Marmara Bölgesi’nin tek kadın belediye başkanı olan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli ile Women’s Style için konuştuk. Kadın gözüyle belediye başkanlığını anlatan Başkan Toprak ile yaptığımız röportajı keyifle okuyacağınızı düşünüyoruz.

Bir kadın belediye başkanı olarak erkeklerden farkınız ve önceliğiniz nedir?

Marmara Bölgesinin tek kadın belediye başkanı olmak gerçekten bana ciddi bir sorumluluk veriyor. Size şöyle bir örnek vereyim; Türkiye Cumhuriyeti kurulalı neredeyse 100 yıla yaklaştı. Kadına seçme seçilme hakkı verileli 88 yıl oldu. Şimdiye kadar kaç kadın belediye başkanı olabildi biliyor musunuz? Sadece 119. Her 5 yıllık dönemde binin üzerinde erkek belediye başkanı oluyor; ama 88 yılda sadece 119 kadın oluyor. İstanbul tarihinde ben üçüncü kadın belediye başkanıyım. Kadına seçme ve seçilme hakkını dünyadaki devletlere göre bu kadar önce veren, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk adına ben üzülüyorum. Hakları için mücadele eden kadınlar ve kadınlara bu hakları en önce tanıyan liderin olduğu bir ülkede, bu sayı bu kadar az olmaması gerekir. O nedenle bu hassasiyeti gösteriyorum.

Kadın olmanız çalışmalarınıza nasıl yansıyor?

Ben özellikle bir kadın hassasiyetiyle dezavantajlı grupların yaşam kalitelerini çok önemsiyorum. Bu gruplara daha kolay hizmet götürebilmek için onları kendi aralarında kategorize ederek, çözümlerini de kurumsal yapı üzerinden programladık. Bizim bütün çalışmalarımızın özelliğinde ve özünde şu yatıyor. Bir sorunu önce teşhis edip, kurumsal ve akademik çözümler üzerinden geliştiriyoruz…

RÖPORTAJIN TAMAMINA TURKCELL DERGİLİK‘TEN ULAŞABİLİRSİNİZ…