Yeme alışkanlıklarımızın değişmesiyle birlikte diş sağlığımızdaki bozulmalar hızlandı. Öyle ki önceleri insanlar sert ve çiğ gıdalarla beslenirken diş çürükleri çok daha az görünürdü. Şimdi ise fast food yiyeceklerden gazlı içeceklere, şekerlemelerden yapışkanlı gıdalara kadar tükettiğimiz birçok yiyecek diş sağlımızı olumsuz etkiliyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ağız ve diş sağlığımız için beslenmenin önemini sizler için anlattı.

Dişleriniz savunmasız kalabilir

Hatta rutin ve düzenli olarak yapılan diş bakımı bile sağlıksız beslenen bireyler için yetersiz geliyor. Çünkü zaralı,asitli ve yapışkanlı gıdalar dişlerin yüzeyine kolayca yerleşerek dişlerin çürümesi kolaylaştırıyor. Bu tür asidik yiyecek ve içecekler dişlerin en üst koruyucu tabakası olan diş minesinin aşınmasına sebep oluyor ve dişleri savunmasız bırakıyor. Dişlerimizi savunmasız bırakan bu durumu düzeltmek ise bize kalıyor. Dişlerin kaybettiği mineralleri geri kazanması için belli başlı gıdaları tüketmek ise sağlıklı dişlere kavuşmak için önemli bir adım. Bunun dışında Ca fosfat ve fosforda diş sağlığı açısından oldukça önemli bir rol oynuyor.

Peki, hangi gıdalar mineral yönünden zengindir?

• En başta süt ve süt ürünleri,
• Kuru baklagiller,
• Deniz ürünleri,
• Yumurta,
• Badem, kabak çekirdeği, yer fıstığı,
• Belli ölüçülerde kırmızı et.

Baş düşman, şeker!

Diş minesine zarar verme konusunda ipi çeken şeker, içeriğindeki asitler sebebiyle çürüklere çok uygun bir ortam yaratır. Bu sebeple olabildiğince şekerden uzak durmanız gerekir. Eğer şeker gibi hazır gıdalardan uzak duramıyorsanız en azından azaltmalı, yedikten hemen sonra ağzınızı bol su ile çalkalamalınız. Çünkü bu şekilde tükürük üretimi uyarılır ve düşük pH’ın önlenmesi sağlanır.
Lifli gıdalara daha çok yer açın
Havuç, salatalık, elma, kereviz gibi bol lifli ve sert yapılı gıdalar bol su içerir ve çiğneme sırasında çürüğü önlemede önemli bir rol oynayan tükürüğün salgılanmasını sağlar. Ayrıca Bu tür gıdalar diş ve yumuşak dokulara çiğneme esnasında masaj yaparak, doğal bir temizlik sağlar, bakteri plağı ve gıda birikintilerinin uzaklaşmasına yardımcı olurlar.

Çürüğe karşı en iyi savunma aracı; “Su”

Bir doğa mucizesi olan su, diş sağlığımızda da başrolü oynuyor. Bakteri plağı ve dişlerde çürük oluşumuna karşı çok iyi bir savunma mekanizması yaratan su, plağın dişlere yerleşmesini geciktirir. Gün içerisinde içeceğiniz bol su, tükürük salgılanmasını arttıracağından bakteri oluşumunu engellenmiş oluyor.

Şekersiz sakız çiğneyin

Birçok kişi sakızın dişlere zararlı olduğunu düşünebilir. Ancak şekersiz sakız çiğnemek dişlerinize zarar değil fayda sağlar. Şöyle ki; sakız çiğnemek tükürük salgısını arttıracağından diş dostu seçenekler arasında yer alır. Şekersiz sakızların çoğunun içinde bulunan ksilitol, ağızdaki bakteri sayısını azaltır ve asitlerin etkisine karşı dişleri tamponlar.