“Kadınların ustaya bakışını değiştiriyoruz”
Araç tamiratı kadınlar için hep sıkıntılı olmuştur. Sanayi sitelerine ve araç tamir atölyelerine gitmekte çekinen kadınların bu sorununu çözmek için yenilikçi ve inovatif fikirler sunan Güven Otomotiv, biz kadınların hayatını kolaylaştıracak çözümleriyle fark yaratıyor.

Röportaj: Ecem Saral Fotoğraf: Tolga Çolak

Women’s Style Türkiye: Kadınlar sanayi sitesine gelmekten korkuyor. Siz bu korkunun önüne geçmek için neler yapıyorsunuz?
Emre Orak: Öncelikle vale hizmeti veriyoruz. Servisimiz sanayi bölgesinin dışında konumlanıyor. Plazalar bölgesindeyiz. Kapıdan kapıya hizmetimiz, aynı zamanda ücretsiz çekici hizmetimiz var. Çalışan kişisel ve mekanik danışanlarımız yetkili servis standardında etkili bayilerde eğitim almış insanlardan oluşuyor. Kadınlara karşı hitapları ve verdiği hizmetler çok daha üst seviyede. Öncesinde arabanın ekspertizi yapılıp fiyatlandırma ona göre yapılıyor. Müşteriye liste halinde veriyoruz. Onlarda içinden elemek istediği parçaları çıkartıyor. Bizim çıkardığımız tüm listeyi yaptırmak zorunda değiller. Ama finalde yetkili servise göre çok daha uygun fiyatlarımız vardır.
W.S.: Vale hizmetiniz tüm İstanbul’u mu kapsıyor?
E.O.: Yürümeyen araçlarda Türkiye’nin neresinde olursa olsun çekici hizmeti veriyoruz. Vale hizmetinde de hasar boyutuna göre Bursa, Tekirdağ ve Çanakkale’ye kadar hizmetlerimiz var.


W.S.: Kadınlar için “otomobil kullanamaz” algısı hakim. Servisinize gelen araçlarda erkeklerin mi kadınların mı hasar tamiratları daha fazla?
E.O.: Şöyle ki daha çok park ederken oluşan küçük hasarlarla karşılaşıyoruz. Kadınlar bu konuda daha üst seviyede, o küçük mantarlar genellikle gözükmüyor😊 Kapı altları, tampon altları gibi bölgelerde oluyor kadın sürülerinin hasarları. Çoğu arabalar artık otomatik vites tercih edildiği için debriyaj sıkıntısı olmuyor.
W.S.: İç ve dış temizlik açısından kadın ve erkek sürücüleri karşılaştırır mısınız?
E.O.: O biraz göreceli kavram. Çok titiz kadınlar da geliyor. Bu pandemi döneminde lifte kadar arabasını kendisi alıyor. Kimsenin kullanmasına izin vermiyor. Ancak çok daha düzensiz olanlar da oluyor. Bizim servisimize gelen araçlarda bakım işlemleri bittiğinde içleri temizlenip dezenfekte ediliyor. Maskesiz asla hizmet vermiyoruz.
W.S.: Pandemide servisinizde neler değişti, ek hizmetler sunmaya başladınız mı?
E.O.: Pandemide şöyle dezenfektasyonu soktuk işin içine ve her arabanın onarımı bittikten sonra dezenfeksiyonu yapılıyor ve içlerine hijyen kitlerinden koyuyoruz. Koltuk kılıfları, değiştirme kılıfları ön plana çıktı.
W.S.: Araç kiralama hizmetinizde kadınlar en çok hangi tip modelleri tercih ediyor?
E.O.: Daha çok SUV ve küçük araçları kadınlar tercih ediyor. Çünkü park etme olayları çok daha zor olduğu ve SUV modeller de yüksek olduğu için kendilerini daha güvende hissediyorlar.

W.S: Sıfır otomobil fiyatlarının yükselmesi, insanların eski araçlarına daha fazla bakım yapmasına neden oldu mu?
E.O: Tabii ki oldu. Şöyle ki; İnsanlar araçlarını değiştirmek yerine restorasyona sokuyorlar. Özellikle de son dönemde fiyat artışından ötürü eski araçlar daha çok bizim gibi servislere yönelip araçların onarımlarını sağlıyorlar. Bununla ilgili sektörde ciddi artış var.
W.S: Önümüzdeki süreçte şirketinin büyüme planları nedir?
E.O: 2020 aslında kriz yılı olarak geçti. Fakat çalıştığımız ve bağlantıda olduğumuz firmalar olduğu için bizi çok etkilemedi. Bu pandemi süreci herkes gibi bizim için de biraz sıkıntılı geçti. Ancak 2021 yılı için hedefimiz şu an için iş yoğunluğumuzun üzerine yüzde 30 daha arttırarak daha çok verimliliği sağlamak. Yıl kapamayı da pandemi sürecinde ciddi sıkıntılı araçlar hiç dolaşmadığı için bakım – hasar vs. şeylerle karşılaşmadık. Yaklaşık Temmuz ayından beri çok ciddi hareketlenmeler var. Bununla ilgili de yılbaşına kadar o pandemi sürecini kapatacağımızı düşünüyoruz.