Müşteri Sadakati Sağlamak Neden Önemlidir?

Dijitalleşme ile insanların ulaşabildikleri firma ve marka sayısı artıyor bunun yanı sıra ulaşma süreleri de inanılmaz seviyelerde kısalıyor. Bu durum bir noktada müşteri sadakatinin kırılganlaşmasında etkili oluyor. Akademisyen, Girişimci ve CGNT Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Fesli, girişimcilerin ve yeni bir pazara adım atan markaların bu kırılganlığı dikkate almaları gerektiğini ifade etti ve müşteri sadakatinin önemi ile ilgili deneyimlerini bizlerle paylaştı.

En Güçlü Hamleniz: Müşteri Sadakati

Rekabetin yoğun olduğu ortamlarda müşteri sadakatinin sağlanmasının her zamankinden zor olduğunu belirten Akademisyen, Girişimci ve CGNT Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Fesli sözlerine şöyle devam etti: “Hedef kitlenizin günde 4.000 ile 10.000 reklam gördüğü bir dünyada müşteri sadakati oluşturmak için farkınızı ortaya çıkarmaya mecbursunuz.” Markanın radarında bulunan hedef kitlelerin alışveriş alışkanlıklarından yaşam tarzlarına kadar detaylı ve anlamlandırılabilir sonuçlar çıkarmak, müşteri sadakati sağlamaya giden yolda büyük bir adımdır. Örneğin, vegan ürün yelpazesi olan bir markanız varsa süreçlerinizin ekolojik olması değerlidir; hedef kitlenizin beklediği sosyal sorumluluk, çevre ve hayvanlar odağında şekillenmelidir. Bu tür unsurları göz önünde bulundurmak güçlü bir hamle yapmanıza yardımcı olur.”

Değişime Ayak Uydurmak Önemli

Akademisyen, Girişimci ve CGNT Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Fesli: “Bir sadakat programı sunmak da etkili bir yöntem olarak dikkat çeker. Müşteri sadakati söz konusu olduğunda farkındalık, fikir ve dönüşüm kavramlarına sahip çıkmak gerekiyor. Hedef kitlenin yaşadığı değişimi fark etmek, bu değişime ayak uyduracak fikirler sunmak ve hedef kitlenin değişimine uygun bir dönüşüm planına sahip olmak, sürdürülebilir sınırlar içerisinde çok anlamlıdır.” açıklamasında bulundu.

Müşteri Sadakati Nasıl Öne Çıkarılır?

“Müşteri sadakati temel olarak, bir müşterinin bir markanın ürün ya da hizmetinden elde ettiği memnuniyet sonucunda satın alma kararında sürekli aynı markayı tercih etmesi olarak tanımlanabilir. Ancak bu etkiyi birkaç cümle ile sınırlamak süreci çok yanlış algılamaya neden olabilir.” diyen Füsun Fesli sözlerini şöyle sonlandırdı: “Müşteri sadakati yaratılırken müşterilerin sesinin duyulması çok önemli. Dijitalleşen dünyada müşterilerin sesini duyurması, soru sorması, yorum yapması, derecelendirme ile puan vermesi, incelemeler paylaşması, ürün görselleri sunması mükemmel bir deneyimin anahtarı olarak kabul edilmeli. Müşterilere bu gücü verdiğiniz zaman, kendileri bir ailenin parçası olarak daha iyiye gitme arzusu ile hareket ederler ve güçlü bir marka sadakati de oluştururlar.”