Yaz geldi, tatil planları yapılıyor. Güneşle geçecek deniz kenarındaki molalar için hazır mısınız? Cevabınız ‘Evet’ ise özellikle bronzlaşma konusunda bazı şeylere dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatıyor ve anlatmaya başlıyoruz.

Çizilmiş güneş gözlüğü kullanımı

Yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, geniş spektrumlu koruyucu gözlükler zamanla UV ışıklarını bloke etmekte işe yaramaz hale geliyor. Yale’da asistan profesör olarak çalışan Michale Ehrlich, birkaç senede bir çizilmiş gözlüklerinizi değiştirmenizi ve onları gözlük kabı kullanarak korumanızı öneriyor. (Unutmadan, güneş kreminiz ise daha bile kısa sürede süresini dolduruyor: neredeyse sadece 1 sene.)

İstikrarlı bir şekilde istikrarsız olmak

New York’taki Mount Sinai okulunda klinik dermotoloji asistanı olarak çalışan Francesca Fusco’ya göre herkesin atladığı iki önemli nokta var: “Kaşlar ve saç çizgisi hastalarda genel olarak melanoma görülen yerler.” Francesca, berrak bir güneş kremini kaşlarınıza uygulayıp kaş fırçasıyla dağıtmanızı öneriyor. Makyaj süngerinizin üzerine sprey güneş kremi sıkın ve yüzünüzdeki atlanan kısımlara uygulayın.

İçindekiler kısmını okumayı unutmayın

UVA’nın bir çeşidi olup genellikle cilt yaşlılığına ve cilt kanserine dönüşen DNA mutasyonuna sebep olan UVA1’e karşı sizi koruyan sadece dört madde var. En etkili olan avobenzone beraberinde octocrylene ile kullanılmadığı sürece işe yaramıyor. Eğer daha fiziksel bir koruma istiyorsanız, çinko oksit en geniş spektrumlu koruyucu olarak Eau Thermale Avéne Complexion Correcting Shield SPF 50+’yı deneyebilirsiniz.

Güneş kremini sadece sahilde kullanmayın

Anlaşılan o ki, bronzlaşma uğruna dışarıda güneş kremi olmadan geçirdiğiniz beş dakika bile sağlığınız için zararlı. Science’ın yayımladığı yeni araştırmaya göre, maruz kaldığınız güneş anında korumasız cilt DNA’sını etkiliyor ve bu reaksiyon ilerleyen üç ile dört saat için (siz eve döndükten uzun süre sonra) devam ediyor. ‘Mutasyona uğramış cilt DNA’sı ileride cilt kanserine yol açabilir’ diyor, Yale’in dermatoloji ve radyoloji profesörü Douglas E. Brash. Eğer cildinizi korumaya kendinizi adarsanız, hücrelerin kendini yenileme şansı var. Güneş kremini kısacık bir işi halletmeye çıktığınızda dahi sürün. Hatta hava bulutluyken bile…

Sahildeki şemsiyelere çok güvenmeyin

JAMA Dermatoloji’nin ortaya attığı yeni araştırmaya göre gölge sizi güneşin zararından koruyamıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 78’i gölge altında oturulan 3 saatin sonunda, kanıt olarak gösterilen güneş yanıklarına sahip olmuşlar. Kendinizi dışarı çıkmadan 30 dakika evvel uygulayacağınız –güneşte veya gölgede, fark etmez- güneş kremi ile koruyun. Fusco’ya göre, cilde etki etmesi için zamana ihtiyaç var.

Güneş kremini ecza dolabında öne alın

Güneş kremi kullanımı üzerine araştırma yapmış olan uzmanlar eğer kremlerinizi ön taraflara alırsanız (mesela diş macununuzun yanına) günlük kullanımının artacağına emin. Denemeye var mısınız?