaki makyajı pek tercih etmemelidir. Açık pembe ve kırmızı meyve tonlarında ruj seçimi cildin ve saçın rengini ortaya çıkaracaktır. Kıpkırmızı dudaklar ise istenmeyen bir görünüme sebep olabilir.

Koyu sarı ve açık kahve saç için

Küllü sarı ve açık kahverengi tonlarında saçlara sahip olanlar pembe ve turuncu tonlarındaki dudak ürünlerini tercih edebilir.

Koyu kestane için

Cilt renginizin ve dudaklarının şeftali tonlarında olması koyu kestane saçlarınızla uyum sağlayacaktır. Ancak turuncu allık ve bronz tonlu makyaj yapmaktan uzak durmak gerekir.

Kızıl ve bakır saç için

Şeftali tonları kızıl, kırmızı, bakır ve soğan kabuğu tonlarındaki saçlarla en uyumlu renktir. Bunun dışında bronz tonlar da kullanılabilir. Saç rengiyle aynı tonlar ve fildişi tonları kötü görüneceğinden bunlar tercih edilmemelidir.

Siyah saç için

Siyah saçlar her zaman dikkat çekicidir. Kırmızı ruj ve dudak parlatıcıları siyah saçlarla hoş bir uyum sağlarken; pembe ve soluk tondaki dudaklar kötü görünüme sebep olur.

Ruj seçimi için ipuçları

  • Her kadın dudaklarının olduğundan daha dolgun görünüme sahip olmasını ister. Koyu ve mat renkler kullanarak bu görünümü kolayca sağlayabilirsiniz.
  • Koyu tenler için çikolata, altın, kahverengi ve kiraz tonları mükemmel dudaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • Açık pembe ve kırmızı ruj, açık tenli kadınlar için iyi bir seçimdir. Turuncuyla yapacağınız hafif gölgelendirmeler daha da iyi sonuçları ortaya çıkaracaktır.
  • Esmer bir tene sahipseniz kan kırmızısı rengini tercih etmelisiniz. Özellikle dudak köşeleri etrafında oluşan fazla ruju kağıt mendille silin ve sonrasında mendili dudaklarınıza basın ve kurulayın.
  • Altın bronz tenli bayanlar, kahverengi tonlarını veya pembe rujları tercih etmeliler.
  • Rujunuzu en iyi şekilde ortaya çıkarmak, pul pul oluşan görünümü kaldırmak için şeker ve zeytinyağını karıştırarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.