Hyundai, i Serisi ile hatchback otomobil pazarına hızlı bir giriş yapmıştı. Özellikle i30 ve i20 modelleri ülkemizde yoğun ilgi görürken, i20’nin Active olarak adlandırılan yerden biraz daha yüksek olan modeli de beğeni kazanmıştı. Hyundai bu modelinde de kullanıcılarının geri bildirimlerini dinleyerek yeni nesil i20 Active modelinde 4 ileri otomatik şanzımana veda etti. Tabii otomobildeki yenilikler sadece şanzıman ile sınırlı değil.

Yenilenen i20 Active, ön yüzünde çok büyük değişiklikler barındırmamasına rağmen en büyük değişikliği mekanik tarafta yaşadı. Fakat buna rağmen tasarımındaki farklılıklardan da bahsetmekte fayda var. Otomobilin ön tarafındaki ızgara tasarımının formu değiştirildi. Daha büyük olan bu ızgara otomobilin boyutlarının daha büyük olarak algılanmasını sağlıyor. Arka tarafında ise stop lambaları güncellendi. Böylece otomobil daha sevimli bir görünüm kazanmayı başardı.

Otomobilin kokpitinde önceki nesil ile karşılaştırıldığında büyük bir yenilik yer almıyor. Makyajlı i20 ile aynı kokpite sahip olan i20 Active’in direksiyonu eski nesil ile aynı. Multimedya sistemi günümüz bağlantı özelliklerine kavuşmuş. Apple CarPlay gibi akıllı telefon desteği sunan bu sistem üzerinden telefonunuzu kontrol edebilmek mümkün.

Sürüş tarafında ise otomobilin bazı noktaları iyileştirilmiş. Önceki nesilden daha sessiz olan kabin, yol ve rüzgar gürültüsünü kokpite daha az yansıtıyor. Süspansiyonları ise bir miktar sert bir karaktere sahip. Yoldaki kasisleri ve kusurları bir miktar sert bir şekilde absorbe eden otomobil, kabin içerisinden bir miktar sarsılmanıza neden olabilir ama bu onunla uzun yola gidemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Yeni i20 Active’in kaputunun baktığımızda, bizi 1.0 litrelik turbo beslemeli 3 silindir motor karşılıyor. Bu motoru geçtiğimiz aylarda yayınladığımız makyajlı i20 modelinden hatta önceki nesil i20 ailesinden tanıyoruz. 7 ileri DCT şanzıman ile kombine edilen motorun şanzıman ile uyumu başarılı. Vites geçişlerini sarsıntısız ve akıcı bir şekilde gerçekleştiren otomobil, sürüş konforu konusunda kullanıcısını üzmemeyi başarıyor. Şimdilik sadece 1.0 litrelik turbo beslemeli motor ile beraber gelen DCT şanzımanın 1.4 litrelik MPI motor ile gelmesini isterdik ama maalesef o modelde 4 ileri otomatik şanzıman yer alıyor. Oysa ki yeni şanzıman i20 Active’in yakıt tüketimi ortalamasını düşürmeyi başarmış.

Dört kişinin rahatlıkla seyahat edebildiği otomobil, günlük şehir içi kullanımları için oldukça ideal. Özellikle dar alanlara park ederken direksiyonun dönüş açıları hızlı bir şekilde park yerine girmenizi sağlıyor. Ayrıca bagaj hacmi, dört yetişkinin eşyaları için yeterli kullanım alanına sahip.

Hyundai i20 Active Hyundai i20 Active