Röportaj: Mana Yıldız

Women’s Style Türkiye: SPA’ya gittiğinizde kendinizi mutlaka iyi hissedersiniz

Şebnem Akman Balta: Son yıllarda, sağlık turizmine ve kişisel gelişimlere ilginin artmasıyla, SPA ve wellness sektörünün önemi iyice ortaya çıktı. Ruh ve beden sağlığımızı korumak için artık daha fazla masaj uygulamaları alıyoruz, Türk hamamı, sauna ve buhar banyolarından faydalanıyoruz. Bu konuda ülkemizin en güçlü adresi olan Sanitas SPA, Robinson ve TUI ile 30 yıldır, Kempinski otel zinciriyle ise yaklaşık 17 yıldır kesintisiz hizmet veriyor. Türkiye genelinde oniki SPA’sı bulunan Sanitas SPA, son olarak İstanbul Kemer Country Club’da yeni şubesini açtı. Tüm dünya masajları, Türk hamamı ve niş cilt bakımlarının bulunduğu menülerine aynı zamanda fizyoterapi hizmetlerini de ekleyen Sanitas SPA kurucu ortağı Şebnem Akman Balta, röportajımızda ruhumuza ve bedenimize iyi gelen wellness hizmetlerini anlattı.

W.S.: Dünyada çok çeşitli masaj terapileri var, Sanitas SPA şubelerinde hangi masaj terapileri uygulanıyor?
Ş.A.B.: Sanitas SPA’da tüm dünya masajlarını uyguluyoruz. Klasik masaj olarak adlandırılan ve dünyanın her yerinde aynı şekilde uygulanan İsveç masajı, Bali masajı, ısıtılmış aromatik yağlarla yapılan Ayurveda, pasif yoga hareketleri içeren Thai masajı, Hawai’de kraliçenin kendisini iyi hissetmesi için yapılan bir ritüel olan Lomi Lomi Nui ve taş masajı bunlardan birkaçı. Bu bakımları tüm otellerdeki SPA’larımızda uyguluyoruz. Misafirlerimiz masaj terapilerinde aromatik yağları çok tercih ediyor. Aromatik yağlar konusunda da bize özel üretilen çok çeşitli seçeneklerimiz var; bunları misafirlerimizin tercihleri doğrultusunda masajlarımızda uyguluyoruz. Masaj, wellness’ın temel taşı olduğu için, SPA’da size uygun terapiyi aldığınızda kendinizi mutlaka iyi hissedersiniz.

W.S.: SPA’larda doğru bir masaj uygulamasını almak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
Ş.A.B.: Bu, çok önemli bir noktadır. Bunun için her şeyden önce doğru terapistle doğru misafirin buluşması gerekir. SPA’da yönetici ve ekibi, misafirini doğru bakıma yönlendirmelidir. Çünkü ancak bu şekilde misafir o masaj terapisinden tam verim alabilir. Doğru masaj terapisiyle, kişinin vüducundaki kan ve lenf dolaşımı hızlanır, vücut detoksu sağlar ve üzerinden yorgunluğunu atar. Doğru masaj, amatör ya da profesyonel sporcuların, spor öncesi ve sonrası yaralanma ve sakatlanma riskini azaltır.

W.S.: SPA’nızda özellikle Türk Hamamı bakımınız yerli ve yabancı turistler tarafından çok seviliyor. Sanitas SPA’daki Türk hamamının özellikleri nelerdir?
Ş.A.B.: Türk hamamında kullanılan mermerin kesinlikle tarih boyunca kullanılmış, üzeri bakteri tutmayan Marmara mermeri olması gerek. Biz mermeri tüm tesislerimizde olması gerektiği haliyle uyguluyoruz. Tarihe baktığımızda, Türk hamamının orijinalinde kese köpük vardır. Biz, Sanitas SPA’da orijinal hamam hizmetine bir de yenilik getirdik. Türk hamamına başlarken misafirlerimize önce sıcak, soğuk su dökmeleri uyguluyoruz. Bu, 19. yüzyılın sonlarında Papa Kneipp’ın veremi yenmesinde etkili olmuş, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bir ritüel. Bu uygulama, hamamda damar jimnastiği yaparak vücudu kuvvetlendiriyor. Hamam sonunda, misafirlerimize Osmanlı döneminden gelen bal, süt, gülsuyu ve bize özel bazı içeriklerle zenginleştirdiğimiz bir losyonu uyguluyoruz. Sanitas SPA’da Türk hamamı ritüelini keyifli bir hale getirmeyi amaçladık.

W.S.:17 senedir de İstanbul’un en özel ve seçkin otellerinin başında gelen Çırağan Palace Kempinski’de hizmet veriyorsunuz. Buradaki SPA & Wellness hizmetleriniz neler?
Ş.A.B.: Ben de bir turizmci olarak bu ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Çırağan Palace Kempinski Türkiye’nin incisidir. Burada ‘Luxury’ kelimesinin tam anlamıyla hakkını veren kişiye özel jakuziler, süt banyoları, Osmanlının lavanta, gül banyoları ve peelinglerimiz var. Altın, pırlanta ve inci tozları karışımlarıyla hazırlanan cilt bakımları ile havyar bakımları da yine buradaki lüks segment bakımlarımızdan. Tüm bunları Çırağan Palace Kempinski, Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, Kempinski Hotel The Dome Belek’de yaşatıyoruz.

W.S.: Hep en seçkin lokasyonlarda bulunuyorsunuz. Diğer tesislerinizden de bahseder misiniz?
Ş.A.B.: Bizim toplam on iki şubemiz var. Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, Kempinski Hotel The Dome Belek, Robinson Club Nobilis, Robinson Club Çamyuva, Robinson Club Pamfilya, Robinson Club Sarıgerme Park, Sirene Luxury Hotel Bodrum, Liberty Hotel Likya, Ankara Bilkent, Radisson Collection Hotel Bodrum, Kemer Country Club gibi tesislerimizde de o tesise ve misafir tercihlerine uygun terapiler, cilt ve vücut bakımları uyguluyoruz.

W.S.: Kemer Country Club’da İstanbul’daki ikinci şubenizi açtınız. Burası özellikle doğanın sporla birleştiği modern bir yaşam alanı. Burada hangi hizmetleri sunuyorsunuz?
Ş.A.B.: Sanitas SPA, Kemer Country Club’da yaşam tarzınızı SPA ile birleştirmeye geldi. Biz SPA’larımızda tüm misafirlerimize, tıbbı destekleyici medikal tedaviler ve fizyoterapi uygulamalarını da sunmaya başladık. Kemer Country Club doğayı, sporu, modern hayatla birleştiren bir nokta. Biz de bunun için SPA’mızda golf, binicilik, tenis ve yüzme gibi sporların öncesinde veya sonrasında oluşabilecek yaralanma veya sakatlanmaları önleyici, kondisyonu arttırıcı terapiler uyguluyoruz. Kemer Country Club’da tüm dünya masajları, cilt bakımları, vücut bakımları, fizyoterapi uygulamalarının yanı sıra IBeauty ve AquaPleel gibi öne çıkan cilt bakımı uygulamalarımız da mevcut.

W.S.: Çok başarılı bir iş insanısınız ve çok yoğun çalışıyorsunuz. Bunun arkasındaki güçlü akademik kariyerinizi öğrenebilir miyiz?
Ş.A.B.: Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde lisansımı yaptım. Sonrasında ekonomi yüksek lisansımı (MBA) tamamladım. İş sağlığı ve iş güvenliği yüksek lisansı ve aynı alanda doktoramı yaptım. Tez konum turizm sektöründe SPA alanında personel verimliliği ve iş riski üzerineydi. Ulusal ve uluslararası kongre ve dergilerde makalelerim yayınlanıyor. İşimi çok severek yapıyorum ve ben her konuda inovasyona inanıyorum. Ekibim ve ben tüm dünyadan her sene çeşitli ödüller ile onurlandırılıyoruz. Bunlardan biri Dubai’de IFAH ödüllerinde En İyi 100 Sağlık Lideri ödülü oldu.

www.thesanitas.com