Etkileyici sesi ve şarkılarıyla beğeni kazanan Su Soley ile müziğini ve yeni albümü “Hep Bi’ Tufan”ı konuştuk.

Müzik hayatınıza nasıl girdi?
Müzik tutkusu içimde hep vardı. Çok küçüktüm, bizim evde çok iyi müzikler dinlenirdi. Sayısız plağın içinde büyüdüm. Annem de babam da müzik seven ve kaliteli müzik dinleyen insanlardır. Evimizde bir sürü enstrüman vardı, onları kurcalayarak büyüdüm. İlk enstrümanım da melodikaydı. İlkokulun ilk yıllarında balkona çıkıp, karşımda bir stadyum dolusu insan hayal ederdim ve onlara şarkılar söylerdim.
Hangi şarkınız diğerlerinin arasından bir adım daha öne çıkıyor?
Bu soruyu kendi açımdan değil de, dinleyicilerimin açısından cevaplandırmayı daha uygun buluyorum. Çünkü benim açımdan tabii ki her biri bir diğeri ile eş değerde. Ama dinleyicilerin açısından bakarsak ‘Bu Yaz’ öne çıkıyor. ‘Bu Yaz’ ve ‘Anladın mı’ bestelerimi neredeyse aynı zamanda paylaştım ama ‘Bu Yaz’ kat kat fazla ilgi gördü.
Müzik adına en büyük hayaliniz nedir?
Türk Pop’u adı altında tüketilen müziklerin ortalama estetiğinin yükseldiğini görebilmek. Ya da en azından dinleyicinin bu sarmaldan çıkmasına müsade edildiği günleri görebilmek. İlla ki bir sarmal olacaksa da, daha estetik bir sarmal olabilir. Mesela dinleyiciye “onlar bundan anlar” mantığıyla yaklaşmaktan vazgeçilebilir umarım bir gün.
Bir stadyum dolusu insana sadece tek bir şarkı söyleyeceksiniz, hangi şarkıyı seçerdiniz?
‘Bu Yaz’; söylerken içinde kayboluyorum.

Sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan, konserlerinizi takip eden dinleyici kitleniz var. Bana göre bu, müziğe dair önemli başarılardan biridir. Peki, bunun bir sırrı var mı?
Tek bir sırrım var. İşimi çok seviyorum ve büyük bir tutkuyla hazırlanıp dinleyicilerimin karşısına çıkıyorum. Dinleyicilerime, duygumu ve heyecanımı doğru şekilde yansıtabiliyorum ki, onlar da beni yalnız bırakmıyorlar. Sahnedeyken ben çok eğlendiğim için benimle beraber onlar da eğleniyorlar.

“Hep Bi’ Tufan” adlı albümünüzle ilgili neler söylemek istersiniz?

Albümde 6 tane eser var. Eserlerin hepsi benim bestem. Bu zamana kadar yaptığım çalışmaların çoğunu YouTube’da paylaştım. Ancak dijital pazara sunmadım. Bu albümle birlikte YouTube’da olup, dijital platformlarda olmayan tüm şarkılarımı da dinleyicilerimle paylaşacağım. Uzun süredir ihtiyaç duyduğum güzel bir başlangıç olacak. Öncelikle farklı bir albüm oldu. Genel geçer pop unsurlarının dışında ama bir o kadar da kulak dostu olduğunu düşünüyorum. Albümde pek çok değerli arkadaşımın emeği var, kattıkları yüksek düzeyde estetik için kendilerine müteşekkirim. Cüneyt Yamaner ve İskender Paydaş’ın düzenlemeleri, hatta İskender Paydaş’ın davulları var. Her şarkıyla iğne oyası gibi ilgilenen Serkan Özyurt’la mevsimler devirdik mesela albümü çalışırken. Bir sürü değerli müzisyen arkadaşım çaldı albümde. Kapak fotoğrafıda dahil her biri birbirinden tatlı fotoğrafları Safa Gülsoy çekti. Aralarında çok eski besteler, düzenlemeler de var. Bu ilk albümüm ve hem benim hem de başından beri beni takip eden dinleyicilerim için uzun bir dönemi temsil ediyor. Pek çok kişinin ‘Sonunda!’ ya da ‘Oh be!’ dediğini duyar gibi oluyorum.