Onu ve güzelliğini Muhteşem Yüzyıl sayesinde yıllar önce keşfettim. Survivor’a katıldığında, bu güzel kızın burada ne işi var dediğimi itiraf etmeliyim. Fakat asıl Serenay’ı tüm Türkiye ile birlikte Survivor’da tanıdım. Duygusal, hırslı, samimi ve başarılıydı… Yıllar Serenay Aktaş’ın güzelliğine güzellik katarken, onu bir adım da öteye taşımış. Şimdi ayakları yere basan, daha olgun, kendi için bir şeyler yapma cesaretini gösteren ve oyunculuğa tutkuyla bağlı olan bir Serenay Aktaş var.

Röportaj: Didem Yeniay

Birkaç yıl önceye kadar futbol oynuyordunuz. Futbol ile yolunuz nasıl kesişti?

Küçükken babam beni omzunda Galatasaray maçlarına götürürdü. Futbol ile orada tanıştım. Daha sonra mahalle aralarında futbol oynamaya başladım. Profesyonel futbol hayatıma 16 yaşında başladım. Futbol benim için bir tutkuydu, hala da öyle…

Güzel bir kadınsınız. Tribünler sizi zorluyor muydu?

Çok zorlandığım günler oldu tabii… Çoğunlukla tribünden gelen sesleri duymamaya çalışıyordum. Komik şeyler de oluyordu. Mesela taç kullanmaya giderken, sırf ruj sürdüm diye “Artist misin, futbolcu musun?” cümlelerine maruz kalıyordum.

Bu kadar büyük bir tutkuyla bağlı olduğunuz futbolu neden bıraktınız?

Futbol için her zaman maddi ve manevi birçok fedakarlıkta bulundum. Emeklerimin karşılığını almayı bekledim, sabırlı davrandım. Ama istediğim gibi olmadı, geri dönüş alamadım. Oyunculuk ile tanışana kadar futbol, hayatımda hep ilk sırada oldu. Oyunculuğa küçük rollerde başladığım sıralarda futbolu ve oyunculuğu bir arada yürütebiliyordum. Muhteşem Yüzyıl ile birlikte sahnelerim artınca bunun aslında olamayacağını fark ettim. Çünkü bir gün maçta ayağımı burktum. Sette sahneyi oynarken bir anda bileğime bir acı saplandı. İşte o an ikisini birlikte yürütemeyeceğimi anladım. Görsel bir iş yapıyorum sonuçta… Maçta her şey başıma gelebilirdi. Yüzüm çizilebilir ya da daha da kötüleri olabilirdi. Bu yüzden 2014’te futbolu tamamen bıraktım.

Survivor ile milyonların hayatına girdiniz. Seviyor musunuz orayı?

Seviyorum tabii… Orası bana çok şey kattı ama artık odağımda kariyerim var.

‘Size güç ve farkındalık katıyor’

Neler kattı mesela?

Survivor’a ilk katıldığımda 19 yaşımdaydım. O yaşımda bile olgunlaşmamı ve farkındalık kazanmamı sağladı. Survivor, hayat deneyimi kazanmak isteyenlere çok şey katar; tabii eğer bunu gerçekten istiyorsanız… Orada tüm duyguları dipte yaşadığınız için bir anda her şeyin farkına varabiliyorsunuz. Oturup kahve içmeyeceğiniz, sadece merhaba deyip geçeceğiniz insanlarla aynı yerde yaşamayı öğreniyorsunuz. Oradaki insanların sahteliğini bilmenize rağmen onlara karşı duruyorsunuz ve bu da size güç ve farkındalık katıyor. Tüm zorluklara karşın mutlu olmayı, sakin kalmayı ve duygularınızı tam anlamıyla yaşamayı öğreniyorsunuz. Çünkü burada yaşadığınız duyguyla oradaki bir olmuyor. Orada acının, mutluluğun ve özlemin iki katını yaşıyorsunuz.

Bir dönem kendinizi seksi bulduğunuzu söylemişsiniz…

Bir kadın kendini seksi bulabilir ve bunu dile getirebilir. Ama ben kendimi sadece seksi buluyorum diyemem. Yerine göre seksi veya sempatik olabilirim. Oyuncu olarak bunu zaten yapmalıyım. İnsanların anlamadığı şey de bu zaten. Ben oyuncuyum ve birçok kimliğe bürünebilirim.

Peki, aynaya baktığınızda kendinizi nasıl buluyorsunuz?

Normal, eli yüzü düzgün bir insanla karşılaşıyorum. Her kadın gibi ben de ruj sürünce ve dekolteli elbise giyince kendimi seksi hissediyorum. Eşofmanlarımı giyip, saçımı tepeden topladığımda ise “Ne kadar sempatik oldum” diyorum. Güzelliğin ruhtan geldiğine inanıyorum. O an kendimi güzel hissediyorsam öyleyimdir, yüzümde bir ton makyaj olmasına gerek yok.

Sizi en çok ne mutlu eder?

Sevdiklerimin mutlu olmaları ve hareket halinde olmak beni mutlu ediyor. Benim çalışıyor olmam ve sürekli bir şeylerle uğraşmam lazım. Evde oturayım, keyif yapayım gibi şeyler bana göre değil.

Bir gününüz nasıl geçiyor?

Setim çok erken olmadığında spor yaparak güne başlıyorum. Yabancı dizimin eşliğinde kahvaltımı yapıyorum. Daha sonra sete gidiyorum, uzun saatler boyunca çalışıyorum. Eve döndüğümde kitap okumayı, müzik dinlemeyi veya yalnız zaman geçirmeyi tercih ediyorum.

En son ne zaman aşık oldunuz?

En son aşık olduğumda çocuktum. (Gülüyor) Uzun zaman olmuş.