2006 yılında bu yana çevrimiçi kozmetiğin öncüsü haline gelen RealSelf bugün kadınların göz bebeği haline geldi. Kadınlar artık neşter altına girmeden evvel doktordan operasyona, hastaneden ameliyat detaylarına kadar her türlü bilgiye bu site vasıtasıyla ulaşabiliyor.
2006 yılında şirket aldığı 2 milyon dolarlık yatırımı iki yıl sonra 40 milyon dolarlık başka bir finansmanla destekledi. Bu ciddi büyüme şirketin önemli miktarda kullanıcıya ulaşmasının doğal bir sonucu. Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’ne göre sırf ABD’de 17,5 milyon cerrahi ve minimal invaziv (enjeksiyon ve lazer gibi prosedürler) operasyon gerçekleşiyor, son iki yılda ise bu rakam yüzde 2 artış göstermiş. Yine aynı araştırmaya göre, bunun 7,2 milyonu Botox enjeksiyonlarıymış.

Kozmetik prosedürleri

RealSelf doktorların değerlendirmeleri olsa da, site genel olarak prosedürlere daha fazla odaklanmakta. Örneğin: 80’lerin ve 90’ların çoğunda aynı operasyonların yapıldığı, “anne makyajı” diye de bilinen göğüs germe ameliyatı yüzde 97 oranında iken popüler bir yüz lazer tedavisi olan Fraxel’in, kullanıcı başına yüzde 69 oranında olduğu RealSelf vesilesiyle ortaya çıktı.

Şirket Amerika’daki beş büyük cerrahi prosedürün ne olduğunu açıkladı

1-Meme büyütme

2-Karın düzleştirme

3- Burun ameliyatı

4- Kalça büyütme

5- Yağ aldırma

RealSelf online sitesinde bir prosedürü ararken, Reddit gibi benzeri forumlarda sohbet etme, kullanıcı yorumlarını okuma, resimler arasında gezinme, soru-cevap kısımları, video izleme, doktor arama ve fiyatlandırma gibi seçenekler mevcut. Kısmen olsa da alışveriş rehberi, bölüm terapistleri seansı da sitenin sunduğu seçenekler arasında.

Sitenin kurucusu Tom Seery ise verdiği bir açıklamada kadınların görüntü işlevini de eklemeleri gerektiği eleştirisine şaşırdığını açıklamış. Kadınların bu konuda daha tutucu olduklarını bilmesine rağmen sitede buna benzer bir uygulama istemeleri kendisini oldukça şaşırtmış. Kadınlardan gelen bu eleştiri doğrultusunda onların güvenliklerini korumak kaydıyla (sadece yara izinin gösterilmesi ya da kafa görüntüsü olmadan bedenlerini göstermelerine) resimlerle problemi paylaşmalarını sağlayacak altyapıyı da siteye eklemişler.

Sitenin bir diğer özelliği ise fiyatlandırma ve doktor listelemesi

Her bir prosedür coğrafyasına göre ortalama fiyatlandırılarak listeleniyor. Kullanıcıların, prosedürleri nasıl finansa ettikleri konusundaki konuşmaları ve tavsiyeleri on binlerce doları girebildikleri ve nadiren sigorta kapsamında olan bölümleri bulunuyor.
RealSelf bugün öyle bir konuma gelmiş durumda ki doktorlar aylık 200 dolardan 5000 dolara kadar siteye reklam ücreti ödüyorlar. Rekabetin daha yoğun olduğu New York ya da Los Angeles gibi şehirlerde bu ücret biraz daha fazla imiş…