H&M’in Yeni Geri Dönüşüm Sistemi ‘Looop’, Kullanılmayan Kıyafetlerin Yeni Moda Favorilerine Dönüştürülmesini Sağlıyor.

Pek yakında, İsveç’teki müşterilerimize, yeni geri dönüşüm sistemimiz “Looop” ile kullanılmayan kıyafetleri yeni moda favorilerine dönüştürme imkanı sunacağımızı heyacanla duyurmak isteriz. Moda döngüsünü tamamlamaya kararlıyız ve bu makine ile müşterilere eski tekstil ürünlerinin bir değer taşıdığını ve asla israf edilmemesi gerektiğini gösteriyoruz.

Looop, 12 Ekim’de Stockholm’deki Drottninggatan mağazalarından birisinde açılıyor. Bu giysiden giysiye geri dönüşüm sistemi, ilk kez bir moda perakendecisi tarafından mağazada sergilenecek ve H&M eski tekstil ürünlerini yeni bir şeye dönüştüren bu konteyner boyutundaki makineyi sergilemekten gurur duyuyor. Bu daha büyük bir planın parçası – amacımız tamamen döngüsel ve iklim pozitif olmak ve bu hedefe ulaşmak için birçok heyecan verici proje çalışıyoruz. Müşterilere giysilerini mümkün olduğu kadar uzun süre kullanmaları için ilham verirken aynı zamanda malzeme ve süreçleri geliştirmeliyiz.

” Moda endüstrisini, işlenmemiş kaynaklara bağımlılığı azaltmak amacıyla, yeni teknoloji ve girişimler araştırarak dönüştürmeye çalışıyoruz. Müşterileri sürece dahil etmek gerçek bir değişim elde etmenin anahtarı ve Looop’un nelere ilham vereceğini görmek için çok heyecanlıyız” diyor H&M Sürdürülebilirlik Başkanı Pascal Brun.

Looop, eski giysileri yeni giysilere dönüştüren bir teknik kullanıyor. Giysiler temizleniyor, lifler halinde parçalanıyor ve daha sonra yeni moda ürünleri olarak örülen yeni iplikler haline dönüşüyor. Sürece ayrıca, sürdürülebilir kaynaklı bazı işlenmemiş malzemelerin de eklenmesi gerekiyor, bu payı olabildiğince küçük yapmak için çalışıyoruz. Sistem su ve kimyasal kullanmıyor, bu nedenle sıfırdan giysi üretmeye göre çok daha düşük çevresel etkisi bulunuyor.

H&M, sürdürülebilir bir moda endüstrisine doğru olan değişimin öncüsü olmak istiyor. Ve H&M 2013 yılında global bir kıyafet toplama programına sahip ilk moda perakendecisi oldu. Şimdi, giysiden giysiye geri dönüşüm sistemimiz Looop ile bir sonraki adımı atıyoruz. H&M Club üyeleri, 100 İsveç kronu ödeyerek, Looop ile eski giysilerini yeni bir giysiye dönüştürebilecekler. Üye olmayanlar için ise ücret 150 İsveç kronu olacak. Elde edilen gelir ise materyallerin araştırmasıyla ilgili projelere gidecek. 2030’a kadar tüm materyallerimizin geri dönüştürülmüş olmasını veya daha sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilmesini hedefliyoruz, 2019’da bu rakam %57’ydi.

Looop, araştırma ortağı HKRITA (Hong Kong Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Enstitüsü) ve Hong Kong merkezli iplik üreticisi Novetex Textiles ile birlikte kar amacı gütmeyen H&M Vakfı tarafından oluşturuldu. Looop’un çalışma sistemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız.