Dr. Elçin Yıldıran Mizrahi
Bütünsel Sağlık ve Fitoterapi Uzmanı

Yaş Ortalaması Uzuyor. Hücreleriniz Uzun Yaşam İçin Hazır Mı?

Yeni Zenginlik Kendi Sağlığına Yatırım Yapmak!

Anti-aging çalışmaları yapan bilim insanları çok yakın zamanda yaş ortalamasının kolaylıkla 120 yıl olacağını söylüyor. İnsanlar bugün estetik uygulamalarla dış görünümlerini gençleştirebiliyor, dıştan bakıldığında genç, taze ve güzel görünüyorlar. Peki ama vücudunuzun içi, organlarınız, hücreleriniz yaş aldıkça dinç ve sağlıklı kalmaya hazır mı?

American Anti-aging Society yaş ortalamasının her geçen gün arttığını ve yakın zamanda
insan ömrünün ortalama 120 yıl olacağını söylüyor. Bugün genç kalmak için botoks, dolgu, gençlik aşısı, ameliyatlı ya da ameliyatsız estetik işlemler insan vücudunun dış görünümünü gençleştirmede mucizeler yaratıyor. Dış görünümünüz gençleşirken, vücudunuzun içi ve metabolizmanızın da ona uyum sağlayabilecek şekilde, sağlıklı ve dinç olması için, bugün tüm dünyada, doktor kontrolünde anti-aging programları hazırlanıyor.

Dünyada, özellikle İsviçre, Belçika, Fransa ve Amerika gibi ülkelerde çok yaygın olan anti-aging programlarının Türkiye’de henüz bilinirliği çok yeni. Özellikle Covid ile tüm dünyada sağlıklı yaşam bilincinin arttığını söyleyen Bütünsel Sağlık ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Elçin Yıldıran Mizrahi, anti-aging programları hakkında şunları söyledi: ”Biz anti-aging yapıyoruz dediğimizde, ‘Botoks yapıyor musunuz?’ diye soruyorlar. Hayır yapmıyoruz çünkü biz bir plastik cerrah ya da medikal estetik doktoru değiliz. Biz, sizin hücrelerinizi gençleştiriyoruz. İşimiz dışınız değil, içiniz, organlarınız, metabolizmanız! Bizim buradaki temel amacımız kişinin genetiğinin imkan verdiği en iyi sağlık kondisyonunda, onu en kaliteli bir şekilde yaşatabilmek ve gelecekte yaşa bağlı oluşabilecek sağlık risklerinden onu korumak. Bir kişi hayal edin, kronolojik yaşı 70 ama plastik cerrahi ve moda sayesinde 40 yaşında gibi görünüyor ama acaba iç organları ne durumda?

Dr. Mizrahi, “Burada sizin damarlarınız, kemik sağlığınız iyi değilse ya da idrar kaçırma probleminiz varsa veya unutkanlık başladıysa, istediğiniz kadar güzel olun, dış görüntüde yarattığınız gençlik, vücut performansınızla uyuşmayabilir. Vücudunuzda kolajen içeriğiniz kötüyse, hormonal denge bozulduysa ya da vücudunuzda vitamin ve elektrolit dengesi bozulduysa cildiniz hiçbir şekilde istediğiniz gibi parlamaz; istediğiniz sporu yapın, kas da yapamazsınız. İşte biz tam orada devreye giriyoruz. Vücudun ihtiyaçlarını doğru anlayıp kişinin vücuduna en uygun sağlık stratejilerini yaratıyoruz.“ dedi.

SOSYAL STATÜYÜ BELİRLEYEN ÖZELLİKLER DEĞİŞİYOR. ELON MUSK, JEFF BEZOS GİBİ DÜNYANIN EN VARLIKLI ‘YENİ ZENGİNLERİ,’ PAHALI MARKA KIYAFET YA DA AKSESUARLAR YERİNE SERVETLERİNİ HÜCRELERİNİ GENÇLEŞTİREN ANTİ-AGİNG PROGRAMLARI İÇİN KULLANIYOR.

Pandemi ile birlikte sağlık hepimizin önceliği oldu ve yeni dünya düzeni başladı. Eskiden en pahalı marka çantayı takmak ya da giyinmek, -eski düzende- sosyal statüyü yükseltiyor düşüncesi vardı ancak bugün Elon Musk, Jeff Bezos gibi dünyanın en varlıklı ‘yeni zenginleri,’ pahalı marka kıyafet ya da aksesuarlar yerine servetlerini hücrelerini gençleştiren anti-aging programları için kullanıyor. Anti-aging tıp merkezlerinden dışarı çıkmıyor hatta kendi evlerine bir anti-aging merkezi kurduruyorlar. Dr. Mizrahi, “Türkiye’de insanımız daha anti-aging ve hücre yenilemenin tam farkında değil. İnsanımız vücuduna yatırım yapması gerektiğini anladığı gün, zaten kendi farkındalığı, değeri hakkında bambaşka bir bakış açısına sahip olacak, kendi faydasına olan konular hakkında öncelikleri değişecek. Yaş aldıkça genç ve sağlıklı kalmak, hayatı ıskalamamayı sağlar.” dedi.

YURTDIŞINDA PEK ÇOK ANTİ-AGİNG KLİNİĞİNDE, BİO-SCAN CİHAZI İLE ÖN CHECK-UP YAPILIYOR. BU ŞEKİLDE, HASTANIN 250 PARAMETRESİNİ 1,5 DAKİKADA GÖRMEK MÜMKÜN. BU ÇOK PRATİK, ETKİLİ VE EKONOMİK BİR YÖNTEM.

Yurtdışındaki pek çok anti-aging kliniğinde, bugün kişinin durumu hakkında genel bir bilgi veren en pratik, etkili ve ekonomik yöntem Bio-scan cihazı. Dr. Mizrahi de Almanya’da tanıştığı bu cihazı çok seven hekimlerden biri. Dr. Mizrahi, “Bio-scan ile kan almadan ya da başka bir tahlil yapmadan, 1,5 dakikada hastanın 250 parametresini görebiliyoruz. Bunu, sonra muayene bulgularıyla birleştirdiğimizde, eğer bir tetkik yapmam gerekiyorsa onu nokta atışı yapabiliyorum. O benim için çok kıymetli. Bu cihaz, bize örneğin hastanın damarlarındaki elastikiyet durumunu, bağırsak bakteri florasını, kemik erimesinin başlayıp başlamadığını ya da vücudundaki elektrolit mineral dengesinin durumu hakkında bilgiler veriyor. Aynı zamanda burada vücudunuzun vitamin, mineral, amino asit ve koenzim içeriği değerlendirilirken, eğer varsa, birikmiş bir toksin ya da ağır metal de gözlenebilmekte. Bio scan bir başlangıç noktası. Bizim sonuçlar noktasında, şüphelendiğimiz veriler varsa, tabii ki ek tetkiklerle bu verileri doğrulamanın gerekliliğine kesin inanıyorum. Ayrıca, gerekli durumlarda da multi-disipliner bir çalışma yaklaşımıyla, diğer branşların hekimleri ile birlikte hastamız için en doğru, faydalı sağlık stratejilerini geliştiriyoruz ve ‘kişiye uygun’ bir anti-aging programı hazırlıyoruz.” dedi.

DR. ELÇİN YILDIRAN MİZRAHİ KİMDİR?

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında mezun olan Dr. Elçin Yıldıran Mizrahi, çalışma hayatına İstanbul Haseki Hastanesi Dahiliye kliniğinde başlamıştır. 25 yılı aşkın bir süredir proaktif sağlık yönetiminde ilaç endüstrisinde başta jinekoloji, üroloji, dermatoloji ve antiaging alanlarında, dünyanın önde gelen uzmanlarıyla birlikte çalışmıştır. Özellikle Prof. Dr. Morris Notelovitz ve Prof. Dr. HPG Schneider ile Dünya Menopoz Derneği kapsamında yürüttüğü yakın çalışmalar sebebiyle Türkiye’de Menopoz ve Osteoporoz alanında pek çok eğitim toplantısı düzenlemiştir. Antiaging ve kişiye özel tıp kavramındaki ilk çalışmaları 2012 yılında Baden Baden’de Dr. Matthias Schoebel ile tanışmasıyla başlamıştır. Takip eden süreçte American Academy of Antiaging Medicine derneği üyesi olmuş ve derneğin sırasıyla Certification in Precision & Anti-Aging Medicine, Weight Management Certification, Advanced Injectables Certification programlarını tamamlamıştır. Bugün bütünsel tıp, fitoterapi, beslenme, yaşam tarzı tıbbı konularında hizmet veren ELLIVE Clinic’in kurucusudur.
www.elliveclinic.com