Yazın koşu yapmak oldukça zordur sıcaklık ve nemli hava sebebiyle. Bu havalarda koşu yapmanın zorluğu ise gerekli şartları sağladığınız takdirde oldukça kolay olmaktadır. Peki yaz sıcaklarında verimli bir koşu için neler yapmanız gerekiyor?Bunun cevabını haberimizde bulacaksınız.

Koşmanın vücudumuza birçok faydası vardır. Koşmak, sadece formumuzu korumak için değil zihinsel sağlığımız için de oldukça önemli.  Yaz mevsiminde koşmayı keyifli ve verimli hale getirmek ise zor değil. MACFit Eğitmeni İnanç Demirel, sıcak ve nemli havalarda koşu performansını artırmak için dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Demirel, “Yazın sıcaklıkla birlikte havadaki nem oranı da artar. Sıcak ve nemli havada koşmak çok daha zor olabilir. Yazın koşu programı hazırlamak ve uygulamak bahar ve kış aylarına göre çok daha önemli… Çünkü sıcak ve nemli havalarda koşmak sıvı kaybı, sıcak çarpması ve sıcaklığa bağlı diğer hastalıklara yol açabilir. Bazı noktalara dikkat ederek hem koşu performansını artırmak, hem de keyifli bir antrenman geçirmek mümkün” dedi.

Verimli bir koşu için öneriler

Erken saatte koşun: Sabah erken ya da akşam geç saatlerde koşmayı tercih edin. En sıcak zaman olan gün ortasında koşmaktan kaçının.

Bol su için: Vücudunuzun fazla su kaybetmemesi için bol su için. Yanınızda bir sporcu içeceği de bulundurun. Her 20 dakikada bir sıvı alımı yapmayı ihmal etmeyin.

Yoğun tempodan kaçının: Hızlı koşu ya da uzun koşular yapmayın. Sıcaklığın ve nemin temponuzu düşüreceğini düşünerek yoğun tempolardan kaçının. Antrenman sürenizi ve temponuzu yavaş yavaş artırın.

Açık renkli kıyafetler giyin: Açık renkli, ince, bol ve hava geçiren kıyafetler tercih edin. Şapka, gözlük gibi sizi güneşten koruyacak aksesuarları da unutmayın. Güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü koruyucu krem sürün. Hava alan ayakkabılar tercih edin.

Ağaçlık alanları seçin: Koşu rotası için ağaçlık veya gölgelik alanları seçin. Rüzgarı arkanıza alarak koşun.