ABD başkanı Donald Trump’un eski eşi Ivana Trump’un aşk yaşadığı ünlü İtalyan aktör Antonio Zequila,  Dr. Nihat Dik ’e saç ekiminin yanı sıra bir dizi operasyon için Türkiye’ye geldi. Nihat Dik saç ekimi alanında dünya markası olduğunu ispatladı.

Yaptığı başarılı işlemlerle sık sık adından bahsettiren Dr.Nihat Dik’e saç ekimi yaptırmak için gelen İtalyan Aktör Antonio Zequila,  saçlarından memnun olmadığını hayat arkadaşı Ivana Trump’ın da saçlarını beğenmediğini dile getirerek, “ Çok araştırdım, saç ekimi için Türkiye’nin çok iyi olduğunu duydum ve bu konuda da Nihat beyin adı İtalya’da bilindiği için hiç düşünmeden kendimi teslim ettim” dedi.

İlk başta saç ekimi için çekindiğini ancak Dr. Nihat Dik’in İtalya’da verdiği bir seminer sırasında kendisini dinlemeye gittiğini, seminer sonrasında da ön muayene yaptırdığını belirten Antonio Zequila “ Dr. Nihat Dik beni muayene ettikten sonra tüm korkularımı yendim, saç ekiminde doğru ellerde olduğumu hissettim ve ilk fırsatta da gelerek saç ekimini gerçekleştirdim. Ayrıca Nihat Dik, saç ekimi dışında yüzüme de dolgu ve botox gibi küçük dokunuşlar yaparak beni 10 yaş gençleştirdi” dedi.

Bizde Nihat Bey den saç ekimi konusunda bilgi almak için kliniğine röportaja geldik.

Saç ekimi nedir, nasıl bir uygulamadır?

Saç ekimi, saç kaybına uğramış kişi için, saçlarını en doğal yollarla ve kalıcı olarak kazanmanın yoludur. Dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları ekileceğinden ve ekilecek saçların alındığı bölge yapı olarak saç dökülmesi yaşanmayan bir bölge olduğundan, saç ekimi operasyonları, kişiye kendi saçlarını hiç dökülmemiş gibi ve kalıcı olarak kazandırmaktadır.

FUE yönteminde saçlar tek tek alınıp saçsız bölgelere nakledilir. Saç ekimi operasyonlarında, ekim alanına uygulanacak cm2’de ki kök yoğunluğunun belirlenmesi operasyonun başarısı açısından önemlidir.  Operasyon ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 4-8 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim yapılmaz. Hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması için aralar verilmektedir. Hasta işlem boyunca televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi okuyabilir.

Ayrıca saç ekimini görmek istemeyen hastalarımıza sedasyon vererek uyutuyoruz. Uykuda saç ekimini gerçekleştirdikten sonra uyandıklarında son derece memnun oluyorlar.

Saç ekimi sonrası hastalarınızı nasıl bir süreç bekliyor?

Ekim işlemi aynı gün tamamlanmakta olup, ertesi gün pansuman, 3. gün ise ilk yıkama için merkezimize gelmeniz gerektiğinden toplamda 3 gün bizim için yeterli olacaktır. Saç ekiminden bir gün sonra hasta kontrol ve pansuman amaçlı çağrılır. Bu yıkama esnasında hastanın üçüncü günden itibaren nasıl yıkama yapacağı ve saçlarına nasıl bakım yapması gerekeceği ile ilgili bilgiler uygulanarak gösterilir. Hasta da üçüncü günden itibaren tarif edilen şekilde saçlarını yıkamaya ve bakımını yapmaya başlar. İlk yıkamada sadece şampuan kullanılır. Eğer kendi eski saçlarının, ilerleyen seneler içinde dökülmesini engellemeye de ekilen saçların daha hızlı çıkmasını tercih ederse, kullanmak zorunluluğu olmadığı ama kullanırsa saçlarına iyi gelecek, hormon içermeyen doğal ürünler ile desteklenmiş altı aylık bir kür üçüncü aydan itibaren önerilir.

Ekilen saçlar tekrar dökülür mü?

Hayır, saç ekimi sonrası saçlar dökülmez.

Ense bölgesinden alınan ve yeni ekilen saçlar dökülmüyor ancak bu süreç içerisinde kafa derisindeki var olan saçların dökülme ihtimali belirli aralıklarla PRP ile destek tedavisi uygulanır. PRP tedavisi hem saç kökünü güçlendirici hem de uzun safhada saç dökülmesini engelleyici bir işlev görerek büyük fayda sağlar. Saç ekimi sonrası iş hayatınıza, yaşam tarzınıza, meslek grubunuza bağlı olarak 1 ile 5 gün arasında dönebilirsiniz. 3 gün sonrasında uzak yolculuk yapabilirsiniz, uçak yolculuğu yapabilirisiniz. 10. güne kadar da hafif egzersizlerde bulunabilirsiniz. 10 gün sonrasında yavaş yavaş ağır egzersizlere geçebilirsiniz. Yara iyileşme sürecinizde yaklaşık olarak 10. güne kadar tamamlanır. İş hayatınıza döndüğünüz zaman özellikle saç ekimi yapılan bölgeyi yani kafanın ön tarafını ve tepe bölgesini travmalardan korumanız gerekiyor ve bu bölgeyi korumak için özen göstermelisiniz.

Saç ekimi herkese uygulanır mı?

Saç ekimini kadın erkek ayırt etmeden herkese uygulayabiliyoruz. Kadınlar, dökülmüş saçları yeniden kazanma ya da (daha çok) seyrelmiş saçları sıklaştırma isteği ile saç ektirme talebinde bulunmaktadırlar. Bu istek üzerine yapılan muayenede uygun görülürse operasyon yapılmaktadır. Kadınların en büyük tedirginliklerinden birisi de saç ekimi yaptırmadan önce saçlarının kısa kesilmesi gerekip gerekmeyeceğidir. Operasyonlar saçların kesilmesine gerek kalmadan yapılabilmektedir.

Erkeklerde ise genellikle önce önlerde sonrasında üstlerde dökülme yaşanır. Bazen sadece üstlerde yaşandığı da olur. Hormonal etkilerden kaynaklanan erkek tipi saç dökülmesi normal bir süreçtir. Saç üreten hücreler zaman içerisinde ölür ve saçlarda incelme, uzamama sorunu yaşanır. Dökülen ve çıkmayan saçlar sonrasında saçlarda azalma ve kellik oluşur.

Saç ekimi erkeklerde ve kadınlarda 18 yaş sonrasında uygulanabilir.

Nihat Bey artık yabancı jet set de medikal estetik yaptırmak için Türkiye’yi ve Türk doktorlarını tercih ediyor. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Evet sağlığın tüm alanlarında olduğu gibi medikal estetik ve saç ekimi konusunda da Türk doktorlarımızın adı her geçen gün duyuluyor. Bu çok gurur verici bir tablo. İşimizi doğru güvenilir ve tam olarak yaparsak herkesin tercihi bizler olacağız.