Her yıl olduğu gibi bu yıl da şehir festivalinin Türkiye’deki öncüsü Cappadox, bomba gibi programla geliyor. Beş gün boyunca gastronomiden müziğe, workshop’lardan özel gösterilere kadar pek çok etkinlik bizleri bekliyor. Festival havasını şehir konseptiyle birlikte sunan Cappadox, önceki gün programını duyurdu!

Cappadox müziği

Cappadox’un bu yılki müzik programında Mulatu Astatke, Duman, Kalben, Tsu!, Nicola Cruz, Christian Löffler, ALA.NI, BaBa ZuLa, Birsen Tezer, Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol, Islandman, Flamingods, Feathered Sun, Fontän, Ahmet Aslan, Gigi Masin, The Dwarfs of East Agouza, Populous, Chihei Hatakeyama, Dijf Sanders, Cero 39, Yazz Ahmed ve daha fazlası yer alıyor.

Kapadokya’dan beslenen çağdaş sanat sergisi

Küratörlüğünü Fulya Erdemci ve Ilgın Deniz Akseloğlu’nun (Yardımcı Küratör) üstlendiği Cappadox 2018 Çağdaş Sanat Programı’nda ses ve ışık enstalasyonlarından performanslara, heykel yerleştirmelerinden video çalışmalarına uzanan, bağlama duyarlı ve mekana özel projeler yer alıyor. Davetli sanatçılar “Sessizlik” in farklı yorumlarına ve metaforik anlamlarına yanıt arayacaklar. Sanatçıların işleri, Kapadokya’da görünmez kılınmış tarihlerin, ezilenlerin ve çatışmaların sessizliğini ve sessizliğe kulak vermenin sunduğu farkındalığı ele alıyor.

Cappadox Çağdaş Sanat Programı, her yıl Kapadokya’nın farklı ilçe ve vadilerine yoğunlaşıyor. Bu yıl 14 Haziran – 9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 4. edisyonunda Cappadox Çağdaş Sanat Programı’nın merkezi olarak Ortahisar kasabası meydanı ve Balkanderesi Vadisi belirlendi. Kasaba ile vadi arasındaki yakınlık ve sıra dışı bağlantı, vadiden aşağı doğru meydanın bir mesire yaratma fikrine ilham kaynağı olmuştur; “kent” yerleşimi ile kentin kırsal alanı arasındaki kavşak noktasını vurgulamakla kalmayıp, aynı zamanda ve daha da önemlisi, bu vadide, bir zamanlar var olan, şimdiki ve gelecekteki yaşama işaret eder. Sanatçıların şiirsel müdahaleleriyle, bu bölgeye ses vermek amaçlanıyor.

Cappadox 2018’in Çağdaş Sanat Programı’nda 14 sanatçı ve sanatçı grubu tarafından “Sessizlik” teması etrafında düşünülen ve üretilen işlerin yanı sıra, Ortahisar’la ilgili bir fotoğraf sergisi, yerel bir STK ile işbirliği ve tematik yürüyüşler ve çağdaş sanat turları da bulunuyor.

Gastronomi deneyimleri

Cappadox 2018’de, katılımcılar Mustafa Otar önderliğinde yapılacak Doğada Açık Ateşte Pişirme, Gurme Tadım, Piknik ve Gece Atıştırması etkinlikleriyle Kapadokya coğrafyasının tatlarıyla buluşacak.

Doğada Açık Ateşte Pişirme ile katılımcılar tüm gece boyunca islenmiş etler, toprağın altında 6-8 saat pişmiş sebzeler, fırının tavında pişen yemekler ve ateşin farklı uygulamalarla yiyeceklere lezzet kattığı zengin bir menü deneyimleyecek. Kapadokya’nın karakteristik üzümlerinin Türkiye’nin peynirleriyle uyumunu ortaya koyan Gurme Tadım ise Levon Bağış ile yemek kültürü araştırmacısı, yazarı Nilhan Aras’ın anlatımıyla yapılacak. Ayrıca geçen senelerde de gerçekleşen Piknik ve bu sene ilk defa gerçekleşecek Gece Atıştırması da gastronomi programında yer alacak.

Açık hava programları

Cappadox’ta bu yıl da sessiz yürüyüşler, vadi yürüyüşleri, vadi koşuları, zorluk seviyelerine göre farklı kategorilerde bisiklet turları, yoga ve meditasyon etkinlikleri ile dolu bir açık hava programı var. Katılımcılar açık hava etkinlikleriyle günün farklı zamanlarında coğrafyanın zorlu koşulları ve büyüleyici atmosferine şahit olacak.
Cappadox programına bu sene eklenen bir başka deneyim ise Sessiz Sinema ve Gece Seyri. Cappadoxlular Sessiz Sinema ile Kapadokya’nın benzersiz doğasında sinema izleyebilecek, Gece Seyri ile ise uzman bir astronom yönlendirmesi eşliğinde gece yarısından günün ilk ışıklarına kadar sürecek etkinlikte gökyüzünü seyrettikten sonra, Gün Doğumu konseri ile günü karşılayabilecekler.