Yüz tipine göre kaş nasıl seçilir?

Yüz tipinize en uygun kaş şeklini seçmeniz için ipuçlarını paylaşıyoruz...

Yüzünüz yuvarlak, kare, uzun veya kalp şeklinde olabilir. Çeneniz çıkık, göz kapaklarınız düşük, elmacık kemikleriniz belirgin olabilir. Bu noktada kaş tasarımının çok önemli olduğuna vurgu yapan Ergül Keskin Countre Make up Studio’nun Kurucusu ve Güzellik Uzmanı Ergül Keskin, yüz hatlarınıza en uygun kaş modellerini anlatıyor.

Yüz tipine en uygun kaş şekli nasıl seçilir?

Gözlerin yüzdeki konumu, iki göz arasındaki mesafe, kaş ve gözler arasındaki uzunluk, göz kapağının yapısı, kaşın kalınlığına kadar birçok unsur kaş şeklinin belirlenmesinde önemli bir rol üstlenir. Bu noktada devreye kaş kontür uygulamaları girerek yanlış işlem görmüş ya da uygun bir tasarıma sahip olmayan kaşlara tekrar hayat veriyor. Kaş kontürü uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; yüz şekline uygun kaş şeklinin profesyonel ve tecrübeli kişilerce yapılmasıdır.

Yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz…

Yuvarlak yüz hatlarında en geniş bölüm elmacık kemikleridir. Genel olarak yüzün uzunluğu ve genişliği aynı uzunluğa sahiptir.
Yüz şeklinin yuvarlak olması durumunda tercih edilmesi gereken kaş şekli, yuvarlak hatlara ters köşe yapacak keskin açılı kaşlardır. Hafif açılı bir kaş, yüzün yuvarlak yapısına bir çeşit konturlama yaparak daha etkili bir görüntü kazandırır.

Uzun yüz hatlarına sahipseniz…

Yuvarlak yüzün aksine uzun hatlara sahipseniz, bu uzunluğu dengeleyecek bir illüzyona ihtiyacınız var demektir. Bu noktada kavisli kaşlar seçip yüzü daha uzatmak yerine düz ve kavissiz bir kaş tasarımı tercih edilmelidir. Ayrıca kaşlar, gözün dış çizgisinde bitirilmemeli biraz daha uzatılmalıdır.

Kare yüz hatlara sahipseniz…

Kare yüz hatları oldukça keskin bir görüntü oluşturur. Bu durum her ne kadar sert bir ifade yaratsa da aynı zamanda karakteristik bir silüet kazandırır. Yine de sert duruşu yumuşatmak için kaşlardan yararlanmak mümkündür. Keskinlik için yumuşak bir geçiş sağlayacak olan çok kalın ve abartılı olmayan kavisler daha soft bir ifade sağlayacaktır.

Oval yüz hatlarına sahipseniz…

Oval yüz hatları olan kişilerin uzak durması gereken iki uç vardır; birincisi tamamen düz kaşlar, diğeri ise çok kavisli kaşlardır. Çünkü oval yüz hatları aşağıya doğru uzanan bir görüntü yaratır. Bu görüntü kimi zaman yorgun bir ifade yaratabilir.Seçilen kaşın ucu aşağı doğru inmemelidir.

Kalp şeklinde yüz hatlarına sahipseniz…

Bu hatlarda bir kişinin alnı yüzünün diğer bölgelerine göre daha geniştir. Ters üçgen olarak düşünülebilecek olan bu yüz tipinde çene daha dar ve incedir. Bu durumu dengelemek içinse uygun kaş modellerine ihtiyaç vardır. İnce kaşlar, alnın daha ön plana çıkmasına yol açacağından kalınlaştırılmış yoğun kaşları tercih etmek daha doğru bir karar olacaktır.

Elmas şeklinde yüz hatlarına sahipseniz…

Dar bir alın ve göz yapısına, geniş yanak ve küçük çene eşlik eder. Bu komplike tabloyu dengeleyecek ana unsur kaşlardır. Ne çok kavisli kaşlarla sert bir görüntü yaratılmalı ne de düz kaşlarla yüz ifadesizleştirilmelidir. Bunun için daha çok ‘S’ formda yumuşak bir kaş modeli uygulanmalıdır.