Birçok çalışan köpek sahibi, imkan dahilinde evde hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. İsviçre’nin göğüs tasması uzmanı curli’nin Türkiye temsilcisi Yeşim Gülsel, evden çalışmak durumunda kalan köpek sahiplerinin ev ofislerini minik dostlarımız için nasıl düzenleyebilecekleri ve onlarla iletişimlerini nasıl kuvvetlendirecekleri hakkındaki 7 önemli ipucunu paylaştı.

Ev Ofisinizi Köpekle Kurun
Köpeğini kilitleme. Bazı köpekler bazı odalara girmemek için alışkındır, fakat birçoğu için bu durum tamamen yeni ve anlaşılmaz olacaktır. Özellikle sen odada çalışıyorsan ağlamaya, havlamaya ve kapıyı tırmalamaya başlayabilir. Bu durumu önlemek için masanın yanına bir uyku yeri kur. Birçok köpek sahibine yakın olmaktan mutluluk duyar ve iş için telefonla konuşsan bile o yanında usulca yatar.


Köpeğinizle Çalışırken Ona Sevgi Gösterin
Evden çalıştığında ve muhtemelen dizüstü bilgisayarın önünde oturduğunda, köpeğinin yanına gelip sevilmek istemesi muhtemeldir. İşinden alıkonmadığın müddetçe bunu yapmaktan çekinme. Köpeği sevmek, ona sevgi göstermenin stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Böylece bir elin bilgisayardayken diğer elinin köpeğinle olması daha konsantre çalışmanı sağlayabilir.

Fazla Rahatsız Olmayın
Birçok insan için evden çalışmak yeni bir durumdur. Bazıları için normal çalışma ortamında olmadıklarında ve elbette genel durum nedeniyle odaklanmak çok
Ev Ofisinden Sonraki Zamanı Düşünün
Eve kapanma senin ve köpeğin için büyük bir değişiklik. Köpekler çok sosyal hayvanlardır ve sahiplerinin etraflarında olmalarından keyif alırlar. Fakat günlük rutinini fazla kırma. Çünkü bu durum ebediyen sürmeyecek.

Mesafenizi Koruyun
Etkilenen bölgelerin çoğunda soğuk havalar başladığı için, hava ve dereceye bağlı olarak soğuk sabahlarda, hatta tüm gün nefes alıp verişinde nefes, buharlı çıkar. Virüs bu nemli buharcıklarda daha çok yayılır ve rüzgarla daha da uzaklara gider. Bu yüzden virüslerin yayılmasını önlemek ve mesafeni korumak için elinden gelenin en iyisini yap. Köpekten insana virüs bulaştığı kanıtlanmamış olsa bile yinede dikkatli olmalısın, çünkü virüs başka yüzeylerde hayatta kalabilir.

Köpeğinizi Evde Meşgul Edin
Bir noktada köpeğin meşgul olmak istiyor. Bunu yapmanın en iyi yolu evde bazı ‘Evde Eğitim’ oturumları yapmaktır. Köpek eğitimi, egzersizlerden oyun seanslarına kadar evde birçok seçeneğin var. Bazı köpekler için onlara bir beceriyi pratik yapmak oldukça tatmin edicidir. Diğerleri için de oyuncak saklambacı yapmak oldukça eğlencelidir.

Çalışma Alanında Oyun Oynayın
Evden çalışırken ve rahatsız edilmek istemiyorsan, köpeğinle aynı yerde oyun oynamaya başlamaman önemlidir. Bir ara verdiğinde ve köpeğinle oynamayı düşündüğünde bilinçli olarak odayı değiştir. Köpeğin ilk önce çalıştığın alanın bir oyun alanı değil sakinleşmek ve rahatlamak için bir yer olduğunu bilmelidir. Bu onun sakin olmasını kolaylaştırır.