Dagi, Anadolu’nun zengin el sanatları geleneğini ve kadınların el emeği ürünlerini desteklemek amacıyla Ryder Act ile önemli bir iş birliğine imza attı. Anadolu kadınlarının el emeğiyle doğal kumaşlardan oluşan 10 parçalık Anatolia adındaki koleksiyon kadınların emeğini onurlandırırken sürdürülebilirliği de odağında konumluyor.

Dagi ve Ryder Act bir araya geldi ve Anadolu kadınlarının el emeğiyle ördüğü, Anadolu kültürünü eşsiz bir şekilde yansıtan Anatolia adında koleksiyonun ortaya çıkardı. Bu doğal ve eşsiz koleksiyon, Anadolu’daki kadınların el emeği ile dokunan ürünleri desteklemek fikriyle ortaya çıktı. Ortaklık, Anadolu’nun bereketli topraklarında yaşayan kadınların iş gücüne katılımını artırmayı hedeflerken, Dagi’nin kadınlara verdiği değeri de bir kez daha gözler önüne seriyor.

Dagi x Ryder Act iş birliğinde ortaya çıkan Anatolia Koleksiyonu ile Sinop ve Adapazarı illerinde üretim yapan kadınların el emeği göz nuru ürünleri geniş kitlelere ulaşacak. 10 parçalık koleksiyonda doğal dokuma kumaşlarda Boyabat çemberi deseni kullanılırken koleksiyonda yer alan parçalar pamuktan üretildi. Anadolu’nun verimli topraklarında kadınlar tarafından dokunan her bir ürün, geleneksel zanaatları yaşatırken kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmasına katkıda bulunuyor.

Proje ile ilgili görüşlerini aktaran Dagi markası Genel Müdür Yardımcısı Hande İşler “Dagi olarak kadınların iş hayatına katılımını destekliyor ve bu yönde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Dagi’de iş gücünün %81’i, üst yönetim kadrosunun ise %50’si de kadınlardan oluşuyor. Kadınların iş gücüne katılımı, yalnızca ekonomik açıdan değil, sosyal ve kültürel açıdan da büyük bir değer yaratıyor. Anadolu’nun yüz yıllardır hayatın merkezi olan üretkenliğini desteklemek, kadınların emeklerine değer vermek Dagi’nin temel değerleri arasında yer alıyor. Ryder Act ile kurduğumuz bu ortaklık, bu toprakların zenginliklerini ve kadınların üretkenliğini daha da görünür kılacak değerli bir adım. Biz, Dagi olarak, kadınların iş gücüne katılımını artırarak onların ekonomik ve sosyal yaşamda daha güçlü bir şekilde yer almalarını desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Koleksiyon dikkat çeken sosyal sorumluluk tarafının yanında doğal kumaşları, dokuları ve tonları, kusursuz tasarımı ve işleme detayları da moda severler tarafından oldukça ilgi gördü. Katılımcılar arasında; Mina Ceran, Merve Oflaz, Zeynep Soylu, Begüm Yücetan, Gizem Barlak ve Pınar Tartan vardı.