H&M, Endonezya kıyılarındaki plastik şişe atıklarını geri dönüştürülmüş polyestere çeviren bottle2fashion projesi için Danone AQUA ile güçlerini birleştirdi. Bu sezon bottle2fashion yaklaşık 3,5 milyon PET şişeyi topluyor ve geri dönüştürüyor. H&M çocuk giyim koleksiyonu için, geri dönüştürülmüş polyester, organik pamuk ve geri dönüştürülmüş pamuk ile karıştırıldı ve modaya uygun renk ve kalıplarla rahat, gündelik parçalar yaratıldı. Çocuk giyim koleksiyonu mağazalarda ve hm.com’da online olarak satışa sunuldu.

“Plajları ve okyanusları temiz tutmayı destekleyen bottle2fashion, H&M’de daha döngüsel ve iş birlikçi bir yaklaşım için yeni bir heyecan verici adım. Geri dönüştürülmüş polyester olarak tek kullanımlık plastik şişelere ikinci bir hayat vermek, Endonezya’nın çevresi, ekonomisi ve sosyal değerleri için olduğu kadar dünya ve müşterilerimiz için de birçok açıdan değerli.
Kıyafetler çocuklara küçük gelmeye başladığında ise, kıyafet toplama projemiz ile tekrar geri dönüştürülebilmeleri için ürünlerin bize geri getirilmesine destek veriyoruz.” diyor H&M Ürün Sürdürülebilirlik Sorumlusu Nellie Lindeborg.

Bottle2fashion ile yapılan iş birliği, PET şişeleri toplayarak, ayırarak, temizleyerek, parçalara ayırarak ve ardından geri dönüştürülmüş polyester elyaf haline getirerek, Endonezya Hükümeti’nin deniz kirliliğine karşı girişimini destekliyor ve aynı zamanda ülkede iş gücü de yaratıyor.

“H&M ile birlikte yürüttüğümüz bottle2fashion girişimiyle Danone-AQUA, bu sezon Kepulauan Seribu (Bin Ada) ve Bandung Bölgesi’nden yaklaşık 71 ton PET şişeyi başarıyla topladı. Bu, plastiğin okyanusa girmesini engelleme sözümüzün bir kanıtı ve #BijakBerplastik hareketimizin manifestosudur.” diyor Danone Endonezya Sürdürülebilir Ambalaj Müdürü, Ratih Anggraeni.

Koleksiyonun tamamı, bottle2fashion projesiyle geri dönüştürülmüş polyester, organik pamuk ve geri dönüştürülmüş pamuk karışımından oluşuyor. Koleksiyon, neşeli, rahat ve uyumlu kapüşonlular, eşofmanlar ve uzun kollu üstlerden oluşuyor ve buna kıvrımlı düğmeler, karşıt renklerin karışımı, kısa boylar ve batik gibi şık detaylar ekleniyor. Siyah, marn grisi, kahverengi, lacivert, allık pembesi ve lavanta yeşili, ayçiçeği sarısı ve canlı mavilerden oluşan bir paletle, rengin büyüsü gerçekten canlanıyor.

“Bu koleksiyon için, çocukların gerçekten çocuk olabileceği parçalara odaklanmak istedik – eğlenceli, rahat ve kendine güvenen – kapüşonlu, eşofman ve uzun kollu üstler. Giysiler birbiri ile uyumlu, kolayca karıştırılabilen ve eşleştirilebilen geniş kapsamlı bir renk paletiyle oluşturuldu. Çocukların ortaya çıkardığı şeyleri görmeyi her zaman seviyorum ve umarım onlar da böylece bottle2fashion projesini öğrenirler.” diyor H&M Çocuk Giyim Tasarım Direktörü Sofia Löfstedt.