A’dan Z’ye Burun Ameliyatı
Kbb Hastalıkları Uzmanı – Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen
” Türkiye ve özellikle İstanbul burun estetiğinin dünyadaki en önemli merkezleri arasında görülüyor.”
Women’s Style Türkiye: En çok tercih edilen estetik ameliyatı nedir?
OZAN SEYMEN SEZEN : Türkiye’de en sık yapılan ameliyatların başında burun ameliyatları geliyor. Bunların bir kısmı nefes alma problemleri sebebiyle yapılırken büyük bir çoğunluğu ise nefes alma zorluğunun eşlik ettiği ya da etmediği estetik kaygılar sebebiyle yapılıyor. Burnun yüzde en çok dikkat çeken organ olması sebebiyle, bu yapıdaki en küçük bir kusur bile, sosyal medyanın öneminin giderek daha da arttığı günümüzde, daha dikkat çekici olmaya başladı. Burnumuzdaki kusurlar giderek daha fazla dikkat çekiyor, daha çok eleştiriliyor ve kişilerde daha fazla özgüven kaybına yol açıyor. Bu etkilerin doğal bir sonucu olarak burun estetiği ameliyatlarına talep her geçen gün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artıyor.
EN ÇOK YAPILAN AMELIYAT: BURUN AMELIYATI
W.S.: Ameliyat öncesindeki hasta – doktor iletişimde kritik noktalar nelerdir?
O.S.S.: Hastanın doktoruyla ameliyat öncesinde kuracağı sağlıklı bir iletişim ve bilgi alışverişi, doktorun hastasının şikayetlerini ve ameliyatla ilgili beklentilerini daha iyi anlamasını sağlar. Böylece doktor hastasının kişilik özelliklerini ve beklentilerini daha iyi değerlendirerek, burnun durumu ile ilgili hastaya en doğru ve gerçekçi bilgileri verebilir. Bu iletişim sırasında hastanın genel sağlık durumu, tıbbi özgeçmişi, kullandığı ilaçlar, alerjileri değerlendirilir. Ameliyat hakkında, ameliyat öncesi ve sonrası ile ilgili ayrıntılı bilgi verilir, soruları yanıtlanır. Bu süreç hastanın yaşayacağı olayları daha iyi anlamasını sağlar, ameliyatla ilgili kaygılarını ve heyecanını azaltır.

İSTANBUL ÖNEMLI ESTETIK MERKEZLERDEN BIRI HALINE GELDI
W.S.: Burun estetiği konusunda yurt dışındaki hastaların Türk doktor tercihleri ne sıklıkla oluyor? Türkiye bu yönden nasıl gelişme gösterdi?
O.S.S.: Ülkemizde son yıllarda burun estetiği alanında yaşanan bir başka değişim ise çok sayıda yabancı hastaların burun estetiği olmak için ülkemize geliyor olması. Ayrıca pek çok kıymetli meslektaşımızın düzenlediği burun estetiği ile ilgili tıbbi toplantılara dünyanın her yerinden doktorlar katılım gösteriyorlar. Yani hem doktorlar hem hastalar açısından Türkiye ve özellikle İstanbul burun estetiğinin dünyadaki en önemli merkezleri arasında görülüyor.
W.S.: Buruna mükemmel bir görünüm vermek mümkün olabilir mi?
O.S.S.: Burun estetiği ameliyatlarının amacını mükemmel bir burun görünümü elde etmek değil, kötü görünen bir burnu daha iyi görünen bir burun haline getirmek olduğu unutulmamalı. Her bireyin sağlık durumu, durumu, doku direnci, yara iyileşmesi, burun cildinin, kıkırdaklarının ve kemiklerinin yapısı birbirinden farklı, bu yüzden aynı yöntemler kullanılarak ameliyat edilen 2 farklı hastanın sonuçları çok farklı olabilir.
W.S.: Hastalarınız da en çok hangi problemler ile karşılaşıyorsunuz?
O.S.S.: Bize gelen hastaların birçoğu nefes alma sorunu yaşadıklarını belirtiyorlar. Yapılan muayene sonucunda nefes alma zorluğunun genellikle kıkırdak, kemik eğriliği ve burun içindeki konka olarak isimlendirdiğimiz etlerin büyümesi gibi problemlerden kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Biz de gerekli planlamaları yaparak, işlem sonrasında hastalarımızın daha sağlıklı ve nefes alabilen burunlara kavuşmasını sağlıyoruz. Bazı hastalar, sadece burun şeklinin rahatsızlığından dolayı gelmelerine rağmen, burunlarında farkına varmadıkları fonksiyonel problemler olduğunu öğreniyorlar. Bu hastaları hem daha güzel bir burun şekline hem de sağlıklı nefese kavuşturuyoruz.
W.S.: Burun estetiği yaptırmak isteyenler öncesinde nelere dikkat etmelidir?
O.S.S.: Ameliyata karar verdikten sonra, hastamızın başka hastalıkları ve kullandığı ilaçlar varsa gerektiğinde bunlara yönelik tetkikler ve düzenlemelerini yapıyoruz. Kadın hastalarımızda ameliyatın regl dönemine denk gelmeyecek şekilde planlanması hastamızın ameliyat sürecindeki konforunu arttıran bir faktör oluyor. Bu dönemde içilen sigara hem ameliyat sırasındaki anestezinin daha büyük risk taşımasına sebep olur, hem de ameliyat sonrasında burnunun iyileşmesinde gecikmelere neden olur. Ameliyat öncesindeki 3-4 gün alkol tüketilmemelidir. Ameliyattan 3 gün öncesinde ağır ve yorucu aktiviteler özellikle spor bırakılmalıdır. Yine hamam ve saunaya gidilmemelidir.
W.S.: Burun estetiğinde Piezo Cihazının adını çok fazla duyuyoruz. Piezo Cihazından biraz bahseder misiniz?
O.S.S.: Piezo cerrahi özel bir cihaz ve uçları yardımı ile burun kemiklerini şekillendirmek ve kemiklere ince kesiler yapmak amacı ile kullanılır. Bu alet yalnızca kemik dokuları şekillendirir. Kemiği şekillendirme sırasında bu cihaz altta kalan ince zarları zedelemediğinden kemik çok hareketlenmez ve iyileşme sırasında çökmelerin, istemediğimiz yöne kaymaların meydana gelme olasılığı çok azalır. Ayrıca bu aletle çok hassas kesiler yapmak, gerektiğinde kemik dokulara delik açarak bu dokuları sabitlemek gibi daha önce yaparken zorlandığımız bazı cerrahi manevraları da gerçekleştirmek mümkündür. Hastalar bu cihaz sayesinde ameliyat sırasında kanamayı, ameliyat sonrasında ise şişlik, morluk ve ağrıyı minimumda, yok denecek kadar az yaşarlar.
W.S.: Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmeli?
O.S.S.: Ameliyatın ardından hastalar 1 hafta kadar evlerinde istirahat etmelidir. Bulundukları ortam klimalı yani hafif serin olursa daha iyi olacaktır. Burundan nefes almak ilk gün mümkündür ancak 2. gün tıkanıklıklar başlar ve bu süreç 2-3 gün devam eder. Çoğu doktorun kullandığı silikon burun aparatları alınınca burun açılır. Ancak zaman zaman burun içi şişliklerine ve akıntılara bağlı tıkanıklıklar oluşur, hastalar nefes almakta biraz zorlanabilirler. Uygulanacak tuzlu su yıkamaları ve sık sık yapılan pansumanlar ile burun içerisindeki kabuk ve pıhtıları temizlenerek tıkanıklık rahatlatılır. Ameliyat olanlara güneş altındayken geniş kenarlı şapka kullanmalarını ya da 30-45 dakika arayla gözlerinin alt bölgelerine ve burun üstüne en az 30 koruma faktörlü güneş kremi uygulamalarını öneriyoruz. Yine hastalar ameliyat sonrası 2 ay boyunca güneş gözlüğü kullanmaktan uzak durmalıdır. Ameliyatın ardından burunda var olan yumuşak dokuların, gözlüğün baskısı ile şekil değişikliğine uğramasını önlemek için bu önerilir.