Bundan tam üç yıl önce plajlarda şıklığına önem veren kadınlar için Neriman Araç tarafından kurulan Narc Handmade Swimwear, el yapımı ürünleriyle farkını ortaya koyarak kısa sürede çok sevildi. Adriana Lima gibi dünyaca ünlü isimlerin tercih ettiği Narc Handmade Swimwear’ın hikayesini Neriman Araç’tan dinledik.

Narc Handmade Swimwear markasının kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
Narc Handmade Swimwear, kendim için bir şeyler yapmak istediğim bir dönemde yaptığım araştırmalar sonucu doğdu. Üniversite son sınıfta, iş yerimizde babama ve ağabeyime yardım ediyordum, o dönem keyif alacağım bir işimin daha olmasına karar verdim. Yanlış anlaşılmasın, onlarla çalışmayı sevmediğimden değil, kendim için farklı bir yol olsun istedim. Türkiye’de çok yaygın olmayan, pazarı eksik bir alanda yer almayı hedefledim. Herkesin arasından bir farkla var olmak ve öne çıkmak için… Çünkü herkesle aynı şeyi yapmak bana göre bir şey değil. Çizim yeteneğimden, hayal gücümden doğabilecek bir şeyler olmasını istiyordum. Sonra kendi zevkimle ürünlerimi çizmeye başladım. Gördüğüm, beğendiğim modelleri ürettirmeye başladım. Üretim aşamasında bir ekibe ihtiyacım vardı. Araştırmalarımdan sonra 20 kişilik bir ekip kurdum. İlk sene çok fazla eksikle başladım ama bu biraz benim “aceleci” ruhumdan kaynaklandı. İkinci senemizde çok daha farklı bir atmosfer, ekip ve tecrübeyle yolumuza devam ettik. 20 kişilik ekibimiz 45’e yükseldi. Çünkü işin içine ihracat da girdi. Narc Handmade Swimwear’in keşfedildiğini, beğenildiğini, ürünlerin severek kullanıldığını gördükçe yavaş yavaş büyümeye başladık. Üçüncü yılımızı kutladığımız bu sezonda ekibimiz 70 kişiden oluşuyor. Bu da, her sene üretime olan talebimizin artığının bir kanıtı.

Narc Handmade Swimwear’in tarzını nasıl tanımlarsınız?
Narc Handmade Swimwear’in “burada emek var” hissi yaratan, 18-35 yaş aralığına hitap eden, buram buram yaz kokusunu hissettiren, herkesin bir ürünü olsun isteyeceği bir tarzı var. Handmade ürünlerimizin hepsinde en ince detaya kadar emek veriyoruz. Bu ürünlerin herkese hitap eden bir tarzı olmasa da herkesin çok beğendiğini görüyorum. İnsana eğlenceyi, denizi, kumsalı, yazı hissettiren her detayı barındırdığı için Narc Handmade Swimwear’i tercih edenlerin sayısı her geçen dönem artıyor.
Narc Handmade Swimwear tasarımlarında soft renkleri tercih ediyoruz. Tüketicimize pakette giden özel Narc bikinilerimiz ise kokularıyla gidiyor. Küçük spray şeklinde bikinilerine dilediklerinde sıkmaları için.
Narc Handmade Swimwear’ın SS’18 koleksiyonu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Narc Handmade Swimwear, 2017 yazında yine koleksiyonunda sadece el yapımı ürünleri barındırdı. Bu sezon, Narc Handmade Swimwear olarak el yapımı ürünlerin yanı sıra üç farklı ürün üretimi de yapıyoruz. Üretimine bu sezon itibarıyla başladığımız ürünlerin arasında el yapımı çantalar var. Bu ürünlerin üretimi için de bir ekip kurdum. Bunun için de yeni bir ekip oluşturdum. O kadar severek ve emek vererek yapıyorlar ki işlerini… Ortaya inanılmaz güzel ürünler çıkardılar. Çantalarımızı portföy ve beltbag (bel çantası) olarak iki model bulunuyor.

Ayrıca mayo kumaşlarımızdan el yapımı detayları olan bikinilerimizi de üretime geçirdik. Ve el yapımı olmayan, basic mayolarımız ve bikinilerimiz de artık mevcut. Bazı modellerde ise sadece el yapımı detaylara yer verdik. Çünkü ben bu işe bizden talep edilenlerin doğrultusunda girdim. Yani yine aynı şekilde kendi tasarladığım, başka markalarda göremeyeceğiniz bikiniler ve sade mayolar ürettirdim.

Üçüncü ürün grubumuzdaysa keten kumaşlardan oluşan 7 model bulunuyor. Hepsi de çok cici ve cool duruyor. Bikinilerim de çok güzel ama sanırım benim en sevdiklerim üçüncü ürün grubumuzdakiler oldu. Güçlü bir enerjiyle kullanıcıların ihtiyaç duydukları ürünleri üretiyoruz. Bu sene ürünlerimizin tanıtımını Türkiye’de yapmayacağız, ama tüketiciler internet sitemizden tüm ürünleri görüp satın alabilecekler.

Narc Handmade Swimwear kadınını nasıl tanımlarsınız?

Narc Handmade Swimwear’de baştan aşağı kadınların emeği var. Bugün tek başıma yaklaşık olarak 88 kişiden sorumluyum. Bunların 80’i kadın. Hepsi Narc Handmade Swimwear için kendi fikrini sunup üretimi yapabiliyorlar. Hepsini çok seviyorum. Onların tarzı ile tüketici kadınların tarzı o kadar farklı ki aslında… Bu yüzden Narc Handmade Swimwear olarak her kadına hitap edebiliyoruz.

Narc Handmade Swimwear kadını emeğin hakkını verir. O bikiniyi giyiyorsa da hakkıyla giyiyordur. Narc Handmade Swimwear giyen kadın kendini seven, dolayısıyla tüm kadınları seven kadındır.

Tasarımlarınızın imza niteliğindeki ayırt edici özellikleri ve farkları neler?

Markamızla bütünleşen x işaretine tüm tasarımlarımızda yer veriyoruz. Markamızın etiketi, ürünün dışında, kelebeğin bir kanadının gold tabakasının üstündeki baskısıyla kendini fark ettiriyor. Diğer ürünlerimizdeki detayları da kendimiz üretiyoruz. Narc Handmade Swimwear’in kelebeği vardı, şimdi bir de çizgi detaylarını kattık. Çantalarımızın fermuarı uluslararası bir fermuar şirketine yaptırdığımız Narc’ın orjinalliği simgeleyen hasır rengi detaylarla süslendi. Markamızın rengi, çizgisi, etiket detayı hepsi aslında bizim imzamız. Ürünü gördüğünüzde Narc Handmade Swimwear dedirtecek kadar belli eden detaylarımız var. Tüm tarzlara hitap eden ürünlerimiz bulunuyor ve bizi diğerlerinin arasından önce çıkaran ise ürünlerimizin el işi olmasıdır.

Yaratıcılık sürekli beslenmeyi gerektirir. Siz ürünlerinizi tasarlarken nelerden ilham alıyorsunuz ve neleri takip ediyorsunuz?

Herkes yaratırken bir şeylerden ilham alır. Benim için bu süreç biraz farklı işliyor. Kendime ayırdığım zaman diliminde gözlerimi kapatıp düşünürüm. Hayal ettiğim şeyleri çizer veya kayıt ederim, hemen ardından da ekibimle paylaşırım. Onların o güzel enerjileri ve motive eden tavırları benim hevesimi ikiye katlıyor. Hemen üretime başlıyoruz, ilk etapta ne çıktı diye bakıyoruz. Beğenirsek devam ediyoruz.

Benim yaratıcılığım, ekibimin enerjisi, hırsı ve keyfiyle artıyor. Çünkü hayatta tek bildiğim şu ki; ne yapıyor olursanız olun, bunu aşkla, sevgiyle içinizdeki o minik kelebeğin kanat çırpmasıyla yapın. Açıkçası ailemin bana olan güveni başta olmak üzere ekibimdeki kadınların gülen yüzüyle besleniyorum.

Narc Handmade Swimwear’ın bu sezon aksesuarlarıyla da iddialı olduğunu biliyoruz. Detaylı bilgiyi sizden öğrenebilir miyiz?

Bu sezon aksesuar olarak çantalara ağırlık verdik. Ya beach’e uygun olanlar çok az oluyor ya da çok değerli çantalar beach’te kullanılamıyor. Daha önce Türkiye’de üretilmeyen, sadece ithal edilen sepet çantaları ürettik. Kullanışlı, kullanıcıları çok da rahatsız etmeyecek ve aynı zamanda tarz durabilecek çantalar olsun istedim. Öte yandan el yapımı kolyeler, küpeler ve kemerler de aksesuarlarımızın arasında bulunuyor.

Narc Handmade Swimwear, Türk kadınına plajlarda nasıl bir şıklık vaat ediyor?

Bana göre bir kadın Narc Handmade Swimwear giyiyorsa ve vazgeçemiyorsa o kadın her zaman şıktır. Narc Handmade Swimwear ise bu sezon kadınlara sadelik, şıklık ve rahatlık vaat ediyor.

Narc Handmade Swimwear’i tercih eden ünlü isimleri öğrenebilir miyiz?

Adriana Lima, Eliz Sakuçoğlu, Burcu Esmersoy, Çağla Şikel, Martha Graeff, Açalya Samyeli, Müjde Uzman, Nur Fettahoğlu, Merve Oflaz, Hande Sarıoğlu ve yurt dışındaki birçok blogger ve ünlü Türk blogger’lar tercih ediyor.

Tasarımlarınıza nerelerden ulaşabiliriz?

Tasarımlarımızın hepsine online sitemiz www.narcswimwear.com’dan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Instagram adresimiz @narcswimwear’den de sipariş verebilirsiniz. Bu yıl itibarıyla Lidyana.com’da da ürünlerimiz satışa sunulacak. Aynı zamanda Harbiye Hilton Bosphorus’ta, Bodrum Marina’da bulunan İddyle Showroom’da da satışa hazır ürünlerimiz bulunuyor. Ürünlerimizin satışa sunulduğu adresleri www.narcswimwear.com’dan da öğrenebilirsiniz.