Lykke Paws’ın kurucuları Müge Tatar ve Tuba Durukan’a göre
“Bir ülkenin medeniyet seviyesi, vatandaşlarının hayvanlara gösterdiği saygı ve sevgiden anlaşılır.”

Women’s Style Türkiye: Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Müge Tatar & Tuba Durukan: Biz ikimiz, beraber büyümüş, beraber aynı okullarda okumuş, ortaktan öte aynı kan bağını paylaşan iki kuzen, aynı zamanda iki can yoldaşıyız. Yıllarca farklı sektörlerde çalıştık. Birimiz spor sektöründe satışla, birimiz de borsayla uğraşıyorduk. Bir gün, birbirimize baktık ve birlikte çok daha güzel şeyler yapmak istediğimize karar verdik. Firmamızın ismi bu anlamı taşıyor.” LYKKE “ Danca’da “mutlu” anlamına geliyor. ‘Lykke Paws’ ile her evde mutlu patiler yaratmayı hedefledik. Bizler, hepimizin can dostu, masum patiler için birbirinden renkli, güzel ve farklı işler ortaya koymaya çalışıyoruz. Şimdilik daha yolun çok başındayız. Heyecanımız ve inancımız çok fazla.

W.S.: Çalışmalarınız devlet tarafından destekleniyor mu? Bu süreçten bahseder misiniz?

M.T.: İşi kurarken devlet tarafından bir destek almadık. Mevcut birikimlerimiz ve kadın girişimci olarak çalıştığımız firma ve platformlardan destekler aldık.

W.S.: Ürünlerinize nereden ulaşabiliriz? Ürünlerinizin ortalama satış fiyatlarından da bahseder misiniz?

T.D.: Ürünlerimizin satışı Trendyol’daki Lykke Paws mağazamız üzerinden gerçekleşmektedir.
Güncel ürün fiyatlarımız yaklaşık 35 tl ile 275 tl aralığında değişmektedir.

W.S.: Mağazanızda ne tür ürünler satmaktasınız?

M.T.: Kedi ve köpekler için t-shirtler, mont ve yağmurluklar, tasmalar, örme kazak ve bereler
kendi tasarımımız olan masif ahşap mama kapları ve hamaklar, kedi aksesuarları, oyuncaklar vb…

W.S.: Ülkemizde hayvanların değer görmemesindeki sebep sizce nedir?

T.D.: Bir ülkenin medeniyet seviyesi, vatandaşlarının hayvanlara gösterdiği saygı ve sevgiden anlaşılır. Eğitim sistemindeki eksiklikler ve aile içerisinde çocuk yaşta aşılanmayan hayvan sevgisi en önemli sebeplerden. Çocuklarımıza hayvanlardan korkmamaları gerektiği ve onlara sevgi ve şefkat ile yaklaşmaları gerektiği küçük yaşta öğretilmeli.

W.S.: Sosyal sorumluluk projesinde yer almak ister misiniz?

M.T.: Gücümüz yettiğince bireysel ve kurumsal olarak hayvanlara destek olmaya çalışıyoruz. Fırsat buldukça sokak hayvanlarının tedavisine destek sağlayan festivallere ve projelere katılıyoruz.

W.S.: Petshoplar da yasak olmasına rağmen; hayvan satışının devam etmemesi için sizce nasıl önlemlerin alınması gerekir?

T.D.: Sokaklarda binlerce yardıma muhtaç canlı var. Satın almak yerine bu canlara yuva olmak en güzel ve kolay çözüm. Herkes bu şekilde sağduyulu hareket ederse zamanla petshoplar da hayvan satışının da önüne geçilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca cezai yaptırımlarla da satışların önüne geçilebilir.

W.S.: İşinizi nasıl keyifli hale getiriyorsunuz?

M.T.: Bizim için satın alınan her ürün alıcısını ve çocuğunu mutlu edecek bir hediye değerinde. Bu yüzden paketlemeye çok önem veriyoruz. Bunun yanı sıra en minik siparişimizi bile yanında sürpriz hediyeleri ile birlikte gönderiyoruz. Müşterilerimizden aldığımız yorumlar, ürünlerle çektikleri ve bize yolladıkları mutlu fotoğrafları görmek bizleri çok daha mutlu ediyor, işimizi severek yapmamızı sağlıyor.