“Pasaportum yok ama yurt dışına çıkmak istiyorum”diyenlere özel seyahat yerleri

Kim istemez ki yurt dışına çıkmak… Herkesin bir hayli var yurt dışını görmek bazı şartlar ne yazık ki her durumda izin ermiyor özellikle pasaport fiyatları bir hayli yüksekken. Ama size önereceğimiz bu 3 ülkeye gitmek için pasaport ve vizeye ihtiyacınız yok çünkü bu ülkelere sadece kimliğiniz ile gidebilirsiniz.

İşte vizesiz ve pasaportsuz sadece kimlikle gidilen ülkeler

Ukrayna

Ukrayna’da gezilecek yerler arasında müzeleri ve kiliseleriyle öne çıkan başkent Kiev’in yanı sıra UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi kent merkeziyle ünlü olan Lviv ile ülkenin Karadeniz kıyılarında bulunan ve gerek mimarisiyle gerekse yaşan tarzıyla daha çok Akdeniz şehirlerini anımsatan Odessa da yer alıyor.

Gürcistan

Gürcistan’da Gezilecek Yerler Batum’un dışında başkent Tiflis, Rioni Nehri’nin kıyısına kurulu ülkenin ikinci büyük şehri Kutayıs ve Signagi, Gürcistan’ın gezip görülebilecek en bilindik şehirleri. 90 Güne kadar kalabileceğiniz Gürcistan’da eğlence yerleri de oldukça fazla. Pasaportsuz olarak gezebileceğiniz ülkelerde sınır girişlerinde ya da hava alanlarında verilen giriş – çıkış formunu seyahatiniz boyunca yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler olarak Girne ve Gazimağusa daha çok tercih ediliyor.

Pasaportsuz yurt dışına çıkış için bilgiler, püf noktaları:

1- Ehliyet ile uçamazsınız. İstisnaları duymuş olsanız da bu imkansızdır ve yasal değildir. Nüfus cüzdanı ya da pasaport gerekir.
2- Kimlikle çıkarken, yurt dışı çıkış harcı ödemezsiniz. (O ne derseniz tık tık: Yurt dışı çıkış pulu)
3- Pasaport ile çıkarsanız yurt dışı çıkış pulu almak zorundasınız. (15 TL)
4- KKTC’ye vizesiz ziyarette kalış süresi 180 gün içinde 90 günle sınırlıdır.
5- Vizesiz Gürcistan’da kalış süresi en fazla 1 yıl olarak uzatılmıştır. Süreyi aşan kişiler ülkeden engel olmaksızın direkt çıkabilir, ancak hem para cezası öder hem de – yasal olarak- 1 yıl ülkeye giriş yasağı alabilir.
6– Ukrayna’da pasaportsuz seyahat süresi 3 ay ile sınırlıdır. Aşarsanız ceza ödersiniz ve tekrar girmeniz nispeten sıkıntılı olur.
7- Gürcistan ve KKTC’ye her türlü kimlik ile seyahat etme hakkımız var ancak Ukrayna’ya kimlikle seyahat için yeni çipli kimliğe sahip olmamız gereklidir.
8- Hava yolu ile dış hatlar uçuşu yaparsınız. Çıkarken de dönerken de tax free shop alışverişi yapabilirsiniz.
9- Kara yolu ile yine dış hat çıkışı olur, gümrüklerdeki benzer mağazaları kullanabilirsiniz.
10- Deniz yolu ile de dış hat seyahati statüsündesiniz.
11- Pasaportsuz seyahat dışında kolay vize alınan ülkeler, vizesiz gidilen ülkeler ve vize ipuçları için aşağıdaki sayfalara göz atmak isteyebilirsiniz.