İnsan sağlığı üzerinde önemli etkisi olan ve mucizevi meyvelerden biri olarak kabul edilen Mangosten, özellikle çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından biri olan Alzheimer’ı önleyici özelliklere sahip bulunuyor. Mangosten’in, hasar gören, yaşlanmayı yavaşlatan, fiziksel ve zihinsel bozulmaların önlenmesine yardımcı olan iyileştirici özelliklere sahip olması, meyveler arasında ayrıcalıklı bir yerde konumlandırılmasına neden oluyor.

Türkiye’de Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan Mangosten kabuğunun kurutulmuş tozu dizanteri tedavisinde, macunu ise egzamayı ve bazı deri rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılabiliyor. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise Mangosten’in hücre onarıcı özelliğinden diş eti problemlerini iyileştirmeye kadar birçok faydasının bulunduğunu ifade ediyor.

mangosten faydaları

mangosten

Koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyor

C vitamini tarafından zengin aynı zamanda düşük kalorili olması ile öne çıkan Mangosten’in kolestrolü düşürmeye yardımcı olduğunu söyleyen Kümeli, zararlı bakterilere karşı önleyici etkisi ile de tüberküloz hastalarının iyileşme sürecinde etkili olduğunu ifade ediyor. Mangosten’de bulunan antioksidanların kanseri ve diğer kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu kaydeden Kümeli, “Mangosten ayrıca bakır, manganez ve magnezyum gibi yüksek miktarda mineral içerir. Potasyum, hücrelerin ve vücut sıvılarının önemli bir bileşeni olduğu için kalp atış hızı ve kan basıncını kontrol eden darbelere ve koroner kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.” açıklamasını yapıyor.

Siyatik ağrılarını hafifletiyor, adet öncesi semptomları azaltıyor

Mangosten, ilaç tedavisi ile kontrol edilemeyen siyatik ağrılardan rahatsız olanlar için de son derece yararlı özellikler içeriyor. Kümeli, Mangosten’in günde 2-3 defa tüketilmesiyle hem ağrının hem de etkilerinin hafiflemesine etki edeceğini ifade ediyor. Mangosten’in A ve C vitaminin yanı sıra demir, kalsiyum ve potasyum açısından da oldukça zengin olduğunu söyleyen Kümeli, “Baş dönmesi, ruh hali değişikliği, hipertansiyon gibi adet öncesi semptomların azaltılmasında çok yararlı olabilir. Mangosten ayrıca periodontit olarak bilinen sakız hastalığına karşı savaşmak için bir silah görevi görür. Mangosten jölesi diş eti problemlerini iyileştirmeye yardımcı olur.” diyerek meyvenin yaprak ve kabuklarının ishal, dizanteri, pamukçuk ve idrar yolları rahatsızlıklarını tedavi etmede etkili olduğunu dile getiriyor.

Yağ yakıyor, hücreleri onarıyor, enerji veriyor

mangosten faydaları

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, Mangosten’in kabuğunda bulunan ksanton bileşiklerinin diğer meyvelere göre daha yüksek oranda bulunduğunu kaydederek, “Bunlar cilt hastalıklarının tedavisinde vücutta hasar görmüş hücreleri onararak, korumaktadır. Mangosten, birçok yaygın cilt probleminin tedavisinde oldukça etkili olan doğal antibakteriyel özelliklere sahip bir meyvedir. Mangosten kilo vermek için de ideal bir meyvedir. Yağ yakarak, kilo alımını önlemeye yardımcı olur.” derken gün boyunca enerjik hissetmek içinde tüketilebileceğini dile getiriyor.