Youtuber olmak onun için sadece hobi

17 yaşındaki Youtuber İrem Çalhan ile Youtube’a başlama macerasını ve ileride gerçekleştirmek istediği hayallerini konuştuk.

1- Nasıl başladı Youtube ile tanışman?
Bundan 5-6 sene önce Youtube ile tanıştım. Tabii ilk tanıştığım zamanda videolar paylaşmıyordum.12 yaşındayken kendime idol olarak gördüğüm yabancı kızları izliyordum. İzlediğim videoların içeriği ” Oda turları, Günlük makyaj veya sabah rutinim” gibi videolar oluyordu. İzlediğim herkes yabancıydı tabii siz sormadan söyleyeyim o zamanlar İngilizcem hiç iyi değildi anlamakta çok zorlanıyordum. Yaşımın getirdiği bazı hevesler vardı: Kendi odamın olması, her gün pozitif enerjiyle uyanıp spor yapmak, makyaj yapmak, güzel giyinip gezmek yani o izlediğim hayatların benim olmasını istiyordum. Bu oda turları videosuna merak sarmamın sebebi de o zamanlar yaşadığımız evden taşınmak istememizdi. Fakat uzunca bir süre hayal olarak devam etti. Bunları izlerken ben İngilizceyi anadilim gibi konuşmayı öğrendim. En çok buna seviniyordum herhalde. Daha sonra baktım ki bu izlediğim kişiler vloglar çekiyor. Çektikleri vloglar hayatlarının dışında hayranlarıyla buluşmak, markalarla birlikte işler yapmak çok güzel yerlere geldiklerini gördüm. Bende dedim ki eğer taşınırsak odamı istediğim gibi yapabilirsem, doğru yaşa geldiğimde bunu bende yapmak istiyorum. İzlediğim yabancı Youtuberların da diğer Youtuber arkadaşlarıyla videoları olsun, yaptıkları şeyler beni gerçekten çok özendiriyordu. Hayal edemeyeceğiniz kadar makyajlar yapıp siliyordum, oda çizimleri yapıyordum…Ve bu kadar içten istemem sanırım işe yaradı. 2014 yılının Eylül ayında yeni evimize taşındık. Lise 2. sınıfı bitirdikten sonra yaz ayında ani bir karar alıp video çekmek istedim. Yeni bir başlangıca hazırlanıyordum, okulumu değiştirecektim yeni insanlarla tanışacaktım. Videoyu çektikten sonra çok düşündüm gerçekten. “İnsanlar benimle dalga geçer mi? Ya çok üzülürsem!” diye düşündüm. 3 sene önce benim arkadaş çevremin Youtuberları seyretmediğimden emindim. Ve ben ilk videomu yayınladım.1 -2 ay sonra bütün çevrem öğrenmişti. Başta dalga geçtiler bana inanmadılar ama şimdi burdayım. Gururlu bir şekilde Youtube hikayemi anlatabiliyorum . 🙂

2- Senin Youtube tarzın ne, nasıl videolar çekiyorsun?
Benim tarzım, kategori olarak ”Lifestyle” içerisine giriyor. Kendi hayatımı ve neler yapmayı sevdiğimi paylaşıyorum. Aslında yabancıları seyredip yapmak istediğim bütün videoları yaptım bile. Onlar bana çok ilham kaynağı oldu. Daha sonra işimde ilerleyince kendi fikirlerimi de ortaya koyarak içerikler üretmeye başladım. Belli bir cinsiyete veya yaşa hitap edeceğim de demedim hiç beni arkadaşı, ablası, kardeşi gibi görebilecek bütün insanlar izlesin istedim. Bütün yaşlardan izleyicim var. Erkek izleyicilerim de var. Hepsinin destekleri ile yoluma devam ediyorum.

3- Youtube senin için ne ifade ediyor, iş mi hobi mi?
Youtube benim için hobiydi ve hobi olarak kalacak. İş olarak görmek istemiyorum yoksa yaptığım şeyden zevk almayabilirim. İşkence gibi gelebilir her şey. Tabi inanamayacağım kadar markayla beraber çalışmış olsam da benim yapmayı sevdiğim şey olarak kalacak.

4-Youtube kanalındaki ilk videon ile son videolarını karşılaştırdığında nasıl bir yol kat ettiğini görüyorsun?
Öncelikle büyüdüğümü görmek çok güzel hissettiriyor. Ve ne şanslıyım ki hayatımı filme alarak arkamda çok güzel anılar bırakıyorum. Değişen en büyük şey özgüvenim. İnsanlar beni sevdikçe yalnız olmadığımı, yaptığım şeyin insanların hoşuna gittiğini görmek benim dimdik durmamı sağladı. Düşüncelerimi gerçekten dinleyen insanlar oldu. Bu yaşta çok ciddi karalar vermemi sağladı. Kimin doğru kimin yanlış olduğunu bile gördüm. Bu değişim iyi ki Youtuber olmuşum dedirtti.

5- Kanalını güncel tutmak için sürekli içerik üretmen gerekiyor, bunu nasıl yapıyorsun. Zorlanıyor musun içerik üretirken?
İlk başta kanalım çok tazeyken 100 den fazla video fikrimin olduğu bir listem vardı. Ama çoktan tükendi bile. Şimdi sınav senemden dolayı zorunlu ve sürekli olabilecek bir içerik ürettim çünkü ders çalışmaktan başka vaktim yoktu. 8 aydır her hafta düzenli olarak paylaşıyorum. 1 ay sonra bu video serim sona erecek ve İrem küllerinden yeniden doğacak. Belki tuhaf gelecek ama içerik bulamamaktan ağladığım günler oldu. Bazıları içerik bulana kadar kanalını beklemeye alabiliyor. Fakat benim olduğum yerde kanalımı geliştirmek için en iyi fikirleri bulmak için sürekli çalışmam gerekiyor. Hem herkes izlesin ,sevsin, yaptığım şey doğru anlaşılsın hem de o şeyi sürekli bulamamaktan korkuyorum. Belli bir izleyici kitlesine ulaşınca sizden sürekli yeni içerikler bekliyorlar. Beni en çok zorlayan insanların baskıları ve olumsuz düşünceleri oluyor. Ben içerik olarak en mükemmeli arayıp çekmek isterken herkes bir acele içinde. Bu da istediğim işi bana yaptırmıyor ve mutsuz olmama sebep oluyor.

6-Kiminle Youtube videosu çekmek istersin, neden?
Kesinlikle ZOELLA! Zoe Sugg benim Youtube hayatımda idollerin başında yer alıyor. Yaptığı işi, nasıl yaptığını, yıllarca devam ettirdiği bu güzel kanalın sahibi olarak beni çok etkiliyor. Yaşam düzeni olarak bana ilham veriyor. Eğer video çekebilirsem tek istediğim kişi ZOE olur.

7-Youtuber olmak kolay mı?
Okulum olmasa, istediğim ilgiyi ve performansı bütünüyle verebilsem gerçekten çok kolay. Bunu söylüyorum çünkü idollerim bu şekilde çok iyi yerlere geldi. Ama bazı zorlukları da var tabii. Her şey planlı ve programlı olmalı. Bir yanlışınız sizin Youtube kariyerinizi bitirebilir.

8-Youtube videosu çekmenin zor yanları var mı, neler?
Öncelikle ha deyince video çekemezsiniz. Her şeyin kurgulanmış olması lazım. Bu ciddi biz hazırlık. Ekipman olarak stüdyoda değilsem kendim zorlanıyorum. Onun dışında hazır bir metin üzerinden konuşmadığım için doğaçlama konuşmak en kolayı oluyor.

9-Başarılı bir Youtuber olmak için ne yapmak lazım?
Her şeyin bir sonraki adımını düşünmek gerekiyor ve yaptığınız işe bağlı kalmalısınız. Sizi izleyen, videolarınızı günler saatler önceden bekleyen kişilere istediğini verebilmelisiniz. Yapmak istediğiniz her şeyde kendinizi onlardan biri olduğunuza inandırmalısınız. İşte burada sevgi doğuyor. Size inanan insanlar oluyor. Kanalımızın başarılı olması için bunlar şart!

10- Yerli- yabancı takip ettiğin Youtuberlar kimler?
Yabacı olarak : Zoella,Alisha Marie,Bethany Mota, Aspyn Ovard, Tanya Burr, Meredith Foster,Logan Paul, Jake Paul, Alissa Violet ,Amanda Steele, Alfie Deyes, Jenn Im, Niki and Gabi, Desi Perkins,Song of Style, Sarahs Day bu listeyi daha da uzatabilirim ama bu kadar yeter 😀
Yerli olarak: Şeyda Erdoğan, Sebile Ölmez, Aşkım İrem Aktulga, Burak Güngör, Duygu Özaslan, Başak Karahan, Berkcan Güven gibi isimleri izliyorum. Bazıları arkadaşım onları izlemek çok daha keyifli oluyor.

11- Nasıl yorumlar alıyorsun, olumsuz yorumlara tepkin nasıl oluyor?
Genel olarak çok güzel yorumlar alıyorum. Fakat kanalım büyüdükçe beni sevmeyen insanlarda büyüdü ve çok acımasız, demoralize edecek yorumlarda almaya başladım. Kötü yorumların kalp kırmak için yazdıklarını bildiğim için umursamıyorum. Yapıcı eleştirelere her zaman açığım ama kötü niyeti kanalımda kabul etmiyorum.

12- İleri ki hedeflerin neler, Youtube hep hayatında olacak mı?
Youtube hayatımda götürebildiğim yere kadar gideceğim. Benimle gülen ve benimle ağlayan insanlarla sonuna kadar devam etmek istiyorum. Benim Youtube’a başlamadan önce ve başladıktan sonra devam eden hedeflerim var. İlk olarak oyuncu olmak, bir beyaz perde de rol almak bu benim gerçekten istediğim bir şey. Kameraları bu kadar sevmemin sebebi de bu. Tiyatro eğitimleri, evdeki denemelerim boşa gitmemeli. İkinci hedefim ise daha çok bir hayalim ise dergi kapağında yer almak. Belki o kadar ünlü olamam ama istediğim şeyin bu olduğunu biliyorum. Dergi kapağında Youtuber olarak yer alacağım anlamına gelmiyor. İlerleyen sürede farklı ve büyük şeylere imza atarsam bir ” Cover Girl” olabilirim. Bir diğer hedefim ise kendi giyim markamı yaratabilmek bunun içinde elimden geleni yapacağım. Hırslı ve sorumluluk sahibi biriyim. Başladığım şeyleri mükemmel bir şekilde yapacağıma eminim.

Röportaj: Elif Kavran