Hepimiz özellikle sosyal medya hesaplarımızın güvenliğinden endişe duyuyoruz. Ama birçoğumuzun doğru bildiği yanlışlar da var. Online hesaplarınızı koruma altında tutmak için 7 basit yol derledik.

Güncellemelere ‘Daha sonra hatırlat’ demeyin!

Bilgisayar veya aplikasyon güncellemeleri içlerinde var olan hataları ve zayıflıkları düzeltmeye proglamlanmış olsa da, aslında en büyük amacı bizi virüslerden ve dolandırıcılardan korumak içindir. Hepimiz gelen yeni güncellemelere ‘Aman, yarın yaparım’ diye düşünerek ‘Daha sonra hatırlat’ diyoruz. Bu en büyük yanlışlardan biri.

Şifreleri kırmak artık hiç zor değil!

Güçlü şifreler kullandığınıza emin olmak, 7 yol içinde en önemli olanlarından. Köpeğimizin adı, tuttuğumuz takım ya da küçükken en sevdiğimiz şarkıcı artık sandığınız kadar yüksek güvenlik sağlamıyor. Kendinize şifre seçerken rastgele rakamlar ya da harfler kullanmayı deneyin. Mesela; iremararat260 veya iremararatqhg gibi.

Ekran kilitlerini doğru ayarlayın!

Ekran kilidinizi ayarlarken 1,2,3,4, doğum tarihi veya L şekli tercih etmeyin. Telefonunuzu ya da bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda kilitli olarak bıraktığınızdan emin olun.

Yedekle, yedekle, yedekle!

Olmaz demeyin, hesaplarınıza ya da telefonunuza/bilgisayarınıza virüs girdiğinde var olan arşivinize bir daha erişememe şansınız çok yüksek. O yüzden yedekleyin, yedekleyin, yedekleyin!

Her WiFi aynı değil!

Hepimiz bedava interneti seviyoruz ama dışarıda bulduğumuz WiFi’lere karşı dikkatli olmalıyız. Kredi kartı bilgileri gibi önemli bilgileri bilmediğimiz bir WiFi’ye bağlıyken bir yere yazmamalıyız çünkü bir hacker için WiFi ağı hacklemek artık çok kolay.

Sahtekarları belirle!

Siber suçlular, banka bilgileriniz gibi hassas bilgileri paylaşmanız için gerçeklere çok benzer sahte internet siteleri kurabilirler. Adres çubuğunda bir asma kilit veya “https” olabilir, ancak yanlış yazılmış adlar ve tamamen doğru görünmeyen logo ve tasarım özelliklerini iyice kontrol edin. Mümkün olduğunca, internet sitesinin adresini kendiniz doğrudan tarayıcıya yazın veya bir arama motoru kullanarak bulun. Bir şey olduğunu fark ederseniz, çabucak çıkın.

Şüpheli bağlantıları veya ekleri açmaya direnin!

Bedava telefon ya da bilgisayar kazandığınıza dair bir mail mi aldınız? Koşarak kaçın! Gelen kutunuza, bildiğiniz birinden veya güvendiğiniz bir şirketten gelen bir şey olsa bile, sahte olabilir. Şüpheli veya beklenmeyen e-postalara asla cevap vermeyin; e-posta göndereninizin e-posta adresinin etkin olduğunu bildirmesini sağlayacaktır. Onu spam olarak işaretleyin ve ait olduğu çöp kutusuna gönderin.