Pandemi Döneminde Bağışıklık Sisteminin Önemi
2019 yılının son günlerinde Çin merkezli olarak ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına korona virüs salgını, yaşamımızda pek çok değişikliğe sebep oldu. Aşı hayatımıza girene kadar korona virüsten korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak büyük önem taşıyor. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinerek bağışıklık sisteminin desteklenmesi gerekiyor. Dengeli ve sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak, gerekli hijyen önlemlerini alarak bağışıklık sistemi sağlığımızı destekleyebiliriz
Bağışıklık sistemi neden önemlidir?

Bağışıklık sistemi sadece korona virüsten korunmak için değil hastalığa neden olabilecek iç ve dış etmenlerin tamamı için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Sistem, vücuda giren veya vücutla temasta bulunan her yabancı maddeyi tarar ve onlar›, canlının sağlıklı vücut hücrelerinden ve dokularından ayırt eder(1). Yani bu sistem, vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemimiz genetik olarak var olan ve atalarımızdan aktarılan bilgileri kullanarak bir mikroba karşı bu bilgiyi işler, o mikropla karşılaştığında sadece o bölgeye odaklanarak savaşır ve yok edene kadar uğraşır. Üstelik bu deneyimi de asla unutmaz. Her yeni durum için sahip olduğu deneyimi kullanarak yeni yanıtlar üretir. Bağışıklık sistemi tıpkı beyin gibi sahip olduğu bilgiyi var olan durum karşısında değerlendirebilir, sentezleyebilir ve hastalıklara karşı özel yanıtlar üretebilir. Bu kusursuz özellik beyin ve bağışıklık sistemi dışında hiçbir sistemde / organda yoktur.
Tüm bu nedenlerden dolayı bağışıklık sistemi sağlığı; tüm virüs ve bakterilerden, onların neden olabileceği hastalıklardan korunmada büyük önem taşır. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlüyse hastalıklarla savaşmada o kadar güçlüsünüz demektir. Dolayısıyla kontrollü yaşam sürecinde, olası risklerden korunmak için sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek ve vücudunuza ihtiyacı olan yararlı vitamin, mineralleri kazandırmanız oldukça önemlidir.

Bağışıklık sistemini destekleyen vitamin ve mineraller
Bağışıklık sistemi sağlığını destekleyen birçok besin grubu bulunmaktadır. Tatlı patates, havuç, lahana, ıspanak, kırmızı biber, kayısı, portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller, kırmızı biber, çilek ve domates suyu, ayçiçeği tohumu, badem, bitkisel yağlar (zeytin, ayçiçek yağı gibi), fındık ve fıstık ezmesi bu besinlere örnek olarak verilebilir.
Bazı vitamin ve mineraller bağışıklık sağlığının desteklenmesi için son derece önemli ve gereklidir. Vitaminler, vücutta metabolik reaksiyonların gerçekleşmesinde yeterli miktarda bulunmaları gereken ve dışarıdan alınması elzem koenzimlerdir. Tüm vitaminler bağışıklık sistemini dolaylı ya da doğrudan etkilerken özellikle bazı vitaminlerin etkisi çok daha dikkat çekicidir. Bunlar; A, B6, B9, C, D3 ve E vitaminleridir(2). Vitaminlerin vücutta metabolize olabilmeleri için minerallere ihtiyaç duyulmaktadır. Vücutta Zn, Cu, Se, Mg, Cl, Na, Fe gibi minerallerin kofaktör olarak görev yapmasıyla bağışıklık sistemini doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca zerdeçal, karabiber, Kore ginsengi gibi besinlerin de bağışıklık sistemini destekleyici etkileri olduğu bilinmektedir.

Siz de bağışıklık sağlığınızı desteklemek için vitamin, mineral çeşitliliği bakımından zengin ve sağlıklı besinler tüketebilir; doktor önerisi ile içeriğinde bu yararlı maddeleri bulunduran güvenilir ve kaliteli takviyeler kullanabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz!

Kaynakça:
1. Chinen J, Finkelman F, Shearer WT. Advances in basic and clinical immunology. J Allergy Clin Immunol 2006;118:489-95.
2. Yaşar, H.& Melek, S. (2014). Beslenme ve Besinler Hatipoğlu Yayınları Ankara 171(8):17-43.
3. Prasad, A. S., Fitzgerald, J. T., Bao, B., Beck, F. W., & Chandrasekar, P. H. (2000). Duration of Symptoms and Plasma Cytokine Levels in Patients with. Ann Intern Med, 133, 245-252. Sinclair, J. A., & Lochmiller, R. L. (2000). The winter immunoenhancement hypothesis: associations among immunity, density, and survival in prairie vole (Microtus ochrogaster) populations. Canadian Journal of Zoology, 78(2), 254-264