Evde yüz maskesi yapabilirsiniz. Nasıl mı? Mutfağınızdaki bal, muz, yumurta, yoğurt, salatalık, limon gibi yiyeceklerle. Hem ekonomik hem de doğal bir bakım istiyorsanız aşağıda vereceğimiz maske tariflerine göz atabilirsiniz.

Evde yüz maskesi yapmak için alternatifler

Muz maskesi

Sadece bir adet muzla maske yapabilirsiniz. Muzu püre haline getirin. Sonra hafifçe yüzünüze sürün. 10-20 dakika bekletin. Ardından soğuk suyla yıkayın. Bu maske cildinizi nemlendirecek, parlak ve yumuşak gösterecek.

Evde yüz maskesi

Yoğurt maskesi

Yoğurt maskesi sayesinde cildinizi temizleyebilir ve sıkılaştırabilirsiniz. Sade bir yoğurdu bir kaba koyup tahta kaşıkla çırpın. Yoğurdu yüzünüze sürerek 20 dakika bekletin. Daha sonra yıkayın. Havluyla bastırmadan, nazikçe silin.

Evde yüz maskesi

Yumurta ile yüz maskesi

Her cilt tipi bu maskeyi farklı şekilde uygulamalı. Yağlı bir cilde sahip olanlar yumurta akına biraz limon suyu ve bal ekleyerek yüzlerine sürebilirler. Kuru cildi olanlar yumurtanın sarısını kullanmalıdır. Normal ciltler ise yumurtanın tamamını kullanabilir. Maskeyi hazırladıysanız yüzünüze sürmeye başlayabilirsiniz. Yüzünüze sürdükten sonra 30 dakika bekletin. Yüzünüzü daha sonra durulayıp havluyla kurulayın.

Evde yüz maskesi

Salatalık yüz maskesi

Salatalık mükemmel bir tonik etkisine sahip. Bir adet salatalığı rendeleyin ve sonra elinizle sıkarak suyunu çıkarın. Bu suyu daha sonra yüzünüze sürün.

Evde yüz maskesi

Ballı limonlu yüz maskesi

Bal, cildinizi yumuşatan ve örü derinlerden arındıran doğal bir ürün. Ballı limonlu yüz maskesi yaparak siz de cildinizi yumuşatır ve ölü derilerden arındırabilirsiniz. Yapılışı için 1 yemek kaşığı su ve bal, 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Daha sonra yüzünüze masaj yaparak sürün. 15 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maskenin bir diğer etkisi ise yüzü beyazlatması… Bu maskeyi yüzünüzü beyazlatmak için de kullanabilirsiniz.

Evde yüz maskesi